Artykuły

Sopot. "Ostatnia wieczerza" Latającego Cyrku Idei wkrótce

1 grudnia na Scenie Kameralnej Teatru Wybrzeże w Sopocie odbędzie się trójmiejska premiera "Ostatniej wieczerzy" wg scenariusza i w reżyserii Piotra Wyszomirskiego.

"Ostatnia wieczerza" to projekt, na który składają się: spektakl teatralny, pakiet edukacyjny z oprawą kontekstową i zadanie społeczne.

Myślisz globalnie, umierasz lokalnie

Spojrzenie na współczesną cywilizację pozbawione hipokryzji, oparte na faktach, wzmocnione przez nieoczywiste połączenia i zaskakujące rozwiązania sceniczne. Spektakl kontestujący stereotypowe wyobrażenia na temat przedstawienia teatralnego, roli widza i relacji między aktywizmem a sztuką. "Ostatnia wieczerza" to zachęta do dyskusji i działania, tęsknota za wspólnotą, poszukiwanie kodu porozumienia.

Activism is more than art. Sometimes it's equal

To także impuls społeczny, aktywizujący szeroko rozumiane środowisko offowe. Na tę okoliczność została powołana do życia formacja Latający Cyrk Idei, do której zapraszani są aktorzy i tancerze niepublicznych teatrów, performerzy i aktywiści.

Buntuję się, więc jesteśmy

A. Camus

Przyglądamy się i oceniamy nowy porządek świata, rozciągniętego między kulturą przyjemności i nabywczą zachłannością eliminującą jakikolwiek poziom społecznego niezadowolenia i wspólnoty. Bunt przestał być akcją a stał się wyłącznie polem do dyskusji. Zamienniki buntu dostępne są w sklepach. Namaszcza się sytość kosztem głodnych i ucieka od wielkich idei na rzecz wygodnego relatywizmu.

Projekt Fundacji Pomysłodalnia "Ostatnia wieczerza" zdobył uznanie jury Teatru Ósmego Dnia w Poznaniu i zakwalifikował się do grona zwycięzców Konkursu Off: Premiery/Prezentacje 2016.

Realizatorzy:

Piotr Wyszomirski - krytyk i prosument kultury. Scenarzysta i reżyser filmów krótkometrażowych, spektakli teatralnych i widowisk muzycznych (m.in. "This is not a love song, czyli miłość ci wszystko wypaczy", "Być jak Charlie Chaplin", "Pamiętajcie o wulkanach", "Odlot. Szopka pomorska za 2015 rok", "Szybki Kabaret Miejski: Peron"; w przygotowaniu spektakle "Ostatnia wieczerza" i "Prawdziwa historia śmiechu" - koncept, scenariusz, reżyseria). Do niedawna recenzent teatralny, nadal filmowy i muzyczny, felietonista. Redaktor naczelny "Gazety Świętojańskiej online", stypendysta i laureat nagrody za promocję kultury województwa pomorskiego. Autor kilkuset artykułów (recenzji, felietonów, opinii) publikowanych na łamach czasopism i wortali internetowych ("Gazeta Świętojańska online", "Teatr", e-teatr. pl, teatry.art.pl, teatrdlawas.pl i wiele innych), redaktor wortalu Pomorze Kultury, aktywista Fundacji Pomysłodalnia. Pomysłodawca i koordynator wielu akcji i projektów społecznych, edukacyjnych i kulturalnych (m.in. "Teatr jest nasz" i "Teatr na nowe czasy"), wykładowca na Uniwersytecie Gdańskim (zajęcia: Sztuka prowadzenia debat i dyskusji), moderator i prowadzący wielu debat i dyskusji, uczestnik "Debaty o kulturze" w Radio Gdańsk. Pomysłodawca i autor koncepcji programowej Kongresu Kultury Pomorskiej (2015-2017), pomysłodawca i organizator I Kongresu Pomorskich Organizacji Pozarządowych.

-

Agafia Wieliczko - Aktorka, tancerka, choreograf i performer. Jest artystką tworzącą w wielu płaszczyznach. Poszukuje niekonwencjonalnych środków przekazu do konfrontacji z widzem, poruszając trudne i głęboko egzystencjonalne tematy. Magister sztuki, absolwentka Państwowej Wyższej Szkoły Teatralnej w Krakowie, Wydział Teatru Tańca w Bytomiu. Absolwentka Ogólnokształcącej Szkoły Baletowej w Gdańsku. Tancerka teatru tańca i aktorka w spektaklach ("Transdyptyk" A. Piotrowskiej, Bytom 2013 i "Twarze Medei" A. Kosiorowskiej, Bytom 2014), twórca muzyki, muzyk i aktorka w spektaklach scen dramatycznych ("As you like it" B. Michaels'a, Bytom 2013), scen teatru tańca ("Twarze Medei") i twórca aranżacji utworów wokalnych (aranżacja utworów na fortepian, skrzypce i wokal A. Osieckiej na 16 Ogólnopolski Konkurs i Festiwal wokalny "Pamiętamy o Osieckiej" Warszawa 2013). Autorka tekstów, fotograf i autor wystawy obrazów i fotografii pt. "dał jej skrzydła", Bytom 2013 r. Realizatorka projektów i choreografii teatru tańca. Autorka wystaw sztuk wizualnych i performatywnych ("Utrata chaosu" Gdańsk 2016). Wykładowca w Śląskim Teatrze Tańca. Pedagog tańca współczesnego i choreofraf w Ogólnoształcącej Szkole Baletowej w Gdańsku.

Prowadzi poszukiwania w obszarach sztuk wizualnych oraz Body Art i Bio Art. Łączy różne formy sztuki, co daje wielopłaszczyznowy wymiar interpretacji i odbioru jej wypowiedzi. Artystka subiektywnie odtwarza realnie widzianą rzeczywistość w sposób nieoczywisty, tym samym pokazując realność w głęboko indywidualnym wymiarze interpretacji. Tym samym poddaje próbie swoją wrażliwość.

-

Monika Wińczyk - poznańska performerka działająca solo oraz w duecie Monster Hurricane Wihajster wraz z mężem Hubertem Wińczykiem. Od niedawna również związana działaniami wizualno-audialnymi z Magdaleną Mellin. Obszarem jej działań jest szeroko pojmowana kobieca natura, której towarzyszy ból, brak (samo)akceptacji, konflikt pokoleniowy, niestabilność, tęsknota za adoracją oraz przemoc wobec kobiet i kobiet wobec innych osób. Kuratorka festiwalu performance i experymentu dźwiękowego "Dragon odbity - 8 bitów" (2011r.) oraz dwudniowego festiwalu "Die Fenster - Wychylenia sztuki: performance, dźwięk, ruch" (2014r.), a także spotkań z rękodziełem "Wytrwórnia". Inicjatorka 7 edycji "performance art jam session", oraz spotkań "MHW poleca". Uczestniczka festiwalu "Dzianie się" w Olsztynie 2012 roku, spotkań "Widma Malingradu" w Poznaniu (2012 i 2014 r.), Festiwalu "Cienka biała linia " w Poznaniu 2013 roku, "Obserwatorium miejskie" w Toruniu, Festiwalu " Friv", "Dni wykluczonych ciał" organizowanych w ramach V-day w Poznaniu w 2015 roku,festiwalu "Nowa Siła Kuratorska" w 2015 roku w w Poznaniu, festiwalu "Sopot Non-Fiction" w 2015 roku w Sopocie, "Queer Festu" 2015 roku. Brała również gościnnie udział w spektaklu "Ofelia remix" oraz "Nomadka" teatru Amareya & Guests.2016 roku razem z Magdaleną Mellin i Katarzyną Pastuszak zaprezentowała premierę spektaklu otwartego o opierającego się na sztuce performance-art podczas Festiwalu Szekspirowskiego w nurcie off pt. "Wina pramatki"

-

Łukasz "Rat" Czerwiński - aktor, reżyser, producent, absolwent Studium Wokalno-Aktorskiego im. Danuty Baduszkowej. Występował na deskach Teatru Muzycznego w Gdyni w takich spektaklach, jak "Skrzypek na dachu", "Shrek", "Fame", "Lalka" czy "Spamalot". Studiował reżyserię filmową w Gdyńskiej Szkole Filmowej. Obecnie można go zobaczyć w Centrum Kultury w Gdyni w spektaklu "Mayday - Run for your wife". Fascynat kina science-fiction, eksperymentuje z kinem gatunkowym. Nie boi się trudnych realizacji i ważnych tematów. Doświadczony w pracy z dziećmi i młodzieżą; prowadził zajęcia w ramach Warsztatowej Akademii Musicalowej; projektu "Sierzchowo", "Przystanek Dobro". W roku 2009 napisał, wyreżyserował i wystawił własny musical "Tama" w Teatrze Nasz we Włocławku.

-

Krzysztof Burnatowski - kompozytor muzyki elektronicznej, DJ, twórca muzyki do spektaklu "Śnienia" Teatru 3.5

-

Adrian Klimkiewicz - muzyk, autor tekstów, kompozytor, a także od niedawna nieśmiało zerkający na drugą stronę kamery filmowy fascynat. Gitarzysta i wokalista nieistniejącego już zespołu DoubleThink, płyta "DoubleThink" (2014). W swoim dorobku artystycznym także płyta solowa "Murderous Love" (2015 ) Wokalista poznańskiego składu [ MR.TEA ], płyta Tea Time (2016). Twórca muzyki elektronicznej (pseudonim Klaun Z) płyta "Even clowns has a nightmares" 2016. Autor i wykonawca wielu pobocznych projektów muzycznych, także na zamówienie. Od niedawna stawia pierwsze kroki jako producent muzyczny (jest odpowiedzialny za całokształt Tea Time oraz nagranie dwóch płyt zespołu EjPiEj), a także ma za sobą wyreżyserowanie swojego pierwszego wideoklipu. Obecnie mieszka i tworzy w Poznaniu.

-

Marion Jamickson - Charyzmatyczna, polska wokalista rockowo-metalowa, łącząca melodyjne wokale z surowym growlem i screamem. Największy rozgłos uzyskała z trójmiejskim zespołem Empire, który podczas swoich pierwszych koncertów uzyskał status "wielkiej nadziei metalowej z Trójmiasta", w pierwszym roku zwieńczając swój boom koncertem z wielką gwiazdą europejskiej muzyki Sabatonem i w późniejszym czasie pojawiając się wspólnie z Unsraw, Kat i Roman Kostrzewski oraz podczas ogólnopolskiej trasy u boku Pneumy "3 miasto atakuje tour". Jednakże największy sukces świętowała dzięki zakwalifikowaniu się do półfinału polsatowskiego show "Must Be The Music 3", co zaowocowało wydaniem pierwszej profesjonalnej płyty "Modern Bondage", która trafiła na półki sklepowe Empik-u w całej Polsce z pomocą wytwórni Soliton. Kolejnym dużym krokiem było zakwalifikowanie się na eliminacje do Przystanku Woodstock w 2013 roku, dzieląc na tej imprezie deski z takimi gwiazdami jak The Analogs, Damian Ukieje, Power of Trinity, Ametria. Z końcem roku, podczas obchodów 10-lecia Gazety Świętojańskiej w gdyńskim klubie Ucho, Marion wystąpiła gościnnie z Brygadą Kryzys i aktorką Renią Gosłowską w utworze "Nie wierzę politykom". Obecnie nie współpracuje już z Empire a z rockową kapelą Vierna. W 2015 roku Marion, wraz z zespołem Vierna, pojawiła się w programie Must Be The Music 11 ponownie zdobywając uznanie jury. Przy współpracy z Wojciechem Hornym (klawiszowcem Kombii), Vierna nagrała płytę "Ja jestem", której wydawcą jest wytwórnia Soliton. Premiera krążka będzie miała miejsce podczas koncertu 10-lecia zespołu 10 grudnia 2016 w gdańskim klubie Protokultura.

-

Magdalena Bochan-Jachimek - aktorka (współpracująca m.in. z Teatrem na Plaży w Sopocie, Teatrem Gdynia Główna, Centrum Kultury w Gdyni), improwizatorka, instruktorka teatralna, producentka. A także magister inżynier ochrony środowiska. Współczesna kobieta renesansu Prowadzi warsztaty teatralne "W Kaczych Butach", autorska imprezę Teatrzyk Bezwstydny, a bywa, że i Konferencję Rybną. Szydełkuje, maluje, czasem zrobi stolik, wydała podręcznik do zajęć teatralnych.

-

Domela Grenda - absolwentka filologii polskiej na Uniwersytecie Gdańskim i Południowobałtyckiej Akademii Teatru Niezależnego. Aktorka Teatru 3.5. Animatorka i instruktorka teatralna w Klubie 22. Bazy Lotnictwa Taktycznego w Malborku, współzałożycielka, jedna z liderek i animatorka Wytwórni Kultury "BO-TAK" w Dzierzgoniu. Reżyserka grup teatralnych przy w Bazie Lotnictwa Taktycznego w Malborku.

-

Marek Kurkiewicz - aktor, reżyser, animator kultury. Warsztat aktorski doskonalił m in. u: Zbigniewa Teo Spychalskiego, Elisabeth Albahaca, Ewy Benesz, Zdzisława Górskiego, Alicji Mojko, Janusza Gawrysiaka, Jarosława Rebelińskiego, aktorów Teatru Ósmego Dnia. W okresie 2004-2015 pracował jako instruktor teatru i animator kultury w Cekcynie, Chodzieży, Sztumie i Dzierzgoniu. Lider i założyciel Teatru 3.5, którego siedziba mieści się w Dzierzgoniu. Istniejący od 2012 roku zespół grał swoje przedstawienia na festiwalach i przy innych okazjach w wielu miastach Polski. Teatr 3.5 dawał również pokazy w Kaliningradzie, Kovrowie, Partizanskoje w Rosji oraz Mińsku na Białorusi. Od 2015 roku z inicjatywy Marka Kurkiewicza powstała w Dzierzgoniu Wytwórnia Kultury BO-TAK będąca zarówno nową siedzibą teatru jak i miejscem, w którym odbywają się liczne wydarzenia kulturalne, tak teatralne jak i muzyczne oraz wizualne. Jest aktywistą Centrum Dziedzictwa Kulturalnego w Dzierzgoniu (woj. pomorskie).

--

Fundacja Pomysłodania - organizacja pozarządowa działająca w województwie pomorskim, z siedzibą w Rumi. Realizuje zadania z zakresu kultury i edukacji oraz działań społecznych i obywatelskich. Ludzie fundacji to prosumenci kultury, dlatego tworzą i produkują. Flagowe spektakle organizacji, to "This is not a love song, czyli miłość ci wszystko wypaczy" oraz "Być jak Charlie Chaplin". W produkcji znajdują się tytuły "Ostatnia wieczerza" oraz "Prawdziwa historia śmiechu". Prestiżowe projekty Fundacji Pomysłodalnia, to wortal Pomorze Kultury, Teatr na nowe czasy, Bliżej teatru, Śpiewający aktorzy oraz największy projekt - Kongres Kultury Pomorskiej, trwający od 2015 do kwietnia 2017 roku. Wszystkie informacje dostępne na stronie www.pomyslodalnia.pl

Fundacja w grudniu 2015 roku otrzymała prestiżową nagrodę specjalną w ramach "Bursztynowego mieczyka" za działania kulturalne w województwie pomorskim.

Dofinansowano ze środków Gminy Miasta Sopotu

***

"Ostatnia wieczerza"

Premiera trójmiejska: 1 grudnia 2016 (czwartek), godz. 19.00

Miejsce: Scena Kameralna Teatru Wybrzeże w Sopocie

Ul. Bohaterów Monte Cassino 30

Bilety: 25 zl

Rezerwacja: mail: pomyslodalnia@gmail.com, tel. 608-661-616 lub 782-976-318

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji