Artykuły

Gdynia. 375 tysięcy na kulturę

Edukacja teatralna i filmowa, działania literackie i muzyczne a także rozmowy filozoficzne oraz wydanie gdyńskiego rocznika - takie są plany na działania kulturalne w Gdyni. Miasto, podobnie jak w latach poprzednich, przeznaczyło na ich realizację 375 tysięcy złotych.

Do konkursu na realizację zadania z zakresu: kultury, sztuki oraz ochrony dóbr kultury i dziedzictwa narodowego w Gdyni przystąpiło 45 organizacji (jedna została odrzucona z powodu błędów formalnych wniosku), fundacji i stowarzyszeń. Otrzymało je 14 organizacji, które zrealizuje 20 różnych projektów.

Największe dofinansowanie, podobnie jak w latach poprzednich, otrzymała Fundacja Klinika Kultury prowadzona przez Idę Bocian i Ewę Ignaczak z Teatru Gdynia Główna. Na realizację festiwalu teatralnego "Pociąg do miasta" przeznaczono 65 tysięcy, ponad 18 tysięcy mniej niż ostatnio.

- Z każdą edycją festiwal jest coraz bardziej znany i doceniany przez odbiorców, ma szansę stać się jedną ze sztandarowych imprez promujących miasto - mówi Grzegorz Kujawiński, rzecznik Teatru Gdynia Główna. W 2017 roku festiwal "Pociąg do miasta" odbędzie się po raz trzeci. - W pierwszej edycji w roku 2015 pokazano 7 przedstawień w 7 różnych lokalizacjach dla około 1600 osób. Druga edycja to już 14 spektakli w ciągu 7 dni (8 tytułów oraz 8 lokalizacji) i przeszło 3000 widzów - dodaje Kujawiński.

Drugim projektem Fundacji Klinika Kultury jest "Akcja/Edukacja - edukacja kulturalna w Teatrze Gdynia Główna", który dostał wsparcie rzędu 31 tysięcy złotych. - Projekt Akcja/Edukacja ma na celu realizację kompleksowego programu edukacji teatralnej w Teatrze Gdynia Główna. Zawiera w sobie cztery podstawowe komponenty: stałe zajęcia teatralne z młodzieżową grupą teatralną powołaną przez Teatr Gdynia Główna, warsztaty animacyjne i wykłady w ramach "Lekcji Teatralnych" i "Stacji Bajek", realizacja czterech programów edukacyjnych metodą Teatru Forum oraz organizacja piątej edycji "Praktyk Teatralnych" z młodzieżą licealną z Gdyni - mówi Kujawiński.

Gdynia filmowa

Nie od dziś wiadomo, że Gdynia wspiera i stawia na sztukę filmową. Pomorska Fundacja Filmowa w Gdyni, przy wparciu miejskiego budżetu, zrealizuje trzy swoje projekty - 16. Pomorskie Warsztaty Filmowe, Bajka w Centrum i 10. Przegląd Amatorskich Filmów Uczniowskich Albatrosy - a na każdy z nich przeznaczono 20 tysięcy złotych.

Ponownie filmowe działania w Gdyni zrealizuje Stowarzyszenie Hamulec Bezpieczeństwa, organizatorzy zeszłorocznych pokazów na plaży miejskiej. W tym roku stawiają na Filmową Majówkę w dzielnicach gdyńskich (16,5 tysiąca złotych) oraz na edukację w dziedzinie krytyki filmowej (Dni Krytyki Filmowej, 24,3 tysiąca złotych).

- Dni krytyki filmowej to nowe wydarzenie filmowe w Trójmieście i województwie pomorskim, którego celem jest prezentacja dla szerokiego grona publiczności wybitnych filmów współczesnych w formule omówień, dyskusji i paneli prowadzonych przez najważniejszych krytyków filmów z Polski - pisze Anna Kądziela-Grubman ze Stowarzyszenia. - Główna ideą i celem dni krytyki filmowej jest połączenie pokazów filmowych z prelekcjami i dyskusjami znawców kina, ale dających możliwość wymiany poglądów i dyskusji na temat sztuki filmowej również publiczności. Cały program przeglądu ma edukować oraz zachęcać do świadomego odbioru dzieła filmowego i konstruktywnej krytyki.

Odkrywanie miasta

Stowarzyszenie Traffic Design w tym roku również może liczyć na dofinansowanie swoich działań. Po sukcesie Sentymentalnej Mapy Oksywia i Orłowa w tym roku podobny projekt zrealizują na Grabówku.

- Projekt zaczynaliśmy od sentymentalnej mapy Starowiejskiej w 2015 roku. Później wyszliśmy poza centrum, aby zbadać jakie historie o mieście kryją się w innych dzielnicach. Wybraliśmy dość odległe od siebie wojskowe Oksywie i letniskowe Orłowo. Jesteśmy bardzo zadowoleni z wyników projektu - zaangażowaliśmy kilkunastu seniorów do pracy warsztatowej i opowiadania historii, zabraliśmy na spacery ponad 200 osób, stworzyliśmy dwie intrygujące mapy - mówi Monika Domańska ze Stowarzyszenia Traffic Design o zeszłorocznej odsłonie projektu.

Dodaje: - Grabówek wybraliśmy, ponieważ mimo, iż jest bardzo blisko śródmieścia nadal dla wielu mieszkańców jest nieodkrytą przestrzenią. Chcemy zbadać jakie historie kryją się w tych rejonach, a następnie przedstawić je światu w formie mapy i spaceru.

Docelowo Stowarzyszenie chciałoby sentymentalnie zmapować większość gdyńskich dzielnic.

W wyniku konkursu Fundacja Blues Club otrzymała dofinansowanie na organizacje bluesowych i jazzowych jam session (20 tysięcy), Gdyńska Orkiestra Symfoniczna na upowszechnianie kultury muzycznej wśród mieszkańców Gdyni i okolic (10 tysięcy złotych) a Fundacja Polihymnia na projekt "Muzyka XXL" (ponad 18,5 tysiąca złotych).

Przy wsparciu budżetu miasta odbędzie się 3. edycja wydarzenia Open House Gdynia, Fundacja Machina Fotografika zorganizuje Miejskie Lekcje Fotograficzne (25 tysięcy złotych), powstanie 29. numer Rocznika Gdyńskiego (Towarzystwo Miłośników Gdyni, 8,5 tysiąca złotych) oraz odbędzie się cykl "Wszystko jest filozofią - rozmowy niekontrolowane" (Fundacja Vademecum, 20 tysięcy złotych).

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji