Artykuły

Warszawa. Instalacja "Legion" kolektywu Koczanowicz/Pakuła/Sajewska

Dziś o godz. 18.00 w Instytucie Teatralnym otwarta zostanie instalacja "Legion" kolektywu Koczanowicz/Pakuła/Sajewska. Projekt powstaje w ramach cyklu "Wyspiański. Nikt mnie nie zna".

"Legion" Stanisława Wyspiańskiego jest zbiorem obrazów końca Europy. Pomiędzy ruinami starego świata autor poszukuje ludzi marginesu, którzy nigdy do tego świata nie należeli i dlatego tylko oni są w stanie przynieść mu zbawienie. Pełen historycznych alegorii i symboli dramat szuka nadziei pośród zgliszczy. Jest w tym bliski napisanemu kilkanaście lat później, u progu Wielkiej Wojny tekstowi Róży Luksemburg, kreślącemu obraz niewyobrażalnego zniszczenia wojennego, z którego pracowite ręce wzniosą nowy świat. Używając obu tych matryc myślenia, próbujemy spojrzeć na współczesne życie społeczne i za ich pomocą stworzyć konstelacje dwunastu obrazów dzisiejszych ruin, które mogą stać się przestrzenią formowania nowego legionu. Instalacja video składa się z materiału foundfootage oraz nagrania autorskiego.

28 marca o godz. 19:00, po otwarciu instalacji, odbędzie się rozmowa z twórcami. Instalacja będzie czynna 28 marca od 18:00 do 20:00 oraz 29 i 30 marca od 12:00 do 20:00.

dramaturgia: Tadeusz Koczanowicz, Dorota Sajewska

reżyseria: Andrzej Pakuła

asystent reżysera: Jędrzej Filuś

wystąpili: Anna Kłos-Kleszczewska, Adam Filuś

zdjęcia: Jędrzej Filuś, Jakub Lorenc

światło: Bartosz Gorzelany

montaż: Jędrzej Filuś

muzyka: Mateusz Radź

dźwięk, mastering: Adam Wójtowicz (Oaktopus Studio)

kostiumy: Julia Taszycka

charakteryzacja: Marlena Rąpała

koordynacja projektu: Katarzyna Chrobak

Podziękowania: X Liceum Ogólnokształcące im. Przemysła II w Poznaniu, Estrada Poznańska

"Legion" powstał w koprodukcji Stowarzyszenia Korporacja Teatralna, Instytutu Teatralnego w Warszawie oraz Poznańskiej Wytwórni Filmowej.

Instalacja będzie czynna 28 marca od 18.00 do 20.00 oraz 29 i 30 marca od 12.00 do 20.00.

Wstęp wolny.

Kolejną odsłona cyklu czytań scenicznych "Nikt mnie nie zna", organizowanego przez Instytut Teatralnego, poświęcona została tekstom Stanisława Wyspiańskiego. Zasadą projektu jest inicjowanie dialogu oraz integrowanie pracy badawczej i poszukiwań artystycznych. Mamy poczucie, że właśnie w przypadku dramaturgii Wyspiańskiego, tak silnie splecionej z praktyką sceniczną autora, uruchamianie takiego dialogu może przynieść interesujące rezultaty.

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji