Artykuły

Wrocław. Ze scen do Pałacu Królewskiego

To pierwsze muzeum teatralne w Polsce z własną siedzibą i pierwsze, które tak efektownie pokaże artystyczną chwałę Wrocławia. Otwarcie 29 marca.

Urządzono je w XIX-wiecznym pawilonie Pałacu Królewskiego (oddział Muzeum Miejskiego Wrocławia), proponuje magiczną podróż po powojennym, teatralnym Wrocławiu. Bilety będziemy kupować w sznurowni, obok niej stoi słup z plakatami. W oczy rzuca się afisz "Halki", pierwszej opery wystawionej po upadku Festung Breslau. Wystarczy go delikatnie dotknąć i ukaże się nam mała, szklana skrytka, w której leżą baletki. Należały do Henryki Stankiewiczówny - przez dekadę była primabaleriną naszej opery i ruszyła na podbój świata tańcząc z francusko-amerykańskim "Le Theatre d'art du Ballet".

Częścią ekspozycji są zrekonstruowane mieszkanie Henryka Tomaszewskiego, twórcy Teatru Pantomimy, gabinet teatrologa prof. Janusza Deglera i atelier Stefana Arczyńskiego, nestora polskich fotografów. U Tomaszewskiego kartki scenariusza fruwają nad głowami, na ścianie wyświetlają się spektakle, a szuflady wypełniają zabawki z kolekcji mima. W ciemni Arczyńskiego na papierze zanurzonym w roztworze wywoływacza wyświetlają się zdjęcia, u Deglera możemy korzystać z najlepszej biblioteki teatralnej w Polsce.

Powojenną historię teatru będzie można zobaczyć w głównej sali, gdzie są oryginalny, kasetonowy sufit i lustrzana ściana, która odbija widok pl. Wolności. Teatr Pantomimy Tomaszewskiego i Teatr Laboratorium Grotowskiego to unikaty w światowej skali. Wybitny krytyk Konstanty Puzyna stwierdził w 1970 roku, że najlepszy teatr ma Wrocław i Kraków

Jak się ma taki teatr, to warto poczuć się jak aktor, w czym pomoże nam Pracownia Paszczodźwięków dr. Mirosława Oczkosia. Kiedyś aktor Teatru Współczesnego, teraz uczy trudnej "Sztuki mówienia, bez bełkotania i faflunienia". Siadamy przy mikrofonie, słuchamy go i za chwilę na scenie deklamujemy "Dżdżystym rankiem grzegrzółki i piegże, zamiast wziąć się za dżdżownice, nażarły się na czczo miąższu rzeżuchy i rzędem rzygały do rozżarzonej brytfanny".

Muzeum Teatru

* Pałac Królewski - skrzydło południowe, pl. Wolności 7a

* Kontakt: muzeum@mmw.pl, tel. 71 347 16 90

* Czynne będzie od środy do niedzieli w godz. 10-18. Wstęp na wystawy stałe bezpłatny

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji