Artykuły

Gliwice. Maraton premier. Wiosenne plany Teatru Miejskiego

W piątek na małej scenie Teatru Miejskiego prapremiera "O Józku, który grał bigbit" w reżyserii Aliny Moś-Kerger. Spektakl jest czwartą premierą gliwickiej instytucji, a drugą skierowaną do widzów dorosłych - poprzednie dwie były adresowane dla dzieci.

Przedstawienie w interesującej formie, bo za pomocą dźwięków, opowiada o złotej erze muzyki rozrywkowej i początkach bigbitu w Polsce. O szalonych latach 60., gdy na estradzie debiutowali znani dziś wszystkim: Czesław Niemen, Karin Stanek, Kasia Sobczyk, Krzysztof Krawczyk, a do Polski pierwszy raz przyjechali Rolling Stonesi. Nie obejdzie się oczywiście bez bigbitowych evergreenów z repertuaru Czerwono-Czarnych, Niebiesko-Czarnych czy Filipinek.

O legendarnym muzyku

Bohaterem spektaklu jest Józek K. - postać inspirowana życiem jednego z kierowników muzycznych legendarnej grupy Czerwono-Czarni, Józefa Krzeczka. - Krzeczek był muzykiem totalnym, obdarzonym słuchem absolutnym, świetnym szachistą, doskonałym graczem w brydża, duszą towarzystwa. Sam o sobie mówił, że choć jest weteranem polskiego jazzu, dobrze czuje się w "mocnym uderzeniu". Krzeczek był niesamowity, potrafił grać na bardzo wielu instrumentach i miał wyjątkową łatwość w opanowywaniu gry na kolejnych, na przykład: na kilka godzin przed koncertem z Ewą Demarczyk nauczył się grać na wibrafonie wszystkie jej utwory. Skomponował takie evergreeny jak "O mnie się nie martw" czy "Dwudziestolatki" - opowiada Alina Moś-Kerger, która także jest autorką scenariusza.

W przedstawieniu wystąpią artyści wchodzący w skład stałego zespołu w Gliwicach: Izabela Baran, Karolina Burek, Maciej Piasny oraz Grzegorz Kliś, a także aktorzy zaproszeni specjalnie do tego projektu - Małgorzata Pauka i Karol Kadłubiec. Spektakl bierze udział w 23. Ogólnopolskim Konkursie na Wystawienie Polskiej Sztuki Współczesnej organizowanym przez Instytut Teatralny im. Zbigniewa Raszewskiego. Premiera w piątek 31 marca o godz. 19. Kolejne przedstawienia między 1 a 5 kwietnia oraz 22 i 23 kwietnia. Bilety: 24-29 zł.

Nowa scena i druga premiera

Spektakl odbędzie się na małej scenie, która od początku lutego działa w murach teatru. Dotychczas odbyły się tam dwie premiery spektakli dla dzieci: "Ach, jak cudowna jest Panama" w reżyserii Laury Słabińskiej i "Opowieść o Pilocie Pirxie" w reżyserii Jerzego Machowskiego. Remont małej sceny, umiejscowionej w dawnej sali bankietowej, rozpoczął się w październiku minionego roku. Pomieszczenie jest klimatyzowane, przeznaczone dla ok. setki osób. Jego atutem jest funkcjonalność - ma mobilną widownię, co umożliwia granie w różnych kierunkach.

Z kolei tydzień później - w piątek 7 kwietnia na dużej scenie gliwickiego teatru, ale zaaranżowanej na kameralną, odbędzie się premiera "Psiego serca" w reżyserii Krzysztofa Rekowskiego. Autorem tekstu jest Michaił Bułhakow. Bohaterem jest tu Szarikow, który staje się ofiarą eksperymentu naukowego profesora Preobarżeńskiego. Ale eksperyment wymyka się spod kontroli. Formuła czarnej groteski pozwala tutaj z dystansem spojrzeć na złożoną tematykę. W tekście tkwi także dużo poczucia humoru, są wątki fantastyczne i wnikliwie kreślony przez autora portret psychologiczny bohaterów. Premiera o godz. 19. Kolejne grania w dniach 8-9 kwietnia i 28-30 kwietnia. Bilety: 24-29 zł.

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji