Artykuły

"Szwajcaria" Christo Bojczewa

Teatr im. Osterwy po raz pierwszy w swojej historii zwrócił uwagę na dramaturgię bułgarską, przygotowując światową prapremierę komedii CHRISTO BOJCZEWA "SZWAJCARIA".

38-letni Bojczew, inżynier, obecnie student III roku Wydziału Wiedzy o Teatrze Instytutu Sztuki Teatralnej w Sofii ma w swoim dorobku 9 sztuk, spośród których Georgi Czerkełow - wybitny aktor sofijskiego Teatru Narodowego i dyrektor współpracującego z "Osterwą" Teatru im. Kirkowa w Plewen - zdecydował sią przedstawić w Lublinie komedię "Rajonna bołnica" ochrzczoną polskim tytułem "Szwajcaria".

Bojczew i Czerkełow zapraszają nas na obchód do szpitala w zapomnianej przez Boga i ludzi dziurze, gdzie zmęczony personel, borykający się z prymitywnymi warunkami leczenia, niezbyt zważa na dolę pacjentów, stosując najczęściej kurację metodą... przeczekania choroby. Z kolei chorzy, zwiezieni tu z okolicznych wsi, wcale nie spodziewają się troskliwej opieki, od lat przywykli już do obcowania z nonsensem i głupotą. W szpitalnej rzeczywistości nadal pozostają mieszkańcami dobrze sobie znanego świata położonego gdzieś na antypodach cywilizacji i zdrowego rozsądku. Pobyt w szpitalu, darowane przez los tymczasowe zwolnienie z ciężkiej harówki, daje chorym czas na zadumę nad ich biedną, szarą egzystencją. "Wszystkiego próbowaliśmy i zawsze mieliśmy wielkie osiągnięcia... Osiągnięcia wielkie - pensje małe" - mówi jeden z bohaterów. Od takiej konkluzji już tylko jeden krok do niebezpiecznego pytania - co zrobić, aby się wyzwolić z jarzma absurdalnej codzienności. Najprościej pomarzyć. Oczywiście najlepiej o czymś nierealnym. U Bojczewa chorzy uciekają poza ściany ciasnego pokoju szpitalnego w utopijne urojenia o Szwajcarii z kolorowego plakatu.

Jaką pointę przygotował Bojczew dla widzów swej sztuki można będzie przekonać się już od soboty 3 grudnia w Teatrze im. Osterwy, śledząc pełną humoru (często czarnego!) groteskową akcję i słuchając satyrycznego dialogu "Szwajcarii" w przekładzie Donki i Andrzeja Madejów.

Bułgarskiego reżysera wsparli polscy twórcy - Janusz Kijański (scenografia) i Mieczysław Mazurek (muzyka). Aktorski zespół uroczystej prapremiery tworzą: Irena Adamiak, Jolanta Rychłowska, Maria Szczechówna, Urszula Szydlik-Zielonka, Anna Świetlicka, Joanna Tomasik, Barbara Wronowska, Wojciech Dobrowolski, Edward Durda, Janusz Fifowski, Jacek Gierczak, Andrzej Golejewski, Jerzy Rogalski, Włodzimierz Wiszniewski, Piotr Wysocki, Witold Zarychta, Robert Chmielewski (adept).

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji