Artykuły

Kraj. 8 premier teatralnych kwietnia, na które czekamy

Co szykują teatry w Warszawie, Gdańsku, Katowicach, Łodzi i Opolu? Zapowiedzi najważniejszych premiery kwietnia.

"Czarownice z Salem", Teatr im. Jaracza, Łódź

Mariusz Grzegorzek wraca do łódzkiego Teatru im. Jaracza i sięga po sztukę Arthura Millera.

Reżyser zapowiada: "Nie spodziewałem się, że będę kiedyś reżyserował ten tekst. Ale polityczne i mentalne szaleństwo, które pulsuje wokół nas, włożyło mi ten utwór w głowę. Jego pojemność interpretacyjna uderzyła mnie z wielką siłą. Ludzie pytają, czy szykuje się przedstawienie "drapieżne"? Nie mam zaufania do tego pojęcia. Nie interesuje mnie ambona polityczna, wypada też uniknąć baśni o egzorcyzmach. Robię wszystko, by nasze przedstawienie pulsowało, pochłaniało i odrzucało, bo ma być przede wszystkim opowieścią o manipulacji".

Spektakl powstaje we współpracy Teatru im. Jaracza z łódzką Filmówką i jest przygotowywany jest z okazji 70-lecia Wydziału Aktorskiego. W obsadzie m.in. Agnieszka Więdłocha, Ireneusz Czop, Zofia Uzelac, Michał Staszczak, Matylda Paszczenko oraz studenci łódzkiej Filmówki. Premiera 1 kwietnia.

***

"Puppenhaus. Kuracja", TR Warszawa

Młody reżyser Jędrzej Piaskowski i autorka tekstu Magda Fertacz zajęli się tematem zdrady i kolaboracji podczas okupacji. Punktem wyjścia do pracy nad scenariuszem była sztuka serbskiego dramatopisarza Djordje Lebovića "Lalka z łóżka nr 21" o więźniarkach Auschwitz, które pracowały jako prostytutki w obozowym domu publicznym. Inspirujące dla twórców spektaklu były też m.in. losy oskarżonej o kolaborację z Niemcami Marii Malickiej, przedwojennej aktorki, której teatr mieścił się przy ul. Marszałkowskiej 8, w miejscu dzisiejszego TR Warszawa.

Spektakl realizowany jest w ramach programu "Debiut TR". Co roku młody twórca wybrany przez dział artystyczny TR Warszawa zapraszany jest do wyreżyserowania spektaklu w sali warsztatowej. Wystąpią: Lech Łotocki, Sebastian Pawlak, Justyna Wasilewska i Agnieszka Żulewska. Premiera 6 kwietnia.

***

"Porwanie Europy", Teatr Śląski im. S. Wyspiańskiego, Katowice

Piotr Cieplak, który przed laty zauroczył widzów "Słomkowym kapeluszem" Eugene'a Labiche'a Labicha znów sięga po farsę. Tym razem po napisane w 1970 roku przez Jarosława Marka Rymkiewicza i dotąd nie wystawiane "Porwanie Europy".

Akcja rozgrywa się na francuskim dworze przełomu XIX i XX wieku. Piękna Europa - córka arystokratycznej rodziny Pompadurów - wbrew planom rodziców, nie chce wyjść za mąż za delikatnego angielskiego księcia - woli mołdawskiego kniazia, który okazuje się dzikim i nieprzewidywalnym anarchistą. Wtedy na salony wkacza Polak Kicio...

Nietrudno sobie wyobrazić, ile tematów: zabawnych, farsowych, ale i tych mniej wesołych, może dostarczyć farsa Rymkiewicza takiemu reżyserowi jak Piotr Cieplak. Ile pytań o Polaków, Polskę w Europie i przyszłość Polski w Europie. Premiera 7 kwietnia.

***

"Urodziny czyli ceremonie żałobne w czas radosnego święta", Teatr Wybrzeże, Gdańsk

Na scenie staną Zbyszek Cybulski, Kalina Jędrusik i Barbara Krafftówna.

Radosław Paczocha (autor entuzjastycznie przyjętego "Broniewskiego") z okazji jubileuszu 70- lecia Teatru Wybrzeże napisał sztukę, której bohaterami są teatr i jego twórcy: aktorzy, dyrektorzy. Autor zapowiada: "To historia Teatru Wybrzeże w kilkunastu subiektywnych scenach, ale też próba dotknięcia teatru jako zjawiska niezależnego od miejsca i czasu. Jest to zatem historia lokalna, ale za to z ambicją wykraczającą poza lokalność, bo towarzyszy jej nadzieja, że opowiadając o jednym teatrze można również opowiedzieć o innych. Szczególnie, gdy dotyka się związków, jakie zachodzą na styku teatru i współczesnego mu życia politycznego i społecznego". Przedstawienie reżyseruje dyrektor Teatru Wybrzeże Adam Orzechowski, a w obsadzie prawie cały zespół teatru. Premiera 7 kwietnia.

***

"Mewa", Teatr Powszechny, Warszawa

Wojciech Faruga, który w Powszechnym przygotował uwspółcześnioną wersję "Lalki" Bolesława Prusa, tym razem zajął się "Mewą" Czechowa. Czytając na nowo ten dramat (w tłumaczeniu Agnieszki Lubomiry Piotrowskiej) chce opowiedzieć o "zgnuśniałych elitach, których dawne idee ugrzęzły w wygodzie i konformizmie, o tym, jak dawni buntownicy sprzedają swoje ideały i stają się zadowolonymi z siebie kabotynami i jak artyści oderwani od reszty społeczeństwa stają się zapatrzoną w siebie elitą, która ze wszystkich sił broni własnej pozycji i nie widzi nadchodzącego schyłku". W obsadzie m.in. Julia Wyszyńska (Nina/Arkadina), Maria Robaszkiewicz (Arkadina), Grzegorz Artman (Trieplew) i Jacek Beler (Trigorin). Premiera 8 kwietnia.

***

"Opole/04", Teatr im. Kochanowskiego, Opole

Cztery historie z Opolem w tle. Każda rozgrywa się w innym momencie historycznym: w latach 30., w latach 70., współcześnie i w przyszłości. Każda opowiedziana zostanie przez innego reżysera. Przedstawienie, które jest częścią obchodów jubileuszu 800-lecia Opola, przygotowują: Piotr Ratajczak, Agnieszka Korytkowska-Mazur, Jakub Skrzywanek i Marcin Wierzchowski. Premiera 9 kwietnia.

***

"Fantazja", TR Warszawa

"Ewelina płacze" - kameralny spektakl TR Warszawa - to hit, z którym teatr jeździ po festiwalach. Anna Karasińska, która zrobiła potem "Drugi spektakl" w Teatrze Polskim w Poznaniu, a ostatnio zaprosiła widzów na "Urodziny" w ramach projektu Komuny Warszawa - Mikro Teatr, wraca do TR-u i przygotowuje "Fantazję". Chce opowiedzieć o teatrze jako miejscu, w którym rodzi się fikcja. O tym, jak powstaje umowa między publicznością a twórcami i wykonawcami przedstawienia. Dlaczego wierzymy w rzeczywistość sceniczną? A kiedy w nią nie jesteśmy w stanie uwierzyć. W obsadzie: Agata Buzek, Dobromir Dymecki, Rafał Maćkowiak, Maria Maj, Zofia Wichłacz i Adam Woronowicz. Premiera 9 kwietnia.

***

"Henrietta Lacks", Nowy Teatr, Warszawa [na zdjęciu]

Przedstawienie Anny Smolar, które było wydarzeniem ostatniej edycji festiwalu "Przemiany" w Centrum Nauki Kopernik, będzie można zobaczyć w Nowym Teatrze w Warszawie.

Reżyserka, tegoroczna laureatka Paszportu Polityki w kategorii "Teatr" pochyliła się nad postacią, której nie znamy z podręczników do historii i biologii. HeLa to nazwa nieśmiertelnych komórek, które doprowadziły do przełomu w nauce. Te komórki zostały pobrane tuż przed śmiercią z organizmu 31 letniej czarnoskórej Henrietty Lacks, która w 1951 roku w Baltimore zmarła na raka macicy. Występują: Marta Malikowska, Maciej Pesta, Sonia Roszczuk, Jan Sobolewski. Koprodukcja: Nowy Teatr i Centrum Nauki Kopernik. Najbliższe spektakle: 23, 24 i 25 kwietnia.

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji