Artykuły

Tragicznie i zabawnie

Stowarzyszenie Teatr "Dialog" przygotowuje drugą premierę Grudziądzkiego Sezonu Teatralnego 1998/99. Po "Kochanku" Harolda Pintera na grudziądzkiej scenie wystawiona zostanie "Antygona w Nowym Jorku" Janusza Głowackiego w reżyserii Tomasza Piaseckiego. Premiera przygotowywana jest na 7 listopada.

"Antygona w Nowym Jorku" zaliczana jest przez krytyków do najważniejszych polskich sztuk ostatnich lat. Jej autor, prozaik, dramaturg i scenarzysta filmowy Janusz Głowacki, autor między innymi scenariusza kultowego filmu "Rejs", od 1981 roku mieszka w Nowym Jorku. Jego dramaty grane są w teatrach Europy, Azji i obu Ameryk.

Bohaterami sztuki, którą przygotowuje zespół Edwarda Żentary, są nowojorscy bezdomni: Portorykanka Anita, Polak Pchełka i rosyjski Żyd Sasza. Anita, niczym antyczna Antygona, płaci Saszy i Pchełce za wykradzenie ze składnicy bezimiennych trupów zwłok Johna, który "podobno ją kochał". Chce ofiarować mu pogrzeb i grób, by po śmierci odzyskał choć cząstkę godności, jaką stracił za życia. Bezdomni jednak mylą zwłoki i za parkową ławką wieczny odpoczynek znajduje inny nędzarz. Anita jednak o tym nie wie. Uniemożliwienie jej dostępu do grobu spowoduje, że bezdomna targnie się na swoje życie... W sztuce tragedia sięgająca do wzorców antycznych przeplata się z czarnym humorem.

- Myślę, że nie jest to tak odległy temat ani w czasie, ani w przestrzeni, jakby na to wskazywał tytuł - mówi krakowska aktorka Małgorzata Maślanka, która gra w przedstawieniu rolę Anity. - Nie chciałabym, żebyśmy opowiadali o ludziach z marginesu gdzieś na obczyźnie, za oceanem, bo ko-go to obchodzi. Chciałabym zadać kilka pytań na temat naszej rzeczywistości, tej, w której obecnie musimy się zmagać z jałowością życia, z trudnym czy powierzchownym kontaktem między ludźmi, z życiem, które bezceremonialnie wciąga nas w swoje problemy dotyczące tego co zjemy, czy będzie ciepło i czy będzie z kim pogadać. Myślę, że żyjemy w czasach zagubienia, negowania wartości, dlatego tak cenna wydaje mi się postawa Anity - Antygony naszych czasów, broniącej godności człowieka i jego podstawowych praw.

Prócz Małgorzaty Maślanki w "Antygonie..." wystąpią reżyser sztuki Tomasz Piasecki w roli Saszy. Marian Jaskulski, aktor Teatru Ludowego i Bagatela w Krakowie, zagra Pchełkę, dyrektor Grudziądzkiego Sezonu Teatralnego Edward Żentara zagra Policjanta, zaś Johna Zbigniew Kulwicki.

Premierowe przedstawienie odbędzie się 7 listopada o godzinie 19. Po premierze zaplanowano bankiet, na którym zagra do tańca kwartet Tadeusza Linowskiego. Przedstawienie odbędzie się także 8 listopada o godzinie 18. Bilety i wejściówki na bankiet kupować można w kasie teatru.

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji