Artykuły

Częstochowa. Piotr Zubek zwycięzcą w Konkursie Dobrej Piosenki

Piotr Zubek zdobył pierwszą nagrodę w Konkursie Dobrej Piosenki, który odbywał się w ramach częstochowskiego Festiwalu im. Kaliny Jędrusik. Festiwal - upamiętniający jedną z największych polskich gwiazd powojennego kina i estrady - zorganizowano już po raz 10.

Uczestnicy konkursu wykonywali po dwie piosenki - mogły to być ich własne kompozycje, utwory śpiewane przez Kalinę Jędrusik lub drugiego bohatera tegorocznego festiwalu - Andrzeja Zauchę.

Jak poinformował, organizujący festiwal Ośrodek Promocji Kultury "Gaude Mater", do przesłuchań konkursowych zakwalifikowano 19 osób. Jedna osoba zrezygnowała z udziału w konkursie. Jury w składzie: Janusz Szrom (przewodniczący), Krystyna Maciejewska i Ryszard Strojec pierwszą nagrodę -prezydenta Częstochowy - przyznało Zubkowi. Otrzymał on 4 tys. zł. Drugie miejsce (3 tys. zł)wywalczyła Sandra Jakubowiak, a trzecie Filip Rychcik (2 tys. zł).

Wyróżnienia przyznano: Natalii Pabiś, Amelii Cierpiał, Karolinie Stankiewicz, Sebastianowi Dudzikowi i Magdalenie Antczak.

Wręczenie nagród i sobotni koncert laureatów oraz recital Małgorzaty Nakoniecznej były ostatnimi wydarzeniami festiwalu, który trwał od środy.

Tegoroczna impreza rozpoczęła się wernisażem wystawy zbiorowej pt. "Kocie tajemnice"Częstochowskiego Stowarzyszenia Plastyków im. Jerzego Dudy-Gracza. Artyści malowali koty - ulubione zwierzęta Kaliny Jędrusik, a także samą aktorkę. W czwartek i piątek w budynkach dwóch szkół, do których kiedyś uczęszczała Jędrusik, odsłonięto upamiętniające ją tablice.

W piątek odbył się natomiast koncert dedykowany pamięci Andrzeja Zauchy, w wykonaniu Janusza Szroma z zespołem w składzie: Andrzej Jagodziński, Andrzej Łukasik i Marcin Jahr. Tytuł koncertu brzmiał jak jeden z największych przebojów Zauchy - "C'est la Vie".

Kalina Jędrusik - słynna aktorka i artystka kabaretowa urodziła się 5 lutego 1930 r. (niektóre źródła jako datę urodzin podają 1931 r.) w Gnaszynie, będącym obecnie dzielnicą Częstochowy, i w tym mieście spędziła wczesną młodość.

Po studiach aktorskich w Krakowie trafiła do Teatru Wybrzeże w Gdańsku, gdzie już pierwszymi rolami zwróciła na siebie uwagę m.in. Stanisława Dygata, cenionego pisarza - autora "Jeziora Bodeńskiego" i "Pożegnań". Wkrótce Jędrusik i Dygat zostali małżeństwem. Tworzyli w Polsce jedną z najbarwniejszych artystycznych par tamtych czasów.

Późniejsza kariera teatralna Jędrusik objęła występy na scenach teatrów warszawskich. Wielką popularność przyniosły jej te w telewizyjnym Kabarecie Starszych Panów (1958-1966), gdzie wykonywała piosenki Jeremiego Przybory i Jerzego Wasowskiego, m.in. niezapomniane "S.O.S.", "Bo we mnie jest seks", "Zmierzch".

Role filmowe Jędrusik to m.in.: Lucy Zuckerowa w "Ziemi obiecanej" Andrzeja Wajdy, Helena Księżakowa w "Jowicie" Janusza Morgensterna oraz - będąca ostatnią w jej filmowej karierze - nauczycielka śpiewu w "Podwójnym życiu Weroniki" Krzysztofa Kieślowskiego. Jędrusik wykreowała też bardzo wiele ról w Teatrze Telewizji. Zmarła 7 sierpnia 1991 r. w Warszawie.

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji