Artykuły

Kraków. "Jamais vu" na otwarcie Galerii feministycznej

Już w piątek, 19 maja , nowopowstała TA Galeria feministyczna [w:] currentart.space zaprezentuje wystawę "TA | Anne Seagrave | Involved" opartą na dokumentacji 30-minutowego wyreżyserowanego performensu-portretu Artystki zatytułowanego "Jamais vu".

Prezentowana praca Anne Seagrave eksponowana była w latach 2005-2007 w najbardziej niekonwencjonalnych, niezależnych przestrzeniach sztuki na całym świecie. Mocno wpisuje się w nurt sztuki feministycznej oparty na czynnym wykorzystaniu swego ciała jako obiektu sztuki, realizowany przez - między innymi - Franceskę Woodman, Claude Cahun, Carolee Schneemann, Anę Mandieta czy Martę Marię Perez Bravo, aby wymienić jedynie kilka nazwisk. "To co najbardziej porusza w "Jamais vu" to bez wątpienia ciało Anne Seagrave w ruchu". (za: Brecha Uruguay, 2006).

Performens w prezentowanej przed publicznością całości trwał 36 minut; dokumentacja, którą pokażemy podczas wystawy trwa minut 12. Materiał zarejestrowany został w Saragossie w Hiszpanii w 2006 roku w niezwykłym wnętrzu nieczynnej stacji uzdatniania wody. "Jamais vu" często prezentowane było w takich właśnie nieoczywistych miejscach, a wykorzystanie elementów zastanej przestrzeni było istotnym wątkiem każdego z występów Anne Seagrave.

W "Jamais vu" farba pokrywa ciało artystki. Jak opowiada sama Seagrave bliskość między artystką a dziełem była nieznośna - proces przygotowania się do występu był niezwykle ważny, pozwalał skoncentrować się i zdystansować do zadania, które miała przed sobą. Nagość Artystki - ciała Seagrave nie okrywa nic poza fragmentem lustra na piersiach - jest odważna i kontrowersyjna, a równocześnie nieziemska, pozbawiona wymiaru erotycznego, przywodzi na myśl postać z innego świata. Występując Seagrave ani na moment nie nawiązuje kontaktu wzrokowego z publicznością.

Rytmiczna, gęsta muzyka towarzysząca występowi buduje napięcie. Napięcie to kolejny kluczowy element "Jamais vu - widzowie wstrzymują oddech wiele razy podczas występu w oczekiwaniu na utratę równowagi, rytmu, pomyłkę które nie nadchodzą. Dzieło Seagrave nie ma nadanego znaczenia. Każdy z widzów samodzielnie interpretuje obserwowane ruchy, staranną choreografię, wykorzystane rekwizyty - jajko, kran, wiadro z błyskającym wewnątrz stroboskopowym światłem, szklankę wody, dachówki, ochraniacze na końskie pęciny, białe męskie majtki - i odkrywa ich znaczenie na własny sposób.

W tekście kuratorskim Anna Chromik pisze o wystawie: "W "Jamais vu" staranna choreografia rytmicznych ruchów artystki i precyzyjne sekwencje jej cyborgicznego ciała działają na widza na poziomie niesamowitości, odrzeczywistnienia. Interakcje z przedmiotami codziennego użytku, takimi jak wiadro czy kuchenny kran, zostają poddane defamiliaryzacji, wyjęte z kontekstu swojskości. Idea powtórzenia, która charakteryzuje ten performance, w paradoksalny sposób kontrastuje z jego tytułem: jamais vu to wszak przeciwieństwo déj vu; doznanie zupełnej obcości, braku związku z przeszłością i odrealnienia. Feministyczne odczytanie tego działania każe nam skupić się z jednej strony na mechanizmach tworzenia pamięci i znaczenia (nonsensowność i nieracjonalność cielesności jako atrybutu tradycyjnie przypisywanego kobiecości, "nieistotność" gestów niepozornych postrzeganych jako "krzątactwo" i będących domeną kobiet), a z drugiej na wywrotowym potencjale, który stwarza wyjęcie tych gestów z kontekstu codzienności i zdefamiliaryzowanie ich poprzez performatywne instrumentarium powtórzenia i spojrzenia".

*

W 2017 roku mija 35 lat od rozpoczęcia przez Anne Seagrave aktywnego zaangażowania w realizowane na żywo praktyki artystyczne. Jako TA Galeria feministyczna mamy tym większą przyjemność w ramach ekspozycji zaprosić również do udziału w spotkaniu z Anne Seagrave, na którym - w sobotę, 27 maja o godzinie 20:00 - poruszymy tematy tak często obecne w Jej sztuce: użycia własnego wizerunku, eksploatacji siebie, własnego ciała i psyche. Zapytamy o performens jako medium feministyczne, osadzone w doświadczeniu i fizyczności. Zgłębimy wątek odwagi w eksploracji nienormatywnej cielesności i seksualności oraz flirtu z androgynią. I więcej. Zapraszamy!

Na ekspozycję TA | Anne Seagrave | Involved złożą się: wideo-dokumentacja performensu, fotografia autorstwa Manuela Vason oraz elementy kostiumu i wykorzystywane przez Anne Seagrave rekwizyty.

Wystawa TA | Anne Seagrave | Involved 19 maja 2017 roku zainauguruje działalność, którą - w partnerstwie z currentart.space - TA Fundacja powołała do życia pod nazwą TA Galeria feministyczna.

**

Anne Seagrave - irlandzka artystka działająca w obszarze sztuki performance, laureatka licznych wyróżnień, w tym Nagrody "Live Performance Art" (2002). W przeszłości wykładowczyni w National College of Art and Design w Dublinie, Limerick School of Art and Design, stypendystka Arts and Humanities Research Council na University of Ulster oraz rezydentka w Irish Museum of Modern Art (2006). W latach 1982-2008 prezentowała swoje performance w Irlandii, Izraelu, Argentynie, Urugwaju, Hiszpanii, Anglii, Finlandii i w Polsce. W swoich działaniach wykorzystuje instalacje video, choreografię, rytm, powtórzenie i monolog.

***

TA Fundacja powstała z potrzeby obserwacji, analizy i promocji działań skoncentrowanych na feminizmie oraz nim inspirowanych. Obszarem naszych zainteresowań i działań jest feminizm, który pojmujemy jako działania równościowe, wzmacniające kobiety, podnoszące ich samoświadomość oraz promujące dobre praktyki we wzajemnych relacjach pomiędzy płciami. Jako szukanie przestrzeni porozumienia, empatyczną komunikację, słuchanie i otwieranie przestrzeni dla Innych - co według nas właśnie w kobiecej wspólnocie jest możliwe. Feminizm znaczący upełnomocnienie oraz solidarność.

TA Fundacja jest przestrzenią mówienia własnym, silnym głosem i swobodnego wyrażania kobiecego doświadczenia; mocną bazą dla wspólnoty, wymiany doświadczeń i działań afirmatywnych; ochrony praw i godności; wsparcia, aktywizacji i debaty. Naszym celem jest demitologizacja kobiecości realizowana w opozycji do opowieści snutych przez normotwórczą narrację patriarchalną.

TA Galeria daje sztuce feministycznej dedykowaną przestrzeń i donośny kobiecy głos. Jest miejscem prezentacji artystycznych dokonań mierzących się z doświadczeniami kobiecości, wolności, odwagi czy samostanowienia. Daje wsparcie i zasoby do aktywizacji oraz rozwoju zarówno twórczyń o ugruntowanej renomie, jak i artystek o niewielkim jeszcze dorobku. Program, który TA Galeria realizuje, stanowi z założenia otwarcie szeroko zakrojonej debaty mającej na celu wzmocnienie i uczytelnienie wątków feministycznych, renegocjację strategii i pojęć, uwrażliwianie publiczności oraz wymierne wspieranie dobrych praktyk na rynku sztuki.

Organizatorem wystawy jest TA Fundacja we współpracy z currentart.space.

Wystawa TA | Anne Seagrave | Involved prezentowana jest w ramach Krakow Photo Fringe 2017.

TA Galeria feministyczna - INAUGURACJA DZIAŁALNOŚCI

piątek, 19 maja 2017

W tym dniu w godzinach od 15:00 do 17:00 zapraszamy do odwiedzenia nas, przywitania, uśmiechu i wzniesienia toastu za feministyczną przyszłość!

***

TA | Anne Seagrave | Involved - WYSTAWA

19.05-18.06.2017

wernisaż wystawy z udziałem Artystki: sobota, 27 maja 2017, godz. 20:00

spotkanie z Anne Seagrave: sobota, 27 maja 2017, godz. 20:00

**

TA Galeria feministyczna

[w:] currentart.space

ul. Basztowa 4/1

Kraków

www.tafundacja.org

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji