Artykuły

Gdańsk. "Hamlet" Olivera Frljića na XXI Festiwalu Szekspirowskim

To jedyna taka impreza w Polsce i jedna z nielicznych na świecie. Między 28 lipca a 6 sierpnia w Gdańsku bogaty przegląd twórczości teatralnej opartej na dziełach Williama Szekspira.

Idea tej imprezy, odbywającej się już od ponad dwóch dekad, jest bardzo prosta: organizatorzy zapraszają zespoły teatralne z całego świata, które w ostatnim sezonie przygotowały spektakle na podstawie jednego z dzieł Szekspira. Tym samym widzowie mają okazję zobaczyć, jak się dziś wystawia Szekspira w różnych krajach i w różnych teatralnych tradycjach i stylistykach.

W tym roku festiwal zainauguruje spektakl "Wyspa" w reżyserii Grzegorza Brala, najnowsze dzieło Teatru Pieśni Kozła, inspirowane nietypową "Burzą". Pod względem formalnym to jedna z większych realizacji grupy - łączą się w niej elementy nowoczesnej sztuki chóralnej z tańcem współczesnym. Na scenie pojawiają się zarówno aktorzy, jak i tancerze, którzy nad spektaklem pracowali pod kierunkiem choreografa Ivana Pereza.

Ale to nie Bral jest najgłośniejszym nazwiskiem na afiszu. W programie imprezy jest "Hamlet" [na zdjęciu], najbardziej znany dramat Szekspira, przygotowany przez Zagreb Youth Theatre z Chorwacji. Jego reżyserem jest Oliver Frljić, twórca, który w Polsce wzbudza wielkie kontrowersje. Te ostatnie wywołała "Klątwa" w Teatrze Powszechnym, ale "Hamlet" jest o wiele spokojniejszy. W ramach festiwalu zaplanowano dwa spektakle.

Tegoroczny program Festiwalu Szekspirowskiego obfituje w przedstawienia z odległych krajów i kultur. "Titus Andronicus 2.0", interpretacja jednego z najbardziej krwawych dramatów pisarza, to propozycja chińskiego Tang Shu-Wing Theatre Studio z Hongkongu. Ze "Snem nocy letniej " z Dalekiego Wschodu przyjedzie zespół Independent Theatre z Teheranu [spektakl odwołano - przyp. e-teatr], a Teatr Muzyczno-Dramatyczny z Iwano-Frankowska na Ukrainie przyjedzie z niecodziennym "Hamletem" w reżyserii Rostyslava Derzhypilsky'ego.

Obok głównego nurtu programowego, w ramach festiwalu znalazły się spektakle bazujące na doświadczeniach sceny offowej, ujęte w cykl SzekspirOFF.

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji