Artykuły

Kraków. O świecie bez książek na Festiwalu Teatrów Ulicznych

Od wczoraj trwa w Krakowie 30. ULICA - Międzynarodowy Festiwal Teatrów Ulicznych. Przyświeca mu tytuł "Fahrenheit 451". To tytuł powieści Raya Bradbury'ego (a zarazem temperatura palenia się papieru), której temat będzie powracał w kilku projektach polskich i zagranicznych.

I to ona zainspirowała Jerzego Zonia, twórcę Teatru KTO i samego festiwalu, do stworzenia widowiska "F451", które potrwa przez całą dobę, a zacznie się na Rynku (od strony Ratusza) w sobotę o godz. 23.

To opowieść o świecie bez książek; kto je czyta, poddawany jest represyjnym działaniom władzy, a odnalezione książki są natychmiast palone.

- Ta potworna antyutopia, wydana w 1953 roku, przedstawia świat, w którym książki są z urzędu tropione i palone. Służy do tego straż pożarna; ona nie gasi pożarów, aleje wznieca, niszcząc książki bezpowrotnie. To świat, w którym jedynym źródłem informacji jest wszechobecna telewizja, to ona kształtuje umysły ludzi, czyniąc je intelektualną i emocjonalną papką. Chcemy tym spektaklem ostrzec przed taką rzeczywistością, bo ona, być może, już nam zagraża. Jeśli przestaniemy czytać, to przestaniemy rozumieć świat, stracimy człowieczą świadomość i tożsamość. I staniemy się prymitywami zamkniętymi w jaskiniach, tyle że wyposażonymi w pełni elektroniczne oprzyrządowanie - mówi Bronisław Maj, kierownik literacki festiwalu.

Na potrzeby widowiska wybrał on ok. 50 tekstów fundamentalnych dla rozwoju literatury - od Biblii, po książki dla dzieci, od Homera i Sofoklesa, po fragment książki kucharskiej. Czytać je będą - zawsze w połowie każdej godziny - m.in. Anna Dymna, Ewa Kaim i Krzysztof Orzechowski, a z kolei u jej początku przez 10 minut będzie trwać akcja teatralna. Ponadto z ekranu będą prezentowane filmy, w których motyw zagłady cywilizacji splata się z motywem ognia. Oczywiście straż pożarna będzie na Rynku.

W sumie na festiwal składa się prawie 80 przedstawień, pokazywanych po obu stronach Rynku Głównego, na Małym Rynku, jak i Placu Szczepańskim. Także, wyjątkowo, w Teatrze Łaźnia Nowa.

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji