Artykuły

Gdańsk. Szekspir wraca do tunelu. Będzie nowy mural

Po sześciu latach przerwy w zaniedbanym przejściu podziemnym pod skrzyżowaniem ul. Okopowej i Podwale Przedmiejskie w Gdańsku znów pojawi się mural inspirowany twórczością Szekspira. Stworzą go uczestnicy warsztatów prowadzonych przez artystkę Iwonę Zając.

Zanim jeszcze w Gdańsku powstał Teatr Szekspirowski, w przejściu podziemnym pod ulicą Okopową co roku można było oglądać nowy mural nawiązujący do twórczości autora "Romea i Julii". Malowała go w czasie kolejnych edycji Festiwalu Szekspirowskiego gdańska artystka Iwona Zając wraz z uczestnikami prowadzonych przez siebie warsztatów. Po sześciu latach przerwy w przejściu znów pojawi się nowy mural.

Powrót do Szekspira

W poprzednich latach w tunelu zobaczyć można było murale zatytułowane "Szekspir na ulicy", "Logo Szekspir", "Szekspir z Zającem" czy "Szekspir na różowo". Oryginalne prace przykuwały uwagę, ożywiały zaniedbane przejście w centrum miasta.

- Ostatni raz malowałam w tym miejscu pracę związaną z Szekspirem w 2010 roku - mówi Iwona Zając. - Rok później powstał jeszcze jeden mural, którego powstanie koordynowała uczestniczka moich wcześniejszych warsztatów. I to był koniec. Od paru lat myślałam, żeby wrócić do tego projektu. Tym bardziej że gdy zaczynaliśmy malować murale szekspirowskie, nie istniał jeszcze budynek teatru. Marzyliśmy o tym, żeby go zbudowano.

W tym roku pomysł wrócił, bo Iwonie Zając udało się namówić do współpracy trzy instytucje: Gdański Teatr Szekspirowski, Akademię Sztuk Pięknych oraz Gdański Zarząd Dróg i Zieleni. Powstanie muralu jest częścią projektu "Zakochani w Szekspirze. In(ter)wencje w Mieście", dofinansowanego ze środków Narodowego Centrum Kultury. Akcję wspierają też prywatni sponsorzy.

Iwona Zając jest absolwentką gdańskiej ASP i autorką projektu "Stocznia" - serii murali, które zdobiły kiedyś mury Stoczni Gdańskiej i opowiadały o stoczniowcach oraz ich pracy. Kilka lat temu mur, na którym można było zobaczyć obrazy, został rozebrany.

Co roku nowy mural

W tym roku mural namalują również uczestnicy warsztatów, które poprowadzi Iwona Zając - zgłosili się na nie m.in. studenci ASP oraz pracownicy Teatru Szekspirowskiego. Projekt malowidła powstanie podczas lipcowych zajęć. Uczestnicy warsztatów zwiedzą też Teatr Szekspirowski, zobaczą najnowszy spektakl prezentowany na tej scenie - "Zakochany Szekspir", będą też mieli okazję zajrzeć za kulisy i przyjrzeć się kostiumom aktorów.

- Zależy mi, żeby młodzi ludzie poczuli, że kultura jest jedna, różne dziedziny sztuki łączą się ze sobą - tłumaczy Iwona Zając.

W czyszczeniu i przygotowaniu ściany w tunelu do pomalowania pomogły pracowniczki Teatru Szekspirowskiego - Karolina Lipińska i Anna Ratkiewicz-Syrek. Malowanie muralu zacznie się pod koniec lipca. 6 sierpnia, na zakończenie Festiwalu Szekspirowskiego, odbędzie się wernisaż pracy.

- Chciałabym, żeby ten projekt znów był cykliczny - mówi Iwona Zając. - Co roku w przejściu powinny pojawiać się nowe murale. Z doświadczenia wiem, że takie prace wymagają odnawiania, niszczy je czas, pojawiają się na nich graffiti. Idealnie byłoby więc każdego roku przygotowywać nowy mural.

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji