Artykuły

Sejny-Krasnogruda. Rozczarowanie i tęsknota Miłosza

Szczególne miejsce, szczególne dzieło. Tu, gdzie noblista przyjeżdżał jako młody chłopak, w niedzielę i poniedziałek (30-31.07) rozprawiać będą o jego dziele napisanym w dojrzałym wieku. Na "Rekolekcje wokół "Traktatu teologicznego" Miłosza" do podsejneńskiej Krasnogrudy zaprasza Ośrodek Pogranicze.

W dawnym majątku rodziny Miłosza, do którego poeta jako młody chłopak przyjeżdżał jeszcze przed wojną w odwiedziny do ciotek, mieści się dziś Międzynarodowe Centrum Dialogu. Po wielu latach pracy i wysiłków stworzył je Ośrodek Pogranicze z Sejn - z błogosławieństwa Miłosza, który zdołał raz to miejsce z wczesnej młodości odwiedzić po kilkudziesięciu latach emigracji.

Wspólne czytanie

W Krasnogrudzie odbywa się właśnie część wydarzeń w ramach letniego projektu Lato Pogranicza. I takim wydarzeniem są też dwudniowe "Rekolekcje wokół "Traktatu teologicznego" Miłosza".

Nad niezwykłym głębokim dziełem można pochylić się wraz dwiema osobowościami. To o. Tomasz Dostatni, znany dominikanin, publicysta, duszpasterz inteligencji, rekolekcjonista oraz Krzysztof Czyżewski, szef Ośrodka Pogranicze.

Poprowadzą wspólne czytanie poematu Czesława Miłosza, połączone z medytacyjnymi dialogami wokół znaczeń i korespondencji z innymi tekstami religijnymi. Miłosz w swoim poemacie pod koniec życia podsumowuje poszukiwania duchowe wygnańca Ziemi Ulro, stawia fundamentalne pytania o Boga i tajemnicę Stworzenia, szuka wiary i ufności, mówi o rozczarowaniu.

Pisze: "Chrześcijaństwo niech nie udaje, że jest przyjazne światu/ Skoro widzi w nim grzech pożądania, czyli uniwersalnej woli/ Jak to nazwał wielki filozof pesymizmu, Schopenhauer/ Który w chrześcijaństwie i buddyzmie znajdował wspólny rys/Współczucie dla mieszkańców ziemi, padołu łez".

Spotkanie i film

Rekolekcje rozłożone są na dwa dni. W niedzielę (30.07) spotkanie odbędzie się o godz. 18, w poniedziałek (31.07), godz. 16.

Po poniedziałkowym spotkaniu zobaczyć można będzie film z cyklu: Kino Pogranicza - "Miłosz" w reż. Katarzyny Gondek. Komentarz i prowadzenie - Krzysztof Czyżewski.

Jak podkreślają organizatorzy - "Miłosz" to film przełomowy, po raz pierwszy ukazujący wiele prywatnych pasm życia polskiego Noblisty, obraz nie wyretuszowany, choć nie będący inkwizytorskim "rozliczeniem". Reżyserka oparła się na biografii poety autorstwa Andrzeja Franaszka, on też napisał scenariusz do filmu.

Lato w Pograniczu

W sobotę (29 lipca) - koncert w Białej Synagodze w Sejnach da Orkiestra Klezmerska Teatru Sejneńskiego - znakomici młodzi muzycy z miasteczka, którzy pod wodzą Wojciecha Szroedera i Michała Moniuszki doszli już do tak wysokiego poziomu, że sejneńskich klezmerów chcą słuchać na festiwalach, a Mikołaj Trzaska nie wyobrażał sobie bez nich tworzenia muzyki do filmu "Wołyń" (Trzaska wystąpi w Sejnach 28 lipca). Orkiestra wystąpi w sobotę z nowym programem "Bliskość Dwejkus" (kolejne koncerty - 1, 3, 5, 8, 10, 12 sierpnia godz. 20).

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji