Artykuły

Płock. Teatr Dramatyczny przyjazny niewidomym

Niewidomi odwiedzający Teatr Dramatyczny w Płocku będą korzystali z pomocy, w tym audiodeskrypcji, która możliwi im samodzielny udział w spektaklach. Szkolenie dla pracowników teatru, jak pomagać niewidomym, zorganizuje Stowarzyszenie "De facto".

Od tego sezonu teatralnego wszystkie premierowe spektakle wystawiane na płockiej scenie będą miały opracowaną przez tamtejszych aktorów audiodeskrypcję - osoby niewidome będą mogły jej słuchać indywidualnie w trakcie przedstawienia.

Audiodeskrypcja to skrypt czytany przez lektora symultaniczne wraz z projekcją filmu lub sztuki teatralnej, który przedstawia osobom niewidomym szczegóły przebiegu akcji, np.: język ciała i wyraz twarzy postaci, a także scenerię czy opis kostiumów aktorów.

Powstanie też informator w formie drukowanej z zapisem w alfabecie Braille'a oraz jako plik audio, zawierający m.in. opis topografii budynku płockiego teatru, co ułatwi osobom niewidomym swobodne poruszanie się wewnątrz gmachu, np. z szatni na widownię.

- Ciągle udoskonalamy rozwiązania przystosowujące nasz teatr do potrzeb osób niepełnosprawnych. Kolejnym krokiem jest wprowadzenie elementów, które pozwolą osobom niewidomym lepiej, swobodniej, poczuć się w teatrze, w jego przestrzeni - powiedział na wtorkowej konferencji prasowej Leszek Skierski z Teatru Dramatycznego w Płocku.

Dzięki współpracy z płockim Stowarzyszeniem "De facto", które wspiera osoby niewidome i przeciwdziała ich wykluczeniu, w tym w dostępie do kultury, przeszkolonych zostanie 10 pracowników teatru.

- Umiejętności, które chcemy przekazać zespołowi teatru, pozwolą pomagać osobom niewidomym już od samych drzwi placówki. Będzie to szkolenie, podzielone na część teoretyczną i praktyczną, trwające w sumie dwanaście godzin. Poprowadzą je osoby niewidome. Podczas warsztatów opowiedzą, jakiej pomocy najczęściej oczekują, na jakie informacje należy zwracać szczególną uwagę - wyjaśniła prezes Stowarzyszenia "De facto" Renata Nych.

Projekt "Objęcie działaniami Teatru Dramatycznego w Płocku osób niewidomych, dotąd nieuczestniczących w życiu kulturalnym Mazowsza", który wspiera samorząd województwa, ruszy we wrześniu.

- Osoby niepełnosprawne, w tym niewidome, mają takie same potrzeby, jak inni ludzie. Chcą również uczestniczyć w wydarzeniach kulturalnych. Teatr jest wyjątkową dziedziną sztuki - podkreślił Wojciech Grabarczyk z Płocka, sam będący osobą niedowidzącą. Według niego, wspólny projekt płockiego Teatru Dramatycznego i Stowarzyszenia "De facto" może przyczynić się do aktywizacji osób niewidzących i przełamywania ich obaw przed barierami, utrudniającymi swobodny dostęp do wydarzeń kulturalnych.

Powstałe w 2005 r. Stowarzyszenie De Facto prowadzi m.in. internetowy kiosk z audioprasą oraz internetowy klub filmowy osób niewidomych. W Płocku organizuje Festiwal Kultury i Sztuki dla Osób Niewidomych, jedyny taki w Polsce - z końcem września tego roku planowana jest siódma edycja tej imprezy. Podczas festiwalu, poza seansami filmowymi i spektaklami teatralnymi z audiodeskrypcją, odbywają się spotkania z twórcami, reżyserami i aktorami. Obecnie, w podobnej formule, powstają na terenie kraju lokalne kluby filmowe niewidomych i niedowidzących seniorów, których inicjatorem jest stowarzyszenie "De facto".

Teatr Dramatyczny w Płocku został wzniesiony w 1975 r. w centrum miasta. Rodzicami chrzestnymi tej sceny zostali wówczas aktorzy: Ryszarda Hanin (1919-1994) i Tadeusz Łomnicki (1927-1992). W 1980 r. płocki teatr otrzymał imię dramaturga Jerzego Szaniawskiego (1886-1970). Wcześniej, do II wojny światowej działał tam Teatr Miejski. Jego zabytkowy, klasycystyczny gmach zburzyli w 1940 r. Niemcy. Na deskach tej jednej z najstarszych scen polskich, założonej w 1812 r., występowały m.in. gościnnie przyjezdne grupy aktorskie z Warszawy i Krakowa, w tym zespół Wojciecha Bogusławskiego (1757-1829), twórcy polskiej sceny narodowej.

W 2016 r. na szczycie nadwiślańskiej skarpy w Płocku, niedaleko miejsca, gdzie w latach 1812-1940 istniał budynek pierwszego w tym mieście teatru, odsłonięto jego pomnik - niewielką makietę, mosiężny odlew dawnej siedziby teatru, umieszczony na kolumnie z piaskowca. Na pomniku widnieje m.in. inskrypcja poświęcona płockiemu teatrowi, zapisana w alfabecie Braille'a.

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji