Artykuły

Gniezno. Premiera "Solaris" w Teatrze Fredry

W gnieźnieńskim Teatrze temperatura coraz bardziej gorąca. Trwają już ostatnie przygotowania do dzisiejszej premiery "Solaris". To pierwsza w tym sezonie artystycznym premiera u Fredry.

Sceniczną wersję "Solaris" realizuje na gnieźnieńskiej scenie Elżbieta Depta, absolwentka Wydziału Reżyserii Dramatu krakowskiej PWST, wcześniej współpracująca z Teatrem Polskim im. H. Konieczki w Bydgoszczy oraz Teatrem im. S. Żeromskiego w Kielcach. Multimedialne widowisko w scenografii Agaty Andrusyszyn-Chwastek, wzbogacone absolutnie "kosmiczną" muzyką realizowaną na żywo przez Macieja Szymborskiego, zaanektuje nie tylko przestrzeń sceniczną, ale i cały Teatr.

Klasyczne dzieło gatunku sci-fi nie tylko opowiada nam frapującą, wyłamującą się ze wszelkich schematów historię prób kontaktu człowieka z Obcym, ale przede wszystkim zadaje pytania dotyczące kondycji istoty ludzkiej i jej miejsca we wszechświecie. A jednocześnie przywołuje jedną z najpiękniejszych historii miłosnych w polskiej literaturze.

Jednak to nie tylko zagadkowa fabuła składa się na sukces książki, ale zawarte w niej przemyślenia na temat istoty i granic człowieczeństwa i możliwości poznania niepozna-walnego - mówi Elżbieta Depta - reżyserka spektaklu. Choć bohaterowie Lema są ludźmi przyszłości, to jednak przeżywają podobne nam osobiste dramaty, nękają ich te same wątpliwości, które są doświadczeniem człowieka XX i XXI wieku. Naukowcy zamieszku-jący stację badawczą dążą do zgłębienia fenomenu Planety Solaris, stając przed dylematami moralnymi i problemami etycznymi, z jakimi mierzy się również dzisiejsza nauka - dodaje.

Na gnieźnieńskiej scenie w roli Kelvina Krisa, gościnnie Mariusz Zaniewski - aktor Teatru Nowego im T. Łomnickiego w Poznaniu, Dominik Rybiałek w roli Snauta, Aster Haile w roli Głosu oraz aktorzy należący do gnieźnieńskiego zespołu - Matylda Paszczenko w roli Harey, Maciej Hązła w roli Sartoriusa i Wojciech Kalinowski w roli Bertona.

Teatr Fredry zaprasza na spotkanie z istnie kosmicznym światem i fantastyczną fabułą. Premiera spektaklu "Solaris" w piątek - 13 października o g. 19.00. Na spektakle popremierowe Teatr Fredry w Gnieźnie zaprasza 14 października o g. 19.00 i 15 października o g. 18.00. Spektakl zobaczyć będzie można również 20 i 22 października.

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji