Artykuły

Warszawa-Gdańsk. Martin laureatką "Spojrzeń 2017"

Honorata Martin zdobyła I nagrodę 8. edycji konkursu Spojrzenia 2017, dla młodych indywidualności twórczych. Jury uznało, że jest ona najbardziej interesującą artystką młodej polskiej sceny sztuki ostatnich dwóch lat.

Zwyciężczyni otrzymała nagrodę w wysokości 60 tys. zł. Drugą nagrodę - wyjazd studyjny do Villa Romana we Florencji - otrzymał Przemek Branas - poinformowała PAP rzecznik prasowa Zachęty Olga Gawerska.

Honoratę Martin uhonorowano za - jak podano w komunikacie jury - wrażliwość, odwagę i konsekwencję w budowaniu relacji opartych na afirmacji, a nie na antagonizmach, za szczerość i uczciwość w odkrywaniu i reinterpretacji przestrzeni społecznej.

Drugą nagrodę przyznano Przemkowi Branasowi za "działania na pograniczu historii i historii sztuki, prawdy i fikcji; za perfekcyjnie wykonany film, łączący narracje przeszłe i teraźniejsze, wskazujący na związki sztuki i polityki".

Zwycięzcy zostali wyłonieni spośród piątki finalistów konkursu; pozostali finaliści to Ewa Axelrad, Agata Kus, Łukasz Surowiec. To twórcy urodzeni pomiędzy rokiem 1984 i 1987, pochodzący z różnych regionów Polski. "Spojrzenia 2017" są bowiem prezentacją młodych indywidualności twórczych.

Mieszkająca i pracująca w Gdańsku Honorata Martin jest artystką multimedialną, malarką i performerką. Bada sytuacje ekstremalne, silne emocje, które towarzyszą pokonywaniu własnych lęków. W Zachęcie na wystawie konkursowej pokazuje instalację - namiot pt. "Wiki up".

- Z przedmiotów, które straciły sens, chcę zbudować sensowny model przypominający o tych, którzy stracili podstawy bezpieczeństwa i zadomowienia. Staram się pracować z rzeczami, w cieniu, których żyję od dziecka. Zastanawiam się, czy we współczesnym świecie takie przywiązanie do przedmiotów ma jeszcze rację bytu, czy raczej różne wersje nomadyzmu nie będą dominować w niedalekiej przyszłości - zaznacza Martin.

Przemek Branas - performer i twórca wideo oraz instalacji zaprezentował w konkursie pracę wideo, w której trzy wydarzenia historyczne połączył w jedną narrację. Te wydarzenia to zabójstwo w 1922 r. prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej Gabriela Narutowicza podczas dorocznego Salonu Towarzystwa Zachęty Sztuk Pięknych; postrzelenie w 1971 r. amerykańskiego artysty Chrisa Burdena przez jego asystenta i zdarzenie z 2016 r., gdy w Muzeum Sztuki Współczesnej w Ankarze ambasador Federacji Rosji w Turcji Andriej Karłow został zastrzelony przez zamachowca. - Praca z historią i archiwum oraz definiowanie na nowo tych zagadnień poprzez współczesność interesuje mnie najbardziej - powiedział artysta.

Konkurs Spojrzenia - Nagroda Deutsche Bank, odbywający się co dwa lata (pierwsza edycja miała miejsce w 2003 r.), to przedsięwzięcie wspierające rozwój młodej sztuki polskiej. Dzięki inicjatywie możliwe jest wypromowanie w Polsce i za granicą najlepszych twórców młodego pokolenia oraz uhonorowanie najciekawszych postaw artystycznych.

Wystawa konkursowa, której kuratorką jest Dorota Monkiewicz, będzie dostępna dla publiczności w Zachęcie-Narodowej Galerii Sztuki do 12 listopada. Do końca trwania ekspozycji widzowie mogą wybierać laureata Nagrody Publiczności, głosując w galerii.

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji