Artykuły

Lublin. Premiera i jubileusz 10-lecia neTTheatre

- Hindełe jest patronką emancypacji. Dzięki literaturze i pisaniu poradziła sobie z demonami, które prześladowały ją przez całe życie - mówi o głównej bohaterce nowego spektaklu w Teatrze Osterwy jego reżyser Paweł Passini. W sobotę premiera przedstawienia "Hindełe, siostra Sztukmistrza".

Sztuka przedstawia losy siostry Izaaka Baszewisa Singera, zapomnianej pisarki jidysz. - To przede wszystkim historia o tworzeniu, jak również o tym, jak może ono pozwolić człowiekowi uratować się z odmętów życia, które rzucają nim na prawo i lewo. A Hindełe rzucały dosyć poważnie - wyjaśnia reżyser.

Autorką scenariusza jest Patrycja Dołowy. Jak tłumaczy, pretekstem do jego napisania była rozmowa z jedną z Żydówek o Hindełe Esterze Kreitman. - To coś niesamowitego, że Izaak Baszewis Singer jest w Polsce tak rozpoznawalny, a o jego siostrze prawie nikt nie słyszał. Im bardziej zaczęłam szukać, tym bardziej okazywało się, jak bardzo jest ona nieobecna. Jej książkę wydano w Polsce w 1936 roku, a kolejna ukazała się dopiero przed rokiem. To było dla mnie przedziwne i nie mogłam tak tego zostawić - zaznacza Dołowy.

Scenarzystkę zaintrygował też fakt, że bohaterkami opowiadań Hindełe zawsze były silne kobiety. - Ona sama wycofywała się i pozwalała, by życie działo się za nią. Ale w jej powieściach czuć silny feministyczny przekaz. To jest opowieść o stwarzaniu siebie poprzez słowa - dodaje autorka.

Scenografia przedstawienia zbudowana jest przede wszystkim z książek, które wypełniają całą scenę. - W świecie rodziny Singerów literatura była sposobem na wyjście z domu i znalezienie sobie nowego miejsca w świecie. Ale była też przekleństwem i o tym Izaak Baszewis Singer mówił podczas noblowskiego przemówienia, w którym użył kilkudziesięciu zwrotów w języku jidysz. To próba zachowania świata, który znika - tłumaczy Passini.

Podczas sobotniej premiery na widowni Teatru Osterwy zasiądą malarka Hazel Karr, wnuczka Hindełe Estery Kreitman (Karr jest autorką plakatu do lubelskiej sztuki) oraz Mairav Hen, wnuczka Izaaka Baszewisa Singera. Dzień później spotkają się z publicznością w Centrum Kultury, by przypomnieć twórczość Hindełe. Gośćmi będą także Patrycja Dołowy, Paweł Passini i Natalia Moskal.

10 lat neTTheatre

W niedzielę odbędzie się też jubileusz 10-lecia założonego przez Pawła Passiniego neTTheatre. Jednym z jego akcentów będzie koncert w sali widowiskowej Centrum Kultury. Artyści zaprezentują w nim fragmenty spektakli "Kukła. Księga Blasku", "HIDEOUT/Kryjówka", "Bieguny", "Znak Jonasza", "Dybbuk" i "Hindełe. Siostra sztukmistrza".

Premiera spektaklu w sobotę, 16 grudnia w Teatrze Osterwy o godz. 19. Bilety w cenie 80 zł. Kolejne spektakle w niedzielę i środę o godz. 19. Bilety w cenie 15-45 zł.

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji