Artykuły

Sopot. VI Dwubiegunowe Międzynarodowe Spotkanie Performerów

Dziewięciu artystów z Finlandii, Meksyku, Niemiec, Polski i Włoch, zajmujących się sztuką żywą, wystąpi na rozpoczynającym się w piątek w Państwowej Galerii Sztuki w Sopocie Dwubiegunowym Międzynarodowym Spotkaniu Performerów. To szósta edycja tej imprezy.

- Chcemy przybliżyć widzom bardzo różnorodne formy sztuk żywych, korzystających z różnych mediów i sposobów przekazu takich jak dźwięk, światło, instalacja, wideo oraz kontekstów politycznych - nie zamierzamy bowiem skupiać się tylko na performance. Co roku staramy się pokazywać tę sztukę w jakiejś kontrze, opozycji i kontraście, stąd w nazwie wydarzenia jest słowo dwubiegunowość - powiedział w środę PAP kurator Dwubiegunowych Międzynarodowych Spotkań Performerów, Artur Grabowski.

Tegoroczne Spotkanie Performerów odbędzie się pod hasłem "Young&Yank", co w wymowie kojarzy się z antyczną chińską koncepcją yin i yang. - Wedle niej owe dwie pierwotne i przeciwne sobie siły uzupełniają się, a ich wzajemne oddziaływanie jest przyczyną powstania wszelkiej materii, energii i żywiołów - wyjaśnił kurator.

Do udziału w "Young&Yank" (w wolnym tłumaczeniu z angielskiego: young - "młodzież" oraz yank - "szarpać") zaproszono z jednej strony uznanych, a z drugiej początkujących artystów.

W pierwszej grupie znaleźli się legendarny Franko B z Włoch, performująca nauczycielka matematyki z Finlandii Irma Optimisti, "neo-szamana" z Meksyku Martin Renteria oraz niemiecko-włoski duet VestAndPage (Verena Stenke i Andrea Pagnes). Wśród artystów, którzy w dziedzinie sztuk żywych stawiają jeszcze pierwsze kroki, wystąpią studenci czterech uczelni: Joanna Pietrowicz z Uniwersytetu Artystycznego w Poznaniu, Maria Nova z ASP w Krakowie, Stanisław Bałdyga z ASP w Warszawie oraz Dominika Borkowska, absolwentka ASP we Wrocławiu.

Kurator objaśnił, że podczas tegorocznych Spotkań Performerów dojdzie do pewnego "rodzaju gry".

- Student wybiera do duetu artystę z programu głównego. Tuż po występie wybranego przez siebie twórcy, młody człowiek "wchodzi" w zastaną sytuację, a jego zadaniem jest wykorzystanie tej samej przestrzeni, użycie tych samych rekwizytów lub kontekstów (fabuły). Zaproponowana formuła może okazać się zarówno ciekawym polem dialogu, jak i okazją do intrygującej kontestacji tego, co zostało pokazane chwilę wcześniej - nadmienił.

Podczas dwóch dni festiwalu zaprezentowana zostanie również wideo instalacja kanadyjskiego trans artysty Cassils.

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji