Artykuły

Toruń. Teatr Horzycy czeka na teksty o miłości

Teatr im. Wilama Horzycy w Toruniu otwiera się na potrzeby niepełnosprawnych i zagranicznych widzów. - Teatr jest publiczny i jego misją jest docierać do jak największej liczby odbiorców, niezależnie od ich ograniczeń - mówi Paweł Paszta, dyrektor artystyczny.

Od lutego mieszkańcy z dysfunkcjami wzroku będą mieli ułatwiony odbiór spektaklu "Nieskończona historia" [na zdjęciu] w reżyserii Małgorzaty Warsickiej. W czasie spektaklu audiodeskrypcyjnego lektor opowie o warstwie wizualnej dzieła - opisze np. wyraz twarzy aktorów, mowa ciała, kostiumy. To pozwoli widzom niewidomym i słabowidzącym podążać za akcją sztuki.

Powstanie audiodeskrypcji było możliwe dzięki współpracy z Fundacją "Nieograniczona" im. Bogny Olszewskiej. Organizacja kontynuuje dzieło Bogny Olszewskiej - feministki, aktywistki, kulturoznawczyni, pracownicy Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie. Bogna przygotowała m.in. audiodeskrypcję Parku Rzeźby na warszawskim Bródnie oraz była pionierką audiodeskrypcji w Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie. Zmarła nagle w 2014 roku. Miała 26 lat.

Pierwszy spektakl z audiodyskrypcją odbędzie się już 1 lutego. - Wychodzę z założenia, że to powinna być norma. Staramy się wprowadzać standardy, które naszym zdaniem powinny obowiązywać we wszystkich instytucjach kultury. Teatr jest publiczny i jego misją jest docierać do jak największej liczby odbiorców, niezależnie od ich ograniczeń - opowiada Paweł Paszta, dyrektor artystyczny Teatru Horzycy.

Z myślą o zagranicznych turystach odwiedzających Toruń teatr proponuje spektakle, do których wyświetlane będą angielskie napisy. Pierwszym z nich będą "Krzyżacy" w reżyserii Michała Kotańskiego. Inscenizację będzie można zobaczyć 6 i 7 lutego. - Toruń jest miastem europejskim. Mieszka tu wielu obcojęzycznych studentów, przyjeżdża wielu turystów zagranicznych. Chcemy przekonać do siebie także tę publiczność - mówi Paszta.

Widzowie mogą spróbować swoich sił w konkursie na program kabaretu literackiego Loża Kopernika, w którym tematem wiodącym będzie miłość. Do 23 lutego teatr czeka na teksty. - Ruszamy z drugim programem kabaretu. Tym razem tematyka piosenek,skeczy i monologów krąży wokół miłości i relacji partnerskich. Jest trochę śmiesznie, a trochę refleksyjnie i muzycznie - tłumaczy dyrektor artystyczny.

Więcej informacji: www.teatr.torun.pl/

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji