Artykuły

Sopot. "Seks polski" i "Pierwszy raz" w Teatrze na Plaży

Teatr na Plaży zaprasza 16 i 17 lutego na kolejny tematyczny weekend teatralny, podczas którego zaprezentowane zostaną dwa gościnne spektakle, zrealizowane na podstawie tekstów Michała Walczaka i Macieja Łubieńskiego - twórców kabaretu "Pożar w Burdelu".

W ramach weekendu zaprezentowana zostanie komedia o uteatralizowanej miłości i erotycznej inicjacji mieszkańców miejskiego blokowiska, czyli "Pierwszy Raz" z Teatru im. Adama Mickiewicza z Częstochowy, w reżyserii Tomasza Mana, wg tekstu Michała Walczaka. Drugą gościnną propozycją będzie komediowy one-man-show Rafała Rutkowskiego "Seks Polski. Reaktywacja" z warszawskiego Teatru Montownia, wg tekstu Macieja Łubieńskiego.

"Seks polski. Reaktywacja" (na zdjęciu)

16 lutego 2018, godz. 19.00

Winter is coming. A w zasadzie już nie "coming" tylko "has come". Jak bronić się przed zabójczą kombinacją mroku i mrozu wie Rafał Rutkowski. Prawie ćwierć wieku na scenie. Prawie ćwierć wieku w trasie. Festiwale, benefisy, każdy wieczór w innym łóżku - Rutkowski o seksie wie wszystko. Jego opowieści poruszyły profesora Maxa Hardcora, który chwycił za pióro i spisał je.

Cztery lata temu był "Seks polski". Teraz Rutkowski i Hardcore wracają do seksu i przedstawiają: "Seks Polski. Reaktywacja". Czy to najlepszy sposób na przetrwanie okresu świąteczno-noworocznego? Tak. Będą zagrania pod publiczkę, ale padną też ważkie kwestie: seks a patriotyzm, sex a komunizm? Nie zabraknie praktycznych i przydatnych porad, na przykład: jak poderwać na znicze, jak nakręcić film pornograficzny. "Seks polski". Jest polski jak ruskie pierogi, choinka, bociany i Chicago.

Autor tekstu: Maciej Łubieński

Występuje: Rafał Rutkowski

Kostiumy, scenografia: Zofia de Ines, Magdalena Godlewska

Producent: Magdalena Godlewska

***

"Pierwszy raz"

17 lutego 2018, godz. 18.00

Komedia o uteatralizowanej miłości i erotycznej inicjacji mieszkańców miejskiego blokowiska. Michał Walczak pisze o swojej sztuce, że "oparta jest przede wszystkim na ostrej, tragikomicznej przepychance międzypłciowej, z całym okrucieństwem i humorem wzajemnego niezrozumienia między nowoczesną ONĄ i nowoczesnym ONYM".

Nowa sztuka Walczaka dotyka sfery życia seksualnego, a raczej wyobrażeń na jego temat kształtowanych przez popularną, młodzieżową prasę. Bohaterami jest para nastolatków, którzy reżyserują swój "pierwszy raz" według wskazówek wziętych z pism typu "Bravo Girl". A więc musi to być chwila wyjątkowa i pamiętna, on prosto z deszczu, zmoknięty, co daje pretekst do zdjęcia ubrania, ona samotna, drżąca, potrzebuje opieki, obowiązkowe wino, świece i bukiet świeżych kwiatów. Dążenie do perfekcji zmienia się w absurd...

(Roman Pawłowski, "Gazeta Wyborcza" nr 67, 2006)

Autor tekstu: Michał Walczak

Występują: Teresa Dzielska, Robert Rutkowski

Reżyseria: Tomasz Man

Tomasz Man - dramaturg i reżyser. Współpracował z Teatrami: Rozmaitości, Polskim, Powszechnym w Warszawie; Teatrem Miejskim w Gdyni; Teatrem im. J. Słowackiego w Krakowie; Teatrem Polskim we Wrocławiu. W 2004 r. na częstochowskiej scenie zrealizował "Piaskownicę" Walczaka. Jest autorem dramatów: "Katarantka", "111, "Dobrze".

***

Walczak i Łubieński

Michał Walczak (ur. w 1979 r. w Sanoku) i Maciej Łubieński (ur. w 1971 r. w Warszawie), uznany dramatopisarz i reżyser teatralny oraz historyk i dziennikarz, twórcy jednego z największych współczesnych fenomenów z pogranicza rozrywki i sztuki - Pożaru w Burdelu. "Pożar w Burdelu to nie tylko nowa jakość w rozrywce, teatrze, ale przede wszystkim wentyl dla rzeczywistości - to na ich spektaklach lęk przed wojną, śmiercią i zmianami na świecie możemy rozładować śmiechem. Rzeczywistości to nie zmieni, ale z pewnością pomoże się z nią mierzyć" - pisała Izabela Szymańska w nominacji. Michał Walczak definiował "Burdel" jako "jarmarczną bandę kuglarzy wyrażającą tęsknotę za hałasem, karnawałem i radością życia w znerwicowanej metropolii". Grający Burdeltatę Andrzej Konopka sytuuje zespół "między teatrem wspólnoty Jerzego Grotowskiego a teatrem komercji Michała Żebrowskiego".

Michał Walczak i Maciej Łubieński byli nominowani do tegorocznych nagród Paszportów Polityki w kategorii Teatr. Partnerem sekcji Teatr było Miasto Sopot.

Cały artykuł o Walczaku i Łubieńskim, którego fragment został przytoczony powyżej do przeczytania na stronie magazynu Polityka.

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji