Artykuły

Wrocław. WTW dla młodzieży

Wrocławski Teatr Współczesny rozpoczął nabór grup do II edycji programu edukacyjnego "Jak poprzez teatr poznawać świat?: adresowanego do młodzieży w wieku 13-18 lat.

Będzie to cykl interdyscyplinarnych warsztatów inspirowanych spektaklem PIDŻAMOWCY [na zdjęciu] w reż. Marcina Libera. W dobie starzenia się społeczeństwa i słabnięcia więzi międzyludzkich chcemy uwrażliwić uczestników projektu na tych, którzy są starzy, samotni, chorzy, wymagający wsparcia i opieki. Planujemy wizyty w Hospicjum Bonifratrów i Miejskim Centrum Usług Socjalnych we Wrocławiu, warsztaty z psychologami, filozofami, ratownikami medycznymi, a także pracę z aktorami, dziennikarzami, fotografami i realizatorami radiowymi, która zakończy się prezentacją krótkich spektakli i słuchowisk radiowych oraz wystawą zdjęć dokumentujących ich powstawanie.

Pierwsza edycja projektu JAK POPRZEZ TEATR POZNAWAĆ ŚWIAT? [dotowana przez MKiDN] odbywała się w trzech nurtach. Jeden z nich postanowiliśmy rozszerzyć, wzbogacić i uczynić treścią drugiej edycji projektu. Nurt związany ze spektaklem "Fragment nieistniejącego świata" obejmował w

2016 roku wolontariat w hospicjum i tworzenie przez młodzież krótkich spektakli teatralnych inspirowanych doświadczeniem spotkania z osobami chorymi, niedołężnymi, wymagającymi wsparcia i empatii. Rezultaty zaskoczyły nas samych. Młodzi ludzie nawiązali bliskie kontakty z pensjonariuszami Hospicjum, odwiedzali ich także po zakończeniu naszych działań. Mieliśmy sygnały od opiekunów grup o tym, jak projekt wpłynął na życie osobiste uczestników. Już na etapie warsztatów zmieniało się przede wszystkim postrzeganie seniorów we własnych rodzinach. Np.

uczennica, która dotąd miała niewielki kontakt z babcią, stała się spontanicznie po zakończeniu projektu rodzinną "koordynatorką" opieki nad nią. Młodzi nabrali także emocjonalnego stosunku do przeszłości, której reprezentantami są ich dziadkowie. Uczniowie młodszych roczników w jednej ze szkół po opowieściach kolegów na temat projektu zapragnęli przeżyć podobne doświadczenie.

Również tym razem proponujemy uczestnikom niezwykłą możliwość spotkania z generacją ludzi często uznawanych za margines, mało interesujących dla mediów, traktowanych przez młodzież odruchowo jako niezrozumiali mieszkańcy innej planety, z którymi nie ma nawet o czym porozmawiać.

Kolejne warsztaty będą budowały w nich empatię, otworzą na cały szereg spraw istniejących tuż obok nich, pomogą znaleźć wspólny język ze starszym pokoleniem, wyposażą w realne instrumentarium do wspierania seniorów.

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji