Artykuły

Kraków. Trzy premiery nadchodzącego tygodnia

W tym tygodniu nie będziemy narzekać na nudę. Czeka nas kilka interesujących przedstawień (...) Zacznijmy jednak od trwającego już od jakiegoś czasu w Krakowie Festiwalu Opera Rara.

Już w niedzielę w ICE Kraków czeka nas przygotowana specjalnie na festiwal premiera. "The Man Who Mistook His Wife for a Hat" Michaela Nymana - kompozytora znanego choćby z muzyki napisanej do filmu "Fortepian". W roli tytułowej wystąpi Tomasz Konieczny, polski baryton koncertujący na co dzień na całym świecie. Towarzyszyć mu będzie Sinfonietta Cracovia pod batutą Jurka Dybała, a za i-nscenizację odpowiada Kristof Spiewok.

6 lutego w Filharmonii możemy liczyć na recital mistrzowski Natalii Kawałek. Młodą polską mezzosopranistkę publiczność pamięta zapewne z jej niezwykłej kreacji Halki, którą stworzyła podczas ubiegłorocznej edycji festiwalu. Teraz zaprezentuje swój program zatytułowany "Zakochana w kłopotach" złożony m. in. z pieśni Benjamina Brittena i Kurta Weilla. Akompaniować jej będzie Marcin Kozieł.

***

Józef Kuraś "Ogień" to postać niejednoznaczna na tyle, że opowieść o nim może sprawdzić się na scenie. Spektakl oparty na biografii bohatera, mordercy, przestępcy, partyzanta i Janosika zarazem pokaże premierowo w sobotę Teatr im. J. Słowackiego. W inscenizacji tekstu Mateusza Pakuły pt. "W Ogień" twórcy zmagają się z podstawowymi pytaniami dzisiejszej Polski: Czy zawsze trzeba patrzeć w przeszłość? Kogo trzeba czcić i za co? Czy jesteśmy w stanie pozbyć się ciężaru historii i zerwać z siebie koszulę Dejaniry, jaką jest polityka historyczna dzisiaj?

Zobaczymy pięcioro aktorów jako chór polskich duchów zawieszonych w czyśćcu. Będą to: Karolina Kazoń, Natalia Strzelecka, Mateusz Janicki (gościnnie), Marcin Kalisz (gościnnie), Wojciech Skibiński. Reżyseruje - Wojciech Klemm, scenografia - Anna Maria Kar-czmarska, muzyka - Dominik Strycharski.

***

Zostając jeszcze w teatralnych klimatach, bardzo interesująco zapowiada się premiera spektaklu lalkowego "Tod i Trauma" na podstawie dramatu Włodzimierza Szturca, w reżyserii Tomasza Kaczorowskiego. Od dziś będzie on grany w Ośrodku Dokumentacji Sztuki Tadeusza Kantora Cricoteka. To osobista wypowiedź osoby, która mierzy się z własnymi słabościami. Konfrontacja z ułomnością, przemijaniem i własnym ciałem. Autor przedmiotem refleksji czyni proces autodestrukcji człowieka, kruchość ciała, a także sytuację opiekunów osób z niepełnosprawnościami. Bohaterami dramatu są tytułowi Tod (Śmierć) i Trauma (Kaleka), jednak cały tekst jest monologiem prowadzonym przez Śmierć. W spektaklu zobaczymy Alicję Czemiewicz ()

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji