Artykuły

Katowice-Gliwice. Premiery w Żelaznym i Miejskim

Dziś w Teatrze Żelaznym w Katowicach-Piotrowicach premiera "Seksu dla opornych" w reżyserii Piotra Wiśniewskiego. W Teatrze Miejskim w Gliwicach też premiera. Jacek Jabrzyk reżyseruje jedno z arcydzieł amerykańskiego dramatu - "Tramwaj zwany pożądaniem" Tennesseego Williamsa.

NA RATUNEK MAŁŻONKOM

PIĄTEK, godz. 18, Teatr Żelazny w Katowicach-Piotrowicach

Małżeństwo z kilkunastoletnim stażem postanawia ożywić swój związek. Z egzemplarzem popularnego poradnika seksualnego w walizce rezerwuje pokój w hotelu. Kolejne gry i zabawy pary, które proponuje książka, są pretekstem do rozpoczęcia poważnej rozmowy o tym, co ich łączy i niwelowaniu tego, co dzieli. Jak mąż, przyzwyczajony do wizerunku poczciwej żony i kochającej matki, zareaguje na jej nowy, drapieżny "look"? Czy poradnik wystarczy do rozbudzenia w nich namiętności? Czy perwersyjny seks po trzydziestu latach jest jeszcze możliwy? I czy jest im jeszcze potrzebny? A może ten wyjazd zakończy się rozwodem? Na te pytania odpowiada komediodramat "Seks dla opornych". Autorka Michele Riml z subtelną ironią, ale i z dużą wyrozumiałością opowiada o podjętej przez Alice i Henry'ego próbie przełamania małżeńskiej rutyny. Nowy tytuł na deskach Teatru Żelaznego reżyseruje jego szef, Piotr Wiśniewski. W roli małżonków zobaczymy Małgorzatę Gadecką i Dariusza Wiktorowicza. Kolejne pokazy: 2, 6, 20 i 21 kwietnia. Bilety: 35-50 zł.

NIEZDROWE POŻĄDANIE

SOBOTA, godz. 19, Teatr Miejski w Gliwicach

W Teatrze Miejskim też premiera. Jacek Jabrzyk reżyseruje jedno z arcydzieł amerykańskiego dramatu - "Tramwaj zwany pożądaniem" Tennesseego Williamsa. Nowy Orlean, kolebka jazzu. Po sąsiedzku, przy Desire Street, mieszkają dwa małżeństwa: Stanley i Stella oraz Eunice i Steue. Nagle do Stelli przyjeżdża siostra, której obecność staje się katalizatorem dla zmysłów w dotychczas hermetycznie zamkniętym małżeńsko-sąsiedzkim układzie. Tak się zaczyna ta sztuka, która od 1947 roku, czyli od czasu premiery na Broadwayu, nie schodzi z afiszy. Pierwsze wystawienie wyreżyserował Elia Kazan i również on jest reżyserem słynnego filmu, który wszedł do kin 4 lata później. W obydwu dziełach wystąpił młody, zabójczo przystojny i piekielnie zdolny Marlon Brando. Owo tytułowe pożądanie prowokuje kobieta - zmysłowa Blanche Dubois, świadoma swej atrakcyjności i odmienności. Bezpośrednia, czasem histeryczna, momentami szalona. Nikt nie wie, czy to, co mówi, jest prawdą. Liczy się tylko pożądanie. Kontrapunktem jest dla niej Stanley przekonany o tym, że jest pępkiem świata. Zatarg i próba sił są więc między tą dwójką nieuniknione. Reżyser Jacek Jabrzyk swój spektakl oparł na najnowszym, drapieżnym, sugestywnym przekładzie Jacka Poniedziałka. Na scenie w roli Blanche zobaczymy gościnnie Mirosławę Żak. Tytuł sztuki wiąże się z nowoorleańskim tramwajem "Desire" (pożądanie), który kursował do 1948 przez Desire Street. Nazwa ta była prawdopodobnie zniekształconą formą imienia "Desiree". Linie tramwajowe w tym mieście nie były wówczas oznaczone numerami. Kolejne pokazy 5 i 8 kwietnia. Będzie też pokaz przedpremierowy 23 marca. Bilety: 29-35 zł.

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji