Artykuły

Katowice. Wystawa poświęcona Szapocznikow, Wajdzie i Wróblewskiemu w Muzeum Śląskim

Motywy łączące twórczość trojga wybitnych artystów z pokolenia "zarażonego wojną" - rzeźbiarki Aliny Szapocznikow (1926-73), malarza Andrzeja Wróblewskiego (1927-57) i reżysera Andrzeja Wajdy (1926-2016) - to temat nowej wystawy w Muzeum Śląskim w Katowicach, czynnej od soboty.

Ekspozycję pt. "Perspektywa wieku dojrzewania. Szapocznikow - Wróblewski - Wajda", przygotowała jedna z najbardziej znanych polskich kuratorek Anda Rottenberg. Jak wyjaśniła podczas spotkania z dziennikarzami, pierwotnie planowała książkę na ten temat, ale ostatecznie ponowne spojrzenie na dzieło tych artystów zaowocowało multimedialną wystawą.

- Oglądając wystawę dostrzeżecie podobieństwo ich myślenia. Nie mówię o formie, mówię o myśleniu o podobnych tematach w rozmaitych kontekstach. Wojna, która jest obecna w twórczości tej trójki i była przez całe życie, powinna być też takim memento dla dzisiejszych pokoleń - powiedziała Anda Rottenberg. - Ja tę wystawę zrobiłam m.in. po to, żebyśmy pamiętali, że wojna nie ma dobrych stron. Takie jest moje przesłanie na dzisiaj - podkreśliła.

Na wystawę składają się prace rzeźbiarskie i rysunki Aliny Szapocznikow oraz obrazy, gwasze, monotypie i rysunki Andrzeja Wróblewskiego. Andrzeja Wajdę zaprezentowano poprzez szkice do

scenopisów, plakaty, fotosy i fragmenty jego filmów z lat 1955-2016. Uzupełnieniem wystawy są projekcje filmów o Szapocznikow, Wróblewskim i Wajdzie oraz archiwalnego filmu z przedstawienia Akropolis Jerzego Grotowskiego i Józefa Szajny z 1962 roku.

- Pomysł Andy Rottenberg, żeby pokazać tych troje artystów z tego samego pokolenia, którzy mieli bardzo podobne przeżycia wojenne, żeby pokazać, jakie piętno ta wojna na ich twórczości odcisnęła, jest po prostu wspaniały, głęboki, bardzo poważny, bardzo trudny do realizacji, a realizacja jest świetna - powiedziała żona Andrzeja Wajdy, scenograf, reżyser i aktorka Krystyna Zachwatowicz-Wajda.

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji