Artykuły

Katowice. Minister Gliński: zmiana na stanowisku dyrektora NOSPR przykładem dobrej sukcesji

Zmiana na stanowisku dyrektora Narodowej Orkiestry Symfonicznej Polskiego Radia (NOSPR) w Katowicach przebiega bez żadnych perturbacji, to przykład dobrej sukcesji - ocenił w poniedziałek w Będzinie wicepremier, minister kultury i dziedzictwa narodowego Piotr Gliński.

Obecna wicedyrektor Instytutu Adama Mickiewicza Ewa Bogusz-Moore od września będzie dyrektorem Narodowej Orkiestry Symfonicznej Polskiego Radia (NOSPR) w Katowicach. Zajmie miejsce Joanny Wnuk-Nazarowej, która pełniła tę funkcję przez ostatnie 18 lat, a wcześniej, w latach 1997-1999 była ministrem kultury i sztuki.

- Myślę, że ta zmiana jest zmianą właściwą, bez żadnych perturbacji. Odbył się konkurs, osoba, która wygrała ten konkurs miała wsparcie poprzedniej dyrekcji, miała także wsparcie środowiska, wielu osób wybitnych. Myślę, że to nie jest tajemnicą i mogę wymienić pana profesora Pendereckiego, który się zwracał do mnie o wsparcie ewentualnie tej kandydatki. Myślę, że to jest przykład takiej dobrej sukcesji, bez żadnych zawirowań - powiedział PAP prof. Gliński podczas poniedziałkowej wizyty w Będzinie.

"Mam nadzieję, że ta wspaniała instytucja będzie dalej bardzo dobrze prowadzona. Pani Wnuk-Nazarowa jeszcze do końca wakacji jest dyrektorem, później, jeszcze we wrześniu, będzie współszefową nowego konkursu muzycznego organizowanego w Polsce razem z miastem Katowice. To konkurs Szymanowskiego, międzynarodowy konkurs, myślę, że też bardzo prestiżowa impreza. Cieszę się, że NOSPR się także rozwija, jeśli chodzi o ten wymiar - dodał Gliński.

NOSPR jest jedną z czterech instytucji w woj. śląskim, współprowadzoną przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego, obok Zespołu Pieśni i Tańca "Śląsk" z Koszęcina, Orkiestry Kameralnej Miasta Tychy AUKSO i - od poniedziałku - Teatru Dzieci Zagłębia im. Jana Dormana w Będzinie.

Ewa Bogusz-Moore, z wykształcenia wiolonczelistka, jest menadżerem kultury, obecnie wicedyrektorem Instytutu Adama Mickiewicza. W latach 2012-13 koordynowała międzynarodowe obchody Roku Witolda Lutosławskiego. Równolegle, w 2012 r., objęła stanowisko menadżera I, CULTURE Orchestra - projektu edukacyjnego wspierającego zmiany w rozwoju kulturalnym i społecznym krajów Europy Wschodniej i Południowego Kaukazu. W latach 2014-17 zarządzała projektem Kampusy, gdzie współpracując z wybranymi prestiżowymi uczelniami w USA odpowiadała za budowanie relacji Stanów Zjednoczonych i Polski na pograniczu kultury, idei i nauki.

W latach 2009-10 pracowała w Instytucie Kultury Polskiej w Londynie jako specjalista ds. muzyki i teatru, odpowiadając za kwestie repertuarowe oraz promocję polskiej kultury w Wielkiej Brytanii. W 2005 r., bezpośrednio po ukończeniu studiów w City University London z zakresu zarządzania kulturą,

Bogusz-Moore objęła stanowisko koordynatora międzynarodowego projektu kompozytorskiego realizowanego w ramach Sounds New Contemporary Music Festival.

W trakcie trzyletniej współpracy z SNCMF w latach 2005-08 odpowiadała za program, strategię marketingową i rozwój festiwalu, a także pozyskiwanie funduszy - uzyskując w 2007 r. nominację na stanowisko menedżera generalnego festiwalu. Równolegle pełniła funkcje konsultanta projektów realizowanych przez Kent Music.

Nowa dyrektor przejmie kierowanie NOSPR po Joannie Wnuk-Nazarowej, która w maju br. ogłosiła, że zakończy pełnienie tej funkcji z końcem sezonu artystycznego. Zadeklarowała wówczas, że zamierza poświęcić się komponowaniu. Lata spędzone w NOSPR ocenia jako "fantastyczne", podkreślając, że każdy z szefów artystycznych zespołu - w ostatnich latach byli to Antoni Wit, Gabriel Chmura, Jacek Kaspszyk i Alexander Liebreich - wniósł cenne wartości do brzmienia tej czołowej polskiej orkiestry. Apelowała też o kredyt zaufania i czas dla nowego dyrektora, aby mógł zapoznać się z orkiestrą i wypracować na nią własny pomysł.

Narodowa Orkiestra Symfoniczna Polskiego Radia w Katowicach (wcześniej działająca jako Wielka Orkiestra Symfoniczna Polskiego Radia) powstała w 1935 roku w Warszawie. Zespół utworzył i prowadził do wybuchu drugiej wojny światowej Grzegorz Fitelberg. Po wojnie Orkiestra reaktywowana została w Katowicach przez Witolda Rowickiego. Od 2014 r. korzysta z nowej siedziby, wybudowanej na terenach po dawnej kopalni Katowice, według projektu znanego katowickiego architekta Tomasza Koniora. Wybudowany kosztem 265 mln zł budynek mieści dwie sale - wielką na 1,8 tys. osób i kameralną na 300, a jego wygląd i wnętrza przywołują skojarzenia z muzyką, węglem i charakterystyczną śląską architekturą. Blisko połowa środków na inwestycję pochodziła z funduszy unijnych.

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji