Artykuły

Toruń. Wojciech Karolak w Muzycznym

Wojciech Karolak, znany pianista jazzowy, świętuje 60-lecie pracy artystycznej. Teraz wystąpi w Teatrze Muzycznym w Toruniu.

- Nic nie przygotowaliśmy, bo nie wiedzieliśmy, że tak się będziemy podobać - przekazała w imieniu Wojciecha Karolaka Ewa Bem, kiedy wywołano ich na bis podczas Jazz Jamboree w 1998 roku. I to zdanie jest chyba kwintesencją zarówno skromności, jak i specyficznego poczucia humoru Karolaka.

Urodził się w 1939 roku w Warszawie w domu profesora Akademii Sztuk Pięknych Jerzego Karolaka (1907-1984) i Marii z d. Kotschy-Orwid, córki Józefa Orwida. Kariera muzyczna zaczęła się w 1958 roku, kiedy nawiązał współpracę z zespołem Jazz Believers jako saksofonista. W zespole tym występowali także Jan Ptaszyn Wróblewski i Krzysztof Komeda. W latach 1959-60 grał na saksofonie w grupie The Wreckers Andrzeja Trzaskowskiego. W 1961 roku poświęcił się grze na fortepianie w zespole Andrzeja Kurylewicza. Współpracował także z Swingtetem Jerzego Matuszkiewicza. Był też aranżerem i kompozytorem Studia M-2 i Big Bandem Polskiego Radia.

Związany z kręgiem krakowskich jazzmanów, miał silny - nie tylko muzyczny - wpływ na młodsze pokolenia muzyków. - Kiedy jeszcze nie grałem jazzu, zobaczyłem na ulicy w Krakowie Wojtka Karolaka - wspomina Tomasz Stańko. - Był nienagannie ubrany. Nikt się wtedy tak nie ubierał. Tylko jazzmani. Nie mogłem oderwać wzroku.

Później założył The Karolak Trio wspólnie z Andrzejem Dąbrowskim i wydał pierwszą autorską płytę. W 1963 roku współpracował z Ptaszynem Wróblewskim w zespole Polish Jazz Quartet. W 1966 roku wyjechał do Szwecji, gdzie dorabiał, grając w klubach i restauracjach. W 1973 roku stał się właścicielem organów Hammonda-B3. W latach 1973-1978 współpracował z Janem Ptaszynem Wróblewskim w zespole Mainstream.

W latach 80. XX wieku razem z Tomaszem Szukalskim i Czesławem Bartkowskim stworzył formację Time Killers. Wspólnie nagrali album, który został uznany w ankiecie krytyków "Jazz Forum" za najlepszą płytę jazzową dekady. W 1988 roku Karolak brał udział w nagraniu płyty Obywatela GC, grał tam na organach Hammonda. W latach 90. współpracował z Jarosławem Śmietaną, z którym nagrał kilka albumów. Udziela się także w projektach jazzowych Piotra Barona i Zbigniewa Lewandowskiego, w projekcie gospel Magdy Piskorczyk, a także występuje jako członek zespołu Guitar Workshop Leszka Cichońskiego.

Eksperymentował również jako kompozytor muzyki filmowej. Jednym z obrazów, do którego tworzył muzykę, była "Konopielka" w reżyserii Witolda Leszczyńskiego, do której napisał m.in. bardzo charakterystyczny motyw, oddający specyfikę barokowej, polifonicznej muzyki organowej. Pisywał też muzykę do tekstów swojej żony - Marii Czubaszek. Wśród tych najbardziej znanych są m.in. piosenki "Każdy as bierze raz" lub "Wyszłam za mąż, zaraz wracam". W 2007 roku pojawił się w filmie "Ryś" w roli Boogiewoogiewicza.

W Teatrze Muzycznym Wojciech Karolak wykona standardy jazzowe i kompozycje napisane we współpracy z Adamem Czerwińskim. Koncert promuje ich wspólną płytę "In the Sentimental Mood". Na scenie towarzyszył im będzie Marcin Wądołowski.

25 lipca (środa). Tumult (Rynek Nowomiejski 28) w Toruniu - godz. 19; bilety: 40 zł, 35 zł (ulgowy)

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji