Artykuły

Łódź. Agnieszka Jakimiak reżyseruje w Teatrze Nowym

Jak dziedzictwo kontrkultury rezonuje we współczesności? Ile pozostało z krytyki społecznej? W Teatrze Nowym trwają próby do spektaklu "Gala '68. Wolność to luksus" w reżyserii Agnieszki Jakimiak, która współpracowała m.in. z Weroniką Szczawińską i Oliverem Frljiciem. Premierę przedstawienia produkowanego dla Festiwalu Łódź Czterech Kultur zaplanowano na 11 września.

- Chcemy poironizować, ponaigrawać się z konwencji festiwali, gali i innych spędów. Sprawdzić, na ile buntownicy i kontestatorzy mogą się odnaleźć w takiej formule i czy bojkot może być skuteczny, skoro wszystkie gesty oporu zaprzęgane są dziś do działania w imię komercyjnej misji - mówi reżyserka.

Muzykę skomponował Łukasz Jędrzejczak. - Dbał o to, żeby kojarzyła się z estetyką lat 60. Wiele elementów kontrkultury jest objętych prawem własności. Bunt się skomercjalizował. Nie stać nas było na kupno licencji do piosenek Beatlesów, więc bawimy się z tematem praw autorskich, a przy okazji zadajemy pytanie o oryginalność i jednostkowość - co oznaczają te pojęcia? - wyjaśnia Jakimiak.

W spektaklu wystąpią: Monika Buchowiec, Beata Kolak, Kamila Salwerowicz, Sławomir Sulej, Przemysław Dąbrowski i Konrad Michalak. Autorem choreografii jest Jan Sobolewski.

Dybuk Kleczewskiej, performance Anny Baumgart

Współproducentem spektaklu jest Teatr Nowy, który partneruje scenicznej części festiwalu od ubiegłego roku (tuż po śmierci Janusza Głowackiego powstała "Antygona w Nowym Jorku"). Ponownie zaproszono do Łodzi Republikański Teatr Dramaturgii Białoruskiej z Mińska. W poprzedniej edycji prezentował przejmującą adaptację reportaży Swietłany Aleksijewicz. Tym razem przywiezie sztukę "Kariera doktora Rusa", której bohaterem jest Franciszek Skaryna, tłumacz Biblii na starobiałoruski.

Konsekwencją współpracy Nowego z warszawskim Teatrem Żydowskim będzie łódzki debiut "Dybuka" Szymona An-skiego ("jidiszowy Romeo i Julia") w reż. Mai Kleczewskiej. Gołda Tencer, która gra w spektaklu, poprzedzi występ świętowaniem pięćdziesięciolecia pracy artystycznej.

Nowy włącza w program festiwalu również kolejną odsłonę Krakowskiego Salonu Poezji w Łodzi. Wiersze Zuzanny Ginczanki, Juliana Tuwima, Bertolta Brechta i Mariny Cwietajewej - "buntowników czterech kultur" - w Sali Malinowej Hotelu Grand przeczytają Anna Dymna, Zbigniew Zamachowski, Jerzy Trela i Maria Gładkowska.

Oprócz "Gali '68" festiwalowi goście obejrzą premierowo w Nowym również performance Anny Baumgart "Sprawa kobieca w Polsce. Łódź 2018", w którym wezmą udział lokalne aktywistki.

W Pasaż Schillera i na Starym Rynku

Cztery Kultury pojawią się też w Teatrze Lalek Arlekin, który gościć będzie zespoły Teatru Dramatycznego i Malabar Hotel. "Tutli Putli. Kto jest dziki?" to głośne połączenie dramatu Witkacego "Panna Tutli-Putli" z tekstami Bronisława Malinowskiego i Marii Czaplickiej, w formie kolażu operetki, teatru lalkowego i kabaretu stawiające pytania o doświadczenie Inności i problem emigracji.

- Teatralny program festiwalu będzie obecny również w mieście. Nie tylko w Pasażu Schillera, na którym pojawią się wielkie figury Teatru Klinika Lalek i na rynku Manufaktury, gdzie będzie widowisko teatru ulicznego Pipototal - podkreśla Joanna Podolska, dyrektor Centrum Dialogu (od roku organizator festiwalu). - Chcemy aktywować kulturowo Stary Rynek. Oprócz dużego wydarzenia muzycznego, czyli koncertów pierwszego dnia festiwalu, będzie na nim można obejrzeć widowisko grupy LineAct, inspirowane tekstami Henryka Grynberga i Ryszarda Kapuścińskiego. "Lepiej" opowie o tym, czym jest obcość i jak się z nią mierzymy.

Festiwal Łódź Czterech Kultur rozpocznie się 7 września. Potrwa do 16 września. W programie spektakle i performance, koncerty, wystawy, spotkania autorskie, wykłady i warsztaty. Kuratorem sekcji muzycznej jest Marcin Tercjak, program teatralny ułożyła Agnieszka Zawadowska, sztukami wizualnymi zajęła się Teresa Latuszewska-Syrda.

Więcej informacji i program - www.4kultury.pl.

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji