Artykuły

Teatr Polska 2018 zaczyna teatralny objazd

Od dekady zmienia kulturalny krajobraz kraju. Sprawia, że publiczność w niewielkich miejscowościach ma żywy kontakt z teatrem. Dociera ze spektaklami w coraz to nowe miejsca i przybliża sztukę teatralną widzom w różnym wieku. Organizowany przez Instytut Teatralny im. Zbigniewa Raszewskiego program TEATR POLSKA rozpocznie jesienią swoją dziesiątą edycję.

Na 70 scenach domów kultury odbędą się 173 pokazy zarekomendowanych do objazdów spektakli. Od 1 września do 30 listopada po Polsce podróżować będzie 20 przedstawień, które powstały w teatrach publicznych, instytucjonalnych i w zespołach prowadzonych przez organizacje pozarządowe. Przedstawienia, wybrane spośród ponad 100 zgłoszeń przez Komisję Artystyczną, odzwierciedlają barwność i różnorodność polskiego teatru. Dają możliwość zapoznania się z trendami artystycznymi oraz zetknięcia z produkcjami o rozbudowanej formie, z teatrem tańca albo nowym cyrkiem. Wśród spektakli zaproszonych do objazdu znajdują się propozycje dla dzieci, młodzieży i dorosłych, które różni stylistyka, ale łączy wysoka jakość artystyczna.

Podczas dziesięciu lat trwania programu z możliwości zobaczenia spektakli skorzystało ponad 250 tys. widzów z 451 miejscowości. Odbyło się ponad 1,5 tys. pokazów, a znacznej części z nich towarzyszyły spotkania z artystami, warsztaty i działania edukacyjne. To największy w Polsce program, który propaguje teatr na taką skalę.

- U podstaw objazdów Reduty w latach 20-tych XX wieku leżała idea upowszechniania teatru - przypomina Dorota Buchwald, dyrektor Instytutu Teatralnego im. Zbigniewa Raszewskiego, organizatora programu. - Tworząc TEATR POLSKA inspirowaliśmy się takim podejściem, które zbliża teatr do widza i pozwala na spotkanie nawet w tak niecodziennych przestrzeniach, jak sala szkolna, hala sportowa czy wiejska remiza. Od dziesięciu lat obserwujemy, że zapotrzebowanie na kontakt z teatrem nie maleje, a w niektórych miejscach przyjazd TEATRU POLSKA wpisał się już na stałe w lokalny harmonogram wydarzeń kulturalnych - dodaje.

Z okazji jubileuszowej edycji, w ramach współpracy Instytutu Teatralnego z Wytwórnią Filmów Dokumentalnych i Fabularnych, w domach kultury posiadających kino cyfrowe odbędą się także pokazy ekranizacji młodej polskiej dramaturgii z cyklu Teatroteka WFDiF.

Program TEATR POLSKA organizowany jest przez Instytut Teatralny im. Zbigniewa Raszewskiego ze środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Ma na celu ułatwienie dostępu do oferty teatralnej mieszkańcom miejscowości oddalonych od teatru instytucjonalnego. Wspiera także teatry, które mają możliwość pokazania swoich spektakli i działań edukacyjnych przed nową publicznością. Program istnieje od 2009 roku, a inspiracją do jego powstania były objazdy teatralne organizowane w okresie międzywojennym przez Redutę Juliusza Osterwy i Mieczysława Limanowskiego, które przybliżały mieszkańcom małych miejscowości najważniejsze osiągnięcia kultury polskiej tamtego okresu.

Koordynator programu: Maja Raczyńska - Kaczmarek

tel. 730 121 413

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji