Artykuły

Katowice. Rusza konkurs na jednoaktówkę po śląsku

Ogłaszamy kolejną edycję konkursu na jednoaktówkę po śląsku. W tym roku już ósmą! Ochotnicy, do dzieła! Macie ponad dwa miesiące, by nadsyłać autorskie teksty - zachęca Gazeta Wyborcza - Katowice.

Najbardziej cieszy nas to, że laureaci i uczestnicy konkursu piszą kolejne teksty, wydają swoją twórczość, nawet na zamówienie, jak Marcin Melon. Udało nam się przez te lata stworzyć bardzo sympatyczny, ciekawy ruch artystyczny, nie tylko literacki. Ci pisarze się ze sobą spotykają, realizują różne projekty, wymieniają spostrzeżenia na forum internetowym. Co więcej, dostajemy też zgłoszenia z zagranicy: Czech, Słowacji i Niemiec - mówi Ingmar Villqist [na zdjęciu], dramatopisarz, pomysłodawca konkursu i jeden z jurorów.

- To ekipa, która pisze swoje sztuki znacznie wcześniej, ale z myślą o tym właśnie wydarzeniu. Co więcej, ludzie przysyłają nam prace nawet niezależnie od konkursu - opowiada Waldemar Szymczyk z firmy Imago PR, również juror.

Teksty, te zwycięskie i wyróżnione przez jury, są wydawane w antologiach od 2012 r. To bardzo ważne, ponieważ nie znikają, ale zostają utrwalone na papierze, więc można do nich sięgnąć, odnaleźć je w bibliotece. Z biegiem lat konkurs doczekał się również swojej strony internetowej (www.jednoaktowka.pl). Pod tym adresem można też przeczytać wszystkie nagrodzone prace w formatach pdf. i obejrzeć galerię zdjęć z poprzednich gali. Są tu też filmy z finałów oraz materiały dźwiękowe na ten temat.

- Trzeba zauważyć, że w trakcie całej historii konkursu nastąpiła profesjonalizacja języka. W ciągu kilku pierwszych edycji otrzymywaliśmy np. prace, w których nie było śląskich znaków diakrytycznych. W tej chwili dostajemy przynajmniej po kilka sztuk z profesjonalnym zapisem. Obserwujemy więc pozytywny trend w kierunku ujednolicenia śląszczyzny - dodaje Szymczyk.

W zeszłym roku zwycięzcą siódmej edycji konkursu został Krzysztof Kokot (aptekarz urodzony na Nikiszu, ale mieszkający w Nowym Targu), który napisał sztukę "9292" podejmującą tematykę II wojny światowej. Drugie miejsce zajął Łukasz Buszman, dobrze znany miłośnikom pisanych w gwarze powieści i sztuk, z tekstem "Ankieta", trzecie - Marcin Melon z jednoaktówką "Łysek z pokładu Idy kontra oszkliwe zombioki". To właśnie Melon wcześniej dwukrotnie okupował szczyt konkursowego podium, a jeszcze dawniej był albo nagradzany, albo wyróżniany przez jury.

Dziś otwieramy ósmą edycję. Termin zgłoszeń mija 18 listopada.

Praca musi być napisana po śląsku, mieć formę jednoaktówki i objętość maksymalnie 10 stron znormalizowanego maszynopisu. Tematyka sztuki jest dowolna, choć powinna być powiązana ze Śląskiem. Nie trzeba ograniczać liczby postaci. Każdy autor może przesłać dowolną liczbę prac. W konkursie mogą wziąć udział wszyscy - zarówno amatorzy, jak i osoby piszące zawodowo.

Zgłoszenie konkursowe (jednoaktówka plus wymagane zgody) należy przesłać mailem na adres: jednoaktowka@imagopr.pl albo pocztą na adres: Imago Public Relations, ul. Dworska 1, 40-584 Katowice.

Teksty ocenią znawcy tematu, od pierwszej edycji zasiadający w jury konkursu: Ingmar Villqist, dramatopisarz i reżyser z Chorzowa, dyrektor artystyczny festiwalu Interpretacje 2018, Waldemar Szymczyk, dyrektor wydawniczy Imago PR, Robert Talarczyk, dyrektor Teatru Śląskiego, Mirosław Neinert, dyrektor teatru Korez, oraz Piotr Zaczkowski, dyrektor Katowice Miasto Ogrodów - Instytucji Kultury im. Krystyny Bochenek.

Laureatów najlepszych sztuk oraz osoby wyróżnione poznamy 14 grudnia, podczas gali w teatrze Korez w Katowicach. Każdy, kto przyjdzie na finał, otrzyma książkę z jednoaktówkami nagrodzonymi rok wcześniej i wysłucha reżyserowanego czytania trzech najlepszych tegorocznych prac. Autorzy tych tekstów dostaną symboliczne nagrody pieniężne (1 tys., 500 i 300 zł) oraz rzeczowe.

Konkurs na jednoaktówkę organizują od 2011 r.: Imago Public Relations sp. z o.o., Agora SA, wydawca "Gazety Wyborczej" Oddział w Katowicach, i Katowice Miasto Ogrodów - Instytucja Kultury im. Krystyny Bochenek.

W sumie do tej pory uczestnicy konkursu nadesłali ponad 200 prac, ukazało się sześć książek z najlepszymi jednoaktówkami i audiobook z trzema zwycięskimi dramatami z 2013 r. Co więcej, kilka jednoaktówek doczekało się realizacji na profesjonalnych scenach teatralnych, a kilkanaście na amatorskich.

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji