Artykuły

Śląskie. Czytanie Stefana Żeromskiego

Narodowe Czytanie to ogólnopolska akcja organizowana przez Prezydenta RP od 2012 roku. Podczas poprzedniej edycji "Wesele" Stanisława Wyspiańskiego przeczytano w ponad 2 tysiącach miejsc!

W tym roku wspólne czytanie ważnych dla nas dzieł rodzimej literatury przypada w wyjątkowym roku. To rok, w którym świętujemy setną rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości. Dlatego też cała akcja Narodowego

Czytania posiada formułę trochę inną niż zwykle. Mianowicie czytane są aż dwie lektury. Para prezydencka przez cały rok zachęca do czytania 44 tekstów z "Antologii Niepodległości" na które składają się m.in. fragmenty takich dzieł jak "Kamienie na Szaniec", "Grób Agamemnona" czy "Potop". Do sięgania po nie przekonuje już od końca lutego, kiedy to Narodowe Czytanie zostało ogłoszone i zainaugurowane. Natomiast podczas kulminacji akcji, która przypada na sobotę, 8 września, cała Polska czytać będzie "Przedwiośnie" Stefana Żeromskiego.

Robert Talarczyk i Grażyna Bułka czytają "Przedwiośnie"

Utwór ten będzie czytany publicznie w wielu miejscach, takich jak szkoły czy biblioteki, a organizatorzy zapewniają dodatkowe atrakcje dla dzieci i dorosłych. Województwo śląskie nie odstaje od innych w staraniach uświetnienia tego dnia. W każdym mieście można trafić do miejsc, gdzie odbędzie się wydarzenie związane z czytaniem.

W Rybniku całe wydarzenie zaczyna się o godz. 11 na rynku. Aktorzy katowickiego Teatru Śląskiego - Robert Talarczyk (również jego dyrektor) i Grażyna Bułka, podejmą się interpretacji wybranych fragmentów tekstu. Możliwość udziału w głośnym czytaniu będą mieli również przedstawiciele władz miasta oraz mieszkańcy Rybnika. Organizatorzy zachęcają do przyniesienia własnego egzemplarza "Przedwiośnia", by otrzymać pieczątkę tegorocznej edycji Narodowego Czytania.

Szklane domy dla dorosłych

W Sosnowcu mieszkańcy będą mieli okazję odczytać fragmenty "Przedwiośnia" w wielu dzielnicach swojego miasta. Na przykład w Zagłębiowskiej Mediatece, gdzie uczestnicy usłyszą także piosenki kabaretowe z okresu dwudziestolecia międzywojennego w wykonaniu aktorów tutejszego Teatru Zagłębia. W Filii nr 19 w Milowicach na dorosłych czeka kolorowanka "Szklane domy", a wszyscy dostaną słodki poczęstunek. W Filii nr 20 w Starym Sosnowcu będzie można stworzyć plakat promujący Narodowe Czytanie oraz wziąć udział w literackim quizie.

Gdzie mogą wybrać się katowiczanie? Przykładowo wydarzenia w bibliotece na Osiedlu Tysiąclecia (ul. Piastów 20) rozpoczną się o godz. 13 koncertem muzyki instrumentalnej w wykonaniu kwintetu blaszanego Gryfnioki. Całe czytanie jest podzielone na pięć sesji, które przeplatać będą koncerty, warsztaty literackie, kiermasz książek, wystawa oraz spotkanie autorskie z Anną Dziewit-Meller.

Warto wybrać się na wspólne Narodowe Czytanie w swoim mieście, wstęp na wydarzenia jest bezpłatny.

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji