Artykuły

Warszawa. Premiera "Deprawatora" w Teatrze Polskim

28 września w Teatrze Polskim odbędzie się premiera spektaklu "Deprawator" w reż. Macieja Wojtyszki.

Sztuka "Deprawator" jest kontynuacją zainteresowań reżysera Macieja Wojtyszki postacią i twórczością Witolda Gombrowicza. Osnuta została wokół wydarzeń z lat 1964 - 1969.

W maju 1964 roku Witold Gombrowicz poznał Ritę Labrosse - swoją przyszłą żonę. Jesienią zamieszkali razem we Francji, w Vence pod Niceą w willi Alexandrine.

Czesław Miłosz i jego żona, w czasie wakacji 1967 roku, zatrzymali się w Vence. Mieszkali półtora kilometra od Gombrowicza. Miłosz odwiedzał Gombrowicza codziennie. W tym samym czasie u Miłoszów gościł Zbigniew Herbert...

Z faktów i domysłów, ze słów i przemilczeń Maciej Wojtyszko układa opowieść o "ojczyźnie" i "synczyźnie" - o polskości, która zawsze jest wyzwaniem.

W obsadzie: Grażyna Barszczewska, Anna Cieślak, Katarzyna Skarżanka, Magdalena Zawadzka, Paweł Krucz, Wojciech Malajkat, Andrzej Seweryn

Spektakl "Deprawator" jest realizowany w ramach obchodów stulecia odzyskania niepodległości Polski. Spektakl "Deprawator" powstał przy udziale finansowym Teatru Ateneum im. Stefana Jaracza w Warszawie, instytucji kultury m.st. Warszawy.

***

Maciej Wojtyszko - reżyser teatralny i filmowy, dramatopisarz, autor scenariuszy słuchowisk i filmów animowanych, twórca literatury dla dzieci i młodzieży, m.in. książek Bromba i inni, Tajemnica szyfru marabuta. Pracuje jako pedagog - jest wykładowcą warszawskiej Akademii Teatralnej, w latach 1990-93, 1999-2002 i 2012-2016 był dziekanem Wydziału Reżyserii na tej uczelni.

W 1972 roku ukończył Wydział Reżyserii Państwowej Wyższej Szkoły Filmowej, Telewizyjnej i Teatralnej im. Leona Schillera w Łodzi. Dziś jest jednym z najbardziej popularnych polskich reżyserów, który ma na swoim koncie ponad kilkadziesiąt realizacji, począwszy od teatralnych spektakli według Thomasa Bernharda, Sławomira Mrożka i Witolda Gombrowicza, poprzez cenione przedstawienia dla dzieci i inscenizacje własnych tekstów dramatycznych.

Do jego najbardziej znanych dramatów należą: "Bambuko" (prapremiera w Teatrze im. Aleksandra Fredry w Gnieźnie w reżyserii Zdzisława Wardejna, 1988), "Semiramida" (prapremiera w Teatrze Współczesnym w Warszawie w reżyserii Erwina Axera, 1996), "Wznowienie" (prapremiera w Teatrze im. Aleksandra Węgierki w Białymstoku w reżyserii zespołu, 1994), "Żelazna konstrukcja" (prapremiera w Teatrze Powszechnym w Warszawie w reżyserii Wojtyszki, 1998) oraz "Bułhakow" (prapremiera w Teatrze im. Juliusza Słowackiego w Krakowie w reżyserii autora, 2002), "Chryje z Polską czyli rzecz o Stanisławie Wyspiańskim" (Teatr Telewizji 2007, w reżyserii autora).

Najważniejszym z najnowszych spektakli Wojtyszki jest, wyróżniony Nagrodą im. Cypriana Kamila Norwida, "Dowód na istnienie drugiego" (Teatr Narodowy, 2014). Sztuka za punkt wyjścia obiera spotkania dwóch mistrzów polskiej literatury: Witolda Gombrowicza i Sławomira Mrożka.

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji