Artykuły

"Przed sklepem jubilera". W Wałbrzychu premiera sztuki Karola Wojtyły

Dramatycznym im. J. Szaniawskiego trwają próby sztuki Karola Wojtyły: "Przed sklepem jubilera". Po krakowskiej inscenizacji "Brata naszego boga", będzie to więc druga krajowa prapremiera utworu papieża Jana Pawła II.

Wałbrzyska inscenizacja jest próbą przedstawienia na scenie "medytacji o sakramencie małżeństwa, przechodzących chwilami w dramat", bo taki jest podtytuł sztuki, opublikowanej po raz pierwszy w roku 19G0 pod pseudonimem Andrzej Jawień.

Połączyliśmy się z wałbrzyskim teatrem i oto co powiedział nam Andrzej Maria Marczewski, który przygotowuje tę premierę:

- Przed kilkoma laty ukazała się bardzo poważna praca filozoficzna Karola Wojtyły "Miłość i odpowiedzialność" obracająca się wokół problematyki podstawowych norm współżycia miedzy ludźmi, miłości małżeńskiej. "Przed sklepem jubilera" jest jak gdyby poetycką wykładnia tez zawartych w tamtym dziele. Jest poetyckim zapisem rozważań na temat małżeństwa, rodziny, norm moralno-etycznych. Odpowiedzialności partnerskiej. Nie znam w literaturze polskiej utworu dramatycznego. który by w tak głęboki i wielowarstwowy sposób poruszał niezwykłej społecznej wagi temat. Dlatego sięgnęliśmy po ten tekst właśnie teraz, kiedy odszukujemy wartości, odradzamy normy moralne, które zostały zatarte w naszym społeczeństwie. Chcę powiedzieć, że sztuka, właśnie dla tych powodów była grana szeroko w Europie, ostatnio jej premiera odbyła się w Budapeszcie.

- Sama forma literacka sztuki nastręcza sporo trudności inscenizacyjnych. Nie jest to bowiem tekst złożony z dialogów, ale zapis monologów wewnętrznych kilku postaci. W tych monologach odzwierciedlają się refleksje i sytuacje rodzinne, jakie spotyka się często: rozbita rodzina, dom bez ojca. nadzieja na zbudowanie prawdziwego domowego gniazda.

Rzecz rozgrywa się przed wojną i w czasach nam współczesnych. Za zgodą Autora, założyłem opracowanie tekstu tak, aby w teatrze dokonać zabiegu retrospekcji. Akcja dzieje się więc niejako przez kilka godzin, w czasie aktu zaślubin młodej pary. W sztuce jest to ostatnia scena.

Dziękujemy za informację i pytamy, kiedy premiera. W marcu. A pracują nad przedstawieniem A. M. Marczewski - opracowanie tekstu i reżyseria, Józef Napiórkowski -scenografia i Jerzy Maksymiuk - muzyka.

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji