Artykuły

Gdańsk. Wystawa "Scenografia i formy przestrzenne"

Od 2 czerwca do 30 września w Oddziale Sztuki Współczesnej Muzeum Narodowego w Gdańsku będzie prezentowana wystawa "Scenografia i formy przestrzenne".

Prezentacja ta, przygotowana we współpracy z Akademią Sztuk Pięknych w Gdańsku, jest kontynuacją i rozszerzeniem projektu z roku ubiegłego związanego z 60. rocznicą powstania Akademii. Wystawa wpisuje się też w dotychczasowe działania Galerii Teatralnej MNG, która prezentuje różnorodność i wieloaspektowość sztuki teatralnej oraz zachęca do podjęcia dyskusji dotyczącej plastyki we współczesnym teatrze.

Projekt wystawienniczy prezentować będzie prace (makiety teatralne, projekty, szkice, obiekty przestrzenno-świetlne, projekty kostiumów, zdjęcia ze zrealizowanych spektakli oraz parateatralne formy przestrzenne) powstałe w Pracowni Scenograficznej ASP istniejącej w Gdańsku od roku 1994, założonej i prowadzonej przez prof. Andrzeja Markowicza.

Prof. Andrzej Markowicz, jeden z czołowych polskich scenografów, urodził się w Warszawie, od najmłodszych lat mieszka jednak w Sopocie. Studiował w PWSSP w Gdańsku, po uzyskaniu dyplomu pracował w gdańskiej TV jako scenograf. Od 1971 r. współpracuje z wieloma teatrami w kraju i za granicą. Twórca ponad 120 scenografii do przedstawień teatralnych i operowych w Szwajcarii, Niemczech, Rosji, na Węgrzech, Jugosławii, Czechosłowacji. W Polsce współpracował między innymi z teatrami: Polskim, Studio, Ateneum, Dramatycznym w Warszawie, Wybrzeże i Operą Bałtycką w Gdańsku, Współczesnym we Wrocławiu, operami w Krakowie i Poznaniu. Część projektów przygotowywał do własnych inscenizacji, wśród których przedstawienia sztuk Witkacego przyniosły mu szczególne uznanie. Zdobył wiele nagród i wyróżnień - uchodzi za jednego z najwybitniejszych przedstawicieli teatru plastycznego. Od 1991 r. wykłada na ASP w Gdańsku, gdzie w 1994 r. założył Międzywydziałową Pracownię Scenografii, o której tak oto mówi: W 1994 r. udało mi się, nie bez trudu i po wielu perypetiach () założyć Międzywydziałową Pracownię Scenografii. Wzbudziła ona wśród studentów nadspodziewanie duże zainteresowanie. Kształcenie studentów obok zajęć teoretycznych () i praktycznych w pracowni, zostało w znacznej mierze oparte o praktyczną współpracę z teatrami. () Jest moją ogromną, osobistą "belferską" satysfakcją, że w tak krótkim okresie powstała grupa autentycznych "teatralnych zapaleńców", którzy poziomem swoich prac zasłużyli na to, aby traktować ich jak profesjonalistów, czego dowodem jest między innymi nasza wspólna wystawa.

Wystawa scenograficzna jest przede wszystkim skierowana do młodzieży szkolnej, która dzięki prezentacji prac studentów ASP może zdobyć lub wzbogacić swoją wiedzę o plastyce we współczesnym teatrze. Wystawa, promująca twórczość studentów z Pracowni Scenograficznej prof. Markowicza, ma również na celu wzbudzenie zainteresowania młodzieży wokół tematów związanych z teatrem.

Kurator wystawy: Małgorzata Abramowicz - starszy kustosz

Wystawa jest czynna codziennie (oprócz poniedziałków) w godzinach:

wtorek - piątek 9-16

sobota - niedziela 10-17.

Na zdjęciu: projekt scenograficzny Anny Bocek-Zachowicz, "Joko świętuje rocznicę", dyplom 1999 r., promotor: prof. Andrzej Markowicz.

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji