Artykuły

Białystok. W nowym roku, w Galerii Arsenał wystawa Garbaczewskiego

Od stycznia do marca 2019 roku w Galerii Arsenał będziemy mogli oglądać wystawę Krzysztofa Garbaczewskiego "Badania terenowe"

Wystawa "Badania terenowe" Krzysztofa Garbaczewskiego próbuje uchwycić to, co dzieje się na styku teatru i sztuki w kontekście migrujących motywów, symboli, metod pracy i szeroko pojętej performatywności. Jej warsztatowa i procesualna forma jest komentarzem do aktualnej tendencji przenikania się praktyk teatralnych i artystycznych. Z jeszcze innej strony to intymny dziennik twórczy, którego zapiski prowadzą do powstania spektakli artysty. Głównym odniesieniem są tu działania ekologiczne Jerzego Grotowskiego, w których skupiał się na relacji/dialogu aktora i widza. Równoległy komentarz do metody jego działań stanowi film Karola Radziszewskiego Książę. Na wystawie pokazane są też prace Andrzeja Strumiłły i Jana Strumiłły.

Krzysztof Garbaczewski (ur. 1983 w Białymstoku)

Reżyser teatralny, autor adaptacji, na podstawie których tworzy tzw. teatralne instalacje łączące performance, sztuki wizualne oraz muzykę. Pierwszy polski artysta pracujący w technologi Virtual Reality. Najważniejszy reżyser teatralny swojego pokolenia.

Ukończył Wydział Reżyserii i Dramatu w krakowskiej Wyższej Szkole Teatralnej im. Ludwika Solskiego. Laureat wielu nagród m.in. Paszportu Polityki (2012).

Adaptował m.in. "Tybetańską Księgę umarłych" (Teatr Polski we Wrocławiu, 2009) i "Kronosa" Witolda Gombrowicza (Teatr Polski we Wrocławiu, 2013). Spektakle "Odyseja" (Teatr im. Jana Kochanowskiego w Opolu, 2009), "Życie seksualne dzikich" (Teatr Nowy w Warszawie, 2011), "Balladyna" (Teatr Polski w Poznaniu, 2013), "Kamienne niebo zamiast gwiazd" (Teatr Nowy w Warszawie, 2013), "Zwycięstwo nad słońcem" (Teatr Wielki - Opera Narodowa, 2014), "Hamlet" (Narodowy Teatr Stary im. Heleny Modrzejewskiej w Krakowie, 2015), "Robert Robur" (TR Warszawa 2016), "Uczta" (Teatr Nowy w Warszawie, 2017) "Chłopi" (Teatr Powszechny w Warszawie, 2018).

Aktualnie wraz z założonym przez siebie kolektywem Dream Adoption Society na zaposzenie Instytutu Adama Mickiewicza przygotowuje w Nowym Jorku spektakl i wystawę dotyczącą związków poety Allena Ginsberga z polską sceną artystyczną w latach 60. i 70.

Otwarcie: 18.01.2019 / 18:00

Miejsce: Galeria Arsenał, ul. A. Mickiewicza 2, Białystok

Artyści: Krzysztof Garbaczewski

Kuratorka: Patrycja Ryłko

Współpraca ze strony Galerii: Ewa Tatar

Partner wystawy Opera i Filharmonia Podlaska.

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji