Artykuły

Poznań. Paderewski wg Weissa w Wielkim

15 grudnia w Teatrze Wielkim w Poznaniu odbędzie się premiera opery Ignacego Jana Paderewskiego "Manru" w reżyserii Marka Weissa. Spektakl wpisuje się w obchody setnej rocznicy Powstania Wielkopolskiego, do którego wybuchu Paderewski bezpośrednio się przyczynił. Premierze towarzyszyć będą liczne wydarzenia.

Ignacy Jan Paderewski (1860-1941) był nie tylko pianistą i kompozytorem, ale też politykiem, dzięki którego staraniom po pierwszej wojnie światowej Polska zaistniała jako niepodległy kraj.

Wydalony z Instytutu Muzycznego w Warszawie za brak umiejętności, wrócił po miesiącach, by dostać się z najlepszym wynikiem. To ogromny upór i praca doprowadziły artystę na szczyt - stanął w panteonie najlepszych muzyków XX wieku. Dzięki charyzmie osiągnął sławę. Utalentowany, uwodzicielski i szykowny - emocjonował tłumy nie tylko swoimi zdolnościami, ale też wizerunkiem.

"Manru" to jedyna opera stworzona przez kompozytora i jedyne polskie dzieło, które zostało wystawione na scenie Metropolitan Opera w Nowym Jorku (w 1902 roku). Utwór opowiada historię trudnej miłości, przedstawiając jednocześnie relacje polsko-romskie. Realizacja dzieła Paderewskiego w reżyserii Marka Weissa wpisuje się w ideę opery zaangażowanej społecznie, którą podejmuje nasz teatr. To dzięki kolejnym interpretacjom utworów dawnych, za którymi stoi talent i kunszt mistrzów, jesteśmy w stanie trafnie opisywać otaczającą nas rzeczywistość.

Marek Weiss jest jednym z najważniejszych polskich reżyserów operowych. Jego nieszablonowe inscenizacje z drugiej połowy lat 80., takie jak: "Wozzeck" Albana Berga, "Turandot" Giacomo Pucciniego, "Fidelio" Ludwiga van Beethovena, "Macbeth" i "Aida" Giuseppe Verdiego znacząco wpłynęły na polski pejzaż operowy.

Kierownictwo muzyczne objął Tadeusz Kozłowski, dyrygent o imponującym dorobku (ponad trzy tysiące spektakli i koncertów symfonicznych), który sprawował pieczę nad polskimi premierami siedemdziesięciu utworów, między innymi: "Kandyd" Leonarda Bernsteina, "Echnaton" Philipa Glassa, "Dialogi karmelitanek" Francisa Poulenca.

Zarazem ten spektakl wpisuje się w obchody setnej rocznicy Powstania Wielkopolskiego, do którego wybuchu Paderewski bezpośrednio się przyczynił.

***

Wydarzenia towarzyszące premierze "Manru" Paderewskiego w Teatrze Wielkim w Poznaniu:

13 grudnia, 18:00

Wykład Izabeli Stachurskiej "Za jakim liderem byś poszedł? Ignacy Jan Paderewski a współczesny paradygmat przywództwa"

-

26 grudnia 1918 roku z pociągu na poznańskim dworcu wyszedł Ignacy Jan Paderewski. I historia zmieniła bieg!

Lider, przywódca - czy jest potrzeby? Jaki powinien być? Co powoduje, że kogoś wybieramy, a ktoś inny budzi nasze obawy? Czy dzisiaj Paderewski pociągnąłby za sobą tłumy? Na te pytania poszukamy odpowiedzi z Izabelą Stachurską, doświadczonym trenerem przywództwa i coachem kadry zarządzającej.

Po spotkaniu odbędzie się degustacja wina Paderewski.

-

15 grudnia, 17:15

Przedpremierowe spotkanie z Markiem Weissem

Rozmowa między innymi o tym, dlaczego opera Paderewskiego jest dziś tak bardzo aktualna, czemu przez lata była niedoceniana, o jej walorach muzycznych i dramaturgicznych. Prowadzenie - Piotr Tkacz.

Oba spotkania w Sali im. Drabowicza - Teatr Wielki im. Stanisława Moniuszki w Poznaniu, ul. Fredry 9

---

Za jakim liderem byś poszedł?

Ignacy Jan Paderewski a współczesny paradygmat przywództwa.

Organizacje, firmy, partie polityczne, ugrupowania różnią się LIDERAMI. Osobowość, wartości, cele, a nawet marzenia lidera mają bezpośredni wpływ na rozwój, realizację wizji, kulturę oraz zysk. Jakie zachowania i kompetencje czynią lidera skutecznym, a jakie osłabiają jego przywództwo? Od jakich cech lidera zależą zaufanie i kreatywna energia jego zespołu? W czym przeszkadza liderowi jego ego? Co powoduje, że idziemy za przywódcą, a co budzi naszą nieufność?

To spotkanie jest dla wszystkich, którzy chcą poznać szyfr do "systemu operacyjnego" lidera i zastanowić się, jak zmienił się paradygmat przywództwa przez ostatnie 100 lat?

13 grudnia 2018, godz. 18.00, Sala im. Drabowicza - Teatr Wielki w Poznaniu

IZABELA STACHURSKA

Trener przywództwa i coach kadry zarządzającej w biznesie, szkolnictwie wyższym i w kulturze, wykładowca akademicki, publicystka. Co-Active Leadership Coach, Certyfikowany Coach The Leadership Circle Profile , CCCP.

Z pasją wspiera liderów w walce z samoograniczającymi barierami i w uwalnianiu ich autentyczności, potencjału i odwagi w realizacji wizji. Wierzy, że rolą lidera jest zmienianie świata na lepszy. Za cel stawia sobie budzenie w ludziach niepokoju, że może jeszcze nie wiedzą, na co ICH naprawdę stać.

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji