Artykuły

Warszawa. Spotkania wokół "Metafizyki dwugłowego cielęcia"

STUDIO teatrgaleria zaprasza na cykl wykładów i warsztatów, które rzucają nowe światło na twórczość autora "Metafizyki dwugłowego cielęcia". Sesje z Witkacym to okazja, by spojrzeć na artystę jako pacjenta poddawanego psychoanalizie, ekologa, krytyka kultury.

WITKACY/SESJE:

DYBEL/KAŁOWSKA/WASIEWICZ

Program wydarzeń towarzyszących premierze "Metafizyka dwugłowego cielęcia"

WSTĘP WOLNY / ZAPISY: EDUKACJA@TEATRSTUDIO.PL

***

WITKACY/SESJE: DYBEL

"Witkacy i kompleks embriona"

19.02 godz. 17.00 - 18.30

Początek XX wieku to okres rozwoju teorii i praktyki psychoanalitycznej. Korzystanie z pomocy psychoanalityków staje się w pewnych kręgach modne i pożądane. Kozetka wchodzi na salony. W 1913 roku Stanisław Ignacy Witkiewicz, kierowany namowami ojca, decyduje się poddać terapii. Analizę prowadzi doktor Karol de Beauraine. Diagnoza jest błyskawiczna - kompleks embriona.

Informacje o przebiegu terapii, a także o stosunku do niej samego pacjenta, znajdujemy w listach artysty oraz w wielu jego utworach, w tym w "tryptyku tropikalnym", do którego oprócz "Metafizyki dwugłowego cielęcia" należą "Bzik tropikalny" i "Niepodległość trójkątów". W tekstach tych ścierają się dwa doświadczenia: terapii i tropików, a ich kartki wypełniają postaci rodem z sesji psychoanalitycznych.

Paweł Dybel, prof., dr hab., literaturoznawca, badacz od lat zajmujący się tradycją psychoanalizy w historii kultury i literatury, autor książek takich jak "Urwane ścieżki. Przybyszewski. Freud. Lacan", wykłada w Instytucie Filozofii i Socjologii PAN oraz ISNS UW. Specjalista w dziedzinie psychoanalizy i hermeneutyki, fenomenologii i poststrukturalizm.

***

WITKACY/SESJE: KAŁOWSKA

"Witkacy i ekologia"

20.02 godz. 17.00 - 18.30

Witkacy wychowywany od dziecka w bliskim kontakcie z naturą, traktował ją nie tylko jako medium do wyrażania w swej twórczości różnych stanów umysłu, lecz przede wszystkim jako dobro wspólne, za które jako ludzie jesteśmy odpowiedzialni. Protestował przeciwko wyrębom lasów otaczających "stację klimatyczną Zakopane", zamieniającą się na jego oczach w modny kurort, na kartkach swoich reportaży walczył o ochronę zagrożonych gatunków. Ta pasja ekologiczna łączyła go z ojcem, który był zwolennikiem pieszych wędrówek i kontemplacji krajobrazu i wyrażała się w jego obrazach, traktatach filozoficznych i utworach literackich.

Podczas wykładu poświęconego związkom Witkacego z ekologią zastanowimy się co nowego wnosi spojrzenie na autora "Metafizyki" jako ekologa, żywo zajmującego się zmianami krajobrazu i klimatu w myśleniu o jego twórczości?

Agnieszka Kałowska - literaturoznawczyni, absolwentka łódzkiej polonistyki. Badaczka twórczości Stanisława Ignacego Witkiewicza ("Witkacy. Etyka", Łódź 2016), tłumaczka, wydawca (m.in. serii Krótkie Wprowadzenie) i popularyzatorka nauki. Obecnie w Wydawnictwie UŁ kieruje redakcją czasopism naukowych.

***

WITKACY/ SESJE: WASIEWICZ

"Witkacy Lyrical Session"

21.02 godz. 18.00 - 20.00

Warsztaty performatywno-ruchowe z aktorem, performerem, tancerzem, odtwórcą głównej roli w spektaklu "Metafizyka dwugłowego cielęcia" Robertem Wasiewiczem.

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji