Artykuły

Kielce. Premiera "Prawie równo" u Żeromskiego

O skutkach konsumpcjonizmu napisał Szwed, spektakl wyreżyserowała Islandka, a zagrali go Polacy. W sobotę w Teatrze im. Żeromskiego w Kielcach premiera sztuki "Prawie równo".

Sztuka autorstwa Szweda Jonasa Hassena Khemiriego wystawiana jest w Polsce po raz pierwszy. - W ubiegłym roku byłam w Kielcach, poznałam pracujących w tym teatrze ludzi, widziałam przedstawienia. Dyrektor Michał Kotański zaprosił mnie do pracy. To było wyzwanie, bo nie mówię po polsku, ale też inspirujące doświadczenie - mówi islandzka reżyserka Una Thorleifsdottir.

Jest jednym z najbardziej wziętych fachowców w swoim kraju, reżyserowała spektakle wystawiane m.in. w Reykjaviku i Londynie.

- Przygotowanie sztuki jest takie samo na Islandii i w Polsce. Z aktorami przecież rozmawia się w ten sam sposób. Oczywiście trudno pracuje się z tekstem, który nie jest napisany w ojczystym języku, ale inne elementy procesu twórczego są takie same - podkreśla Una Thorleifsdottir.

Sztuka "Prawie równo" opowiada o ludziach borykających się z trudnościami konsumpcjonizmu i kapitalizmu. Ma skłonić widza do myślenia, jak ten system wpływa na życie i definiowanie szczęścia, dobrobytu i człowieczeństwa. Czterech bohaterów wybiera inny sposób, by z tym walczyć. Zdecydowana większość aktorów na scenie będzie miała na sobie kostium klauna, który jest symbolem McDonald'sa, symbolu konsumpcjonizmu na świecie.

- Mój wątek kręci się wokół walki o lepsze życie. Mój bohater walczy z lenistwem, którego uosobieniem są bezdomni - opowiada Tomasz Włosok wcielający się w postać Andreja. To 29-letni aktor z Krakowa, znany m.in. z serialu "M jak miłość" i roli jednego ze studentów Władysława Strzemińskiego w "Powidokach", ostatnim filmie Andrzeja Wajdy.

- Zwykle w tygodniu przed premierą nie znamy ostatecznego kształtu spektaklu. Teraz jest inaczej. To była dla nas nowość - dodaje Dagna Dywicka, aktorka Teatru im. Żeromskiego.

Tomasz Włosok zwraca uwagę na różnice w postrzeganiu kapitalizmu między Polakami a Islandczykami. - Mam wrażenie, że oni myślą globalnie, my potrzebujemy przykładów, by coś zrozumieć - mówi aktor.

- Choć sztuka została napisana po szwedzku, to jej przesłanie jest uniwersalne. Poruszane kwestie są obecne nie tylko na Zachodzie, ale na całym świecie - podkreśla Una Thorleifsdottir.

W trakcie spektaklu sprzedawany będzie popcorn oraz zorganizowana loteria fantowa. Jej dochód przeznaczony zostanie na schronisko dla bezdomnych w Komórkach w gminie Daleszyce.

Scenografię do spektaklu "Prawie równo" przygotował Mirosław Kaczmarek, muzykę - Gisli Galdur Thorgeirsson, a za ruch sceniczny odpowiada Szymon Dobosik.

Premiera w sobotę 16 marca o godz. 19.

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji