Artykuły

Wałbrzych. Pracowita wiosna u Szaniawskiego

Teatr Dramatyczny nie próżnuje. Szykuje się na wyjazdy festiwalowe. Pozyskał nowego mecenasa. Będzie świętował Międzynarodowy Dzień Teatru. Pisze programy i walczy o dotacje. Edukuje: "TleNem 3" i "Szortem". Zaprasza pszczoły.

15 marca w Łodzi na Międzynarodowym Festiwalu Sztuk Przyjemnych i Nieprzyjemnych zaprezentował się "Instytut Goethego" reż. Cezary Tomaszewski. W maju kolejne wyjazdy - "Po nas choćby kosmos" reż. Paweł Świątek pojedzie na Międzynarodowy Festiwal Teatrów i Kultury Awangardowej Pestka 2019 w Jeleniej Górze. "Łauma, czyli czarownica" reż. Magdalena Miklasz na Międzynarodowy Festiwal Teatralna Karuzela w Łodzi i 22. Biennale Sztuki dla Dziecka w Poznaniu. Od kwietnia 2019 roku Mecenasem Teatru jest Firma Ronal Polska Sp. z o.o. z siedzibą w Wałbrzychu.

Z okazji Święta Teatru, 27 marca wałbrzyski Dramat przygotowuje premierowe czytanie jednej z najbardziej zabawnych fars wszech czasów "Czego nie widać" Michaela Frayna. Po nim odbędzie się spacer po teatrze.

W kwietniu startuje "TLeN 3. Wałbrzych", kolejna edycja programu edukacyjnego dla młodzieży, realizowana przez Dramat we współpracy z PSP nr 28 im. Jana Pawła II w Wałbrzychu. Uczniowie obejrzą repertuarowe spektakle, będą uczestniczyć w warsztatach, spotkaniach z artystami i stworzą autorski spektakl pod opieką reżyserską Sylwii Aftyki-Łody.

Nowym programem jest "Szort" (Szkoła Otwartych Rezydencji Teatralnych). - To działanie zaplanowane wokół premiery "Teraz każdy z was jest Rzeczpospolitą" Sebastiana Majewskiego w reżyserii Madeja Podstawnego. Zaprosiliśmy nauczycieli, żeby zobaczyli, jak wygląda proces twórczy od środka - mówi Dorota Kowalkowska, pedagog teatru. Projekt jest eksperymentem i próbą ujawnienia procesu twórczego.

"Szaniawski" wystąpił w 55. sezonie 2018/2019 o dofinansowanie sześciu działań związanych z poszerzeniem oferty teatru o nowe produkcje i działania okołoteatralne, jak i inwestycje w infrastrukturę i wyposażenie, scen. - Wszystkie nasze wnioski zostały ocenione pozytywnie i dostały wysokie oceny merytoryczne oraz organizacyjne, jednak dostały niską ocenę strategiczną. Zabrakło po 1,5 lub 1,6 punktu. To działa deprymująco i boli - mówi dyrektor Danuta Marosz. Dofinansowanie w kwocie 70 tys. zł otrzymał projekt na zakup wyposażenia akustyczno-projekcyjnego "Włącz nowe możliwości - rozszerzenie". Teatr złożył do Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego odwołania dotyczące czterech wniosków o dofinansowanie (uroczystości jubileuszowe i produkcja spektaklu "Dziady"; powołanie przy Teatrze uniwersytetu ludowego Obserwatorium; kontynuacja serii czytań performatywnych nowych dzieł literatury polskiej; projektowany na jesień 2019 roku Międzynarodowy Festiwal Muzyki w Teatrze "Rezonans". Wniosek na produkcję i eksploatację spektaklu dla dzieci i młodzieży "Greta i ostatni wieloryb" oczekuje na rozstrzygnięcie. W maju Dramat z Sudeckim Klubem Pszczelarza Polanka i Pasieką Emaus zapraszają na otwarcie Małej Pasieki Teatralnej.

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji