Artykuły

Warszawa. Wkrótce premiera "Borysa Godunowa" w Polskim

24 maja w Teatrze Polskim odbędzie się premiera spektaklu "Borys Godunow" Aleksandra Puszkina w reż. Petera Steina. W roli tytułowej - Andrzej Seweryn.

Największa i najbardziej wymagająca produkcja artystyczna na polskich repertuarowych scenach dramatycznych w ostatnich 30 latach. "Borys Godunow" w reżyserii międzynarodowej sławy niemieckiego inscenizatora Petera Steina.

"Borysa Godunowa" wyreżyseruje Peter Stein, twórca słynnej monumentalnej "Orestei", "Fausta" wystawionego na EXPO w Hannoverze w 2000 r. czy "Rozbitego dzbana" z Klausem Marią Brandauerem w Berliner Ensemble. W całą produkcję zaangażowanych będzie ponad dwieście osób i blisko 50 osobowy zespół aktorski.

W roli tytułowej dyrektor Teatru Polskiego Andrzej Seweryn.

Niejednoznaczna i krwawa, oparta na faktach historia Borysa Fiodorowicza Godunowa, cara Rosji w latach 1598 - 1605 - od wyboru nowego cara przez moskiewski Sobór Ziemski po bezpotomnej śmierci Fiodora I, po nagłą śmierć Godunowa, mord na jego synu Fiodorze II i objęcie władzy przez Dymitra Samozwańca I.

Wieloletnia bezpardonowa walka o wpływy przy równoczesnym niekwestionowanym rozwoju gospodarczym i kulturalnym kraju pod ręką Borysa; usprawiedliwiony "wyższą koniecznością" mord na carewiczu Dymitrze; wreszcie dojście do władzy - to ledwie początek męczarni Godunowa, co noc śniącego zakrwawione widmo zamordowanego w Ugliczu carskiego dziecka, żyjącego w poczuciu permanentnej opresji ze strony ludu oskarżającego cara o wszelkie swoje nieszczęścia i prześladowanego możliwością pojawienia się samozwańca chcącego odebrać mu Kreml.

Godunow umiera. Jego rodzina zostaje brutalnie zamordowana. Moskwę przy wsparciu Polaków i Kozaków zajmuje Grigorij Otriepiew podający się za syna Iwana IV Groźnego, Dymitra. Kreml, Moskwa i Rosja ze swym ludem nie znajdą jednak ukojenia pod rządami nowego cara, jak nie znalazła go aż do śmierci umęczona dusza Borysa Godunowa.

Spektakl dofinansowany ze środków Samorządu Województwa Mazowieckiego.

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji