Artykuły

Legnica-Gliwice. Siódmy Szekspir Jacka Głomba

W piątek 17 maja w Ruinach Teatru Victoria w Gliwicach odbędzie się premierowe wystawienie sztuki "Miasto we krwi", dla której scenariuszową inspiracją były "Kroniki królewskie" Williama Shakespeare'a. Dla reżysera Jacka Głomba będzie to siódma inscenizacja dzieł mistrza ze Stratfordu w scenicznym dorobku, przy tym trzecia zrealizowana poza macierzystą sceną.

Przygodę z dramaturgiem wszech czasów Jacek Głomb rozpoczął jako inscenizator dramatów reżyserowanych przez Krzysztofa Kopkę. Już pierwsza realizacja tego duetu, wyprodukowany dla legnickiego teatru w 1998 roku "Koriolan", była sukcesem. Przedstawienie uznano za najlepszy polski spektakl szekspirowski sezonu 1998/1999 przez Fundację Theatrum Gedanense, a Jacka Głomba nagrodzono za jego inscenizację. W 2001 roku "Koriolan", w wersji pełnego dynamiki widowiska plenerowego z muzyką "Kormoranów" graną na żywo, z powodzeniem prezentowany był na festiwalu w szkockim Edynburgu.

W tym samym roku (2001) duet Kopka-Głomb wystawił w Legnicy "Hamleta, księcia Danii". Przedstawienie na trwale wpisało się w historię legnickiej sceny dramatycznej. Do dziś jest najdłużej granym legnickim spektaklem nadal obecnym w teatralnym repertuarze. W roku 2018 wznowiono przedstawienie po dziewięcioletniej przerwie, już w mocno odnowionej obsadzie. W osiemnastoletniej historii tej produkcji tytułową rolę grało aż czterech aktorów: Tomasz Kot, Tomasz Radawiec, Radosław Krzyżowski i Albert Pyśk (aktualnie).

Nietypowo, bo po dwie premiery miały kolejne Szekspiry wyreżyserowane przez Jacka Głomba. Tak było w 2006 roku w przypadku "Otella", który pierwszą prezentację miał na X Festiwalu Szekspirowskim w Gdańsku (nagroda za reżyserię), jak i w przypadku spektaklu "Kochankowie z Werony" (na podstawie "Romea i Julii"), który także prapremierę miał w Gdańsku, gdzie w 2011 roku świętowano wraz z Fundacją Theatrum Gedanense i Gdańskim Teatrem Szekspirowskim 447. urodziny wielkiego dramaturga epoki elżbietańskiej. Oba te przedstawienia miały także legnickie premiery. Obie odbyły się w surowej przestrzeni Sceny na Nowym Świecie, na której od początku do dziś wystawiany jest "Hamlet". Dla legnickich artystów "Otello" stał się także okazją do zaoceanicznej podróży artystycznej do USA, po części śladami patronki teatru Heleny Modrzejewskiej. W 2006 roku sztukę wystawiono w Santa Barbara, Los Angeles i Chicago. W 2010 roku spektakl dziewięciokrotnie pokazano także w ramach objazdowego programu Teatr Polska.

"Miasto we krwi", reżyserowane aktualnie na podstawie "Kronik królewskich" Szekspira według scenariusza Roberta Urbańskiego w Teatrze Miejskim w Gliwicach, będzie trzecim Szekspirem Jacka Głomba zrealizowanym poza macierzystą sceną. Wcześniej były: "Ryszard III" w Teatrze Polskim im. Hieronima Konieczki w Bydgoszczy (2004) oraz "Wesołe kumoszki z Windsoru" w Teatrze im. Juliusza Osterwy w Gorzowie Wielkopolskim (2014).

Tyle o siedmiu Szekspirach Jacka Głomba. Z kronikarskiej dokładności trzeba dodać, że i przy ósmym ten legnicki twórca miał swój udział (w ramach współpracy reżyserskiej). Tak było w przypadku "Portowej opowieści", sztuki Pawła Kamzy zrealizowanej w 2004 roku w legnickim teatrze na podstawie "Kupca weneckiego" i "Opowieści zimowej" Szekspira. W tym samym roku spektakl zaprezentowano m.in. na Międzynarodowym Festiwalu Szekspirowskim w Gdańsku.

---

Na zdjęciu: Jacek Głomb w trakcie próby w Ruinach Teatru Victoria w Gliwicach

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji