Artykuły

Kraków. Premierowy "Smok!" u Słowackiego

Teatr im. Juliusza Słowackiego przywraca słowiańskie mity. Na pierwszy ogień ten o smoku wawelskim i walecznej Wandzie. Premiera widowiska plenerowego "Smok!" jutro i w niedzielę na Dziedzińcu Arkadowym Wawelu. Tym spektaklem Teatr im. Słowackiego z hukiem chce zakończyć sezon artystyczny.

Podróży do świata mitologii podjął się Jakub Roszkowski wraz z zespołem aktorskim teatru i 30-osobowym chórem. - Nasze słowiańskie mity są zapomniane, pojawiają się w szczątkowej, jarmarcznej formie. Chciałbym zrobić opowieść o smoku wawelskim na poważnie. Wgłębić się w prawdziwe kroniki, przenieść z powrotem w IX wiek, zanurzyć się w naszą wspaniałą, a mało znaną mitologię. Ta historia jest mroczna i szekspirowska, mamy bratobójczą walkę o tron, morderstwo w rodzinie, decyzje brzemienne w skutki. Opowiedzmy wreszcie o naszej bestii, nie bierzmy tych z Zachodu czy Hollywood! Przypomnijmy naszego smoka i potraktujmy go tak, jak na to zasługuje - mówi reżyser.

Akcja "Smoka!" rozgrywa się w IX wieku. Królem nowego grodu zostaje woj Krak. Na jego cześć miasto dostaje nazwę "Kraków". Kiedy gród się rozrasta, zmieniając dziką przyrodę, natura zaczyna protestować. Pojawia się smok, który niszczy wszystko, co spotyka na swojej drodze. Bestia jest niepokonana - pustoszy ziemie, zabija zwierzęta i ludzi. Kto będzie walczył z bestią? Nie tylko Krak, ale także jego dzieci.

- Najważniejszą rolę odegra z początku niepozorna, polska Wonder Woman - Wanda, córka Kraka. Jest mądra, odważna i konsekwentna, połączenia tych cech brakuje otaczającym ją mężczyznom, co też jest pewnym komentarzem do współczesności - podkreśla Roszkowski.

Tytułowa bestia to potężna siła wywołana przez szkodliwą dla natury działalność człowieka. - Sięgamy do najstarszych przekazów próbując je połączyć z tym, co najnowsze, co obecnie wybrzmiewa w naszej rzeczywistości, a więc z rosnącą rolą kobiet i zagrożeniami ekologicznymi, do których powstania przyczynił się człowiek. Staramy się myśleć o smoku jako o sile przyrody, która została wywołana przez ludzi. Dzisiejszym smokiem mogą być powodzie, tsunami czy trzęsienia ziemi. Przyroda mówi "nie!" naszym niszczycielskim działaniom - tłumaczy Roszkowski.

Widowisko "Smok!" jutro i w niedzielę o godz. 21 na Dziedzińcu Arkadowym Zamku na Wawelu. Bilety w cenie 70-150 zł na stronie teatrwkrakowie.pl. Premiera na Dużej Scenie Teatru Słowackiego 4 października.

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji