Artykuły

Warszawa. 2. Festiwal Polskiej Opery Królewskiej

15 wieczorów, 11 spektakli, 5 koncertów, 5 kompozytorów, ponad 50 godzin muzyki... Już po raz drugi Polska Opera Królewska zaprasza na swój letni Festiwal. To szczególne święto muzyki trwać będzie od 5 do 27 lipca, stanowiąc podsumowanie mijającego sezonu artystycznego i zaproszenie do udziału w zupełnie nowych realizacjach.

Aż piętnaście letnich wieczorów wypełni muzyka w wykonaniu znakomitych artystów.

Festiwal otworzy uroczysta premiera "Cosi fan tutte" Wolfganga Amadeusza Mozarta w reżyserii Jitki Stokalskiej. Dzieło zabrzmi w niezwykłej scenerii Teatru Królewskiego pod batutą pierwszego dyrygenta Polskiej Opery Królewskiej - Dawida Runtza. W tych samych murach publiczność festiwalowa będzie mogła obejrzeć także inne dzieła wiedeńskiego mistrza, takie jak "Don Giovanni" i "Le nozze di Figaro". Natomiast osobom, które preferują mniejsze formy teatralne, polecamy lekkie i figlarne "Scene buffe" Alessandra Scarlattiego.

Punktem programu godnym szczególnej uwagi jest bardzo dobrze przyjęty przez publiczność i krytykę, a rzadko wykonywany "Orfeusz" Claudia Monteverdiego. Spektakl ten zostanie zaprezentowany w Sali Wielkiej Zamku Królewskiego, podobnie jak przeznaczona dla młodszych widzów inscenizacja młodzieńczego dzieła Mozarta - "Bastien i Bastienne".

Natomiast miłośników muzyki kameralnej zapraszamy na koncerty, które odbędą się w zjawiskowej przestrzeni Pałacu na Wyspie w Łazienkach Królewskich. Festiwal uświetni także koncert symfoniczny, podczas którego w Studiu Koncertowym Polskiego Radia zabrzmią wielkie dzieła W.A. Mozarta.

Polska Opera Królewska aktywnie włącza się w obchody jubileuszu 200. rocznicy urodzin Stanisława Moniuszki. Podczas Festiwalu nie może zatem zabraknąć twórczości narodowego wieszcza. Artyści Polskiej Opery Królewskiej przypomną najpiękniejsze pieśni i ballady, a także wspominać będą ludową obrzędowość zaklętą w partyturze kantaty scenicznej

"Dziady-Widma". Ukoronowaniem Festiwalu będzie opera "Straszny dwór", której premiera otworzyła w Polskiej Operze Królewskiej rok 2019.

Przez niemal cały lipiec artyści Polskiej Opery Królewskiej będą dbać o to, by Warszawa tętniła muzyką mistrzów, niosąc prawdę, dobro i piękno zarówno swej wiernej publiczności, jak i tym, którzy będą w tym czasie odwiedzać stolicę.

Bilety do nabycia www.ebilet.pl oraz www.ewejsciowki.pl

Na portalu www.ebilet.pl czeka specjalna promocja. Osoby, które zakupią bilety na festiwalowe wydarzenia, mogą otrzymać 10 proc. zniżki na zakup kolejnych biletów na lipcowe przedstawienia i koncerty. Zachęcamy do zapoznania się z regulaminem promocji https://operakrolewska.pl/wp-content/uploads/2019/05/regulamin-promocji-festiwal-polskiej-opery-krolewskiejdocx.pdf

Więcej informacji na www.operakrolewska.pl

***

WOLFGANG AMADEUS MOZART

"Cosi fan tutte"

Premiera 5 lipca 2019 r, godzina 19:00

Teatr Królewski w Starej Oranżerii w Muzeum Łazienki Królewskie w Warszawie

Kolejne spektakle 7 i 9 lipca 2019r., godz. 19.00.

"Cosi fan tutte ossia La scuola degli amanti (Tak czynią wszystkie, czyli Szkoła kochanków)" - jedna z ostatnich oper Wolfganga Amadeusza Mozarta. Nie bez przyczyny Alfred Einstein, biograf genialnego wiedeńczyka, pisał o niej następująco:

"Ta opera jak cudowna bańka mieni się barwami bufonady, parodii, autentycznego i udawanego uczucia. Ale dochodzi jeszcze do tego barwa czystego piękna".

Opera powstała na zamówienie cesarza Józefa II, a jej prapremiera odbyła się w Wiedniu - w styczniu 1790 roku. Frywolna, kipiąca od emocji sztuka szybko zyskała uznanie żądnej rozrywki publiczności. Doskonałość słynnej opery buffa objawia się zarówno w świetnie skonstruowanym oryginalnym libretcie Lorenza da Ponte, jak i rewelacyjnej muzyce Mozarta. Trafnie odzwierciedlone charaktery postaci, zabawne dialogi i znakomicie skomponowane sceny zbiorowe sprawiają, że Cos fan tutte niezmiennie bawi widzów. Przedstawienie pozostawia jednak również przestrzeń na refleksję o naturze ludzkich uczuć.

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji