Artykuły

Kraków. Powrót do przeszłości teatru Bagatela

Młodzież biorąca udział w warsztatach "Lato w Teatrze Bagatela 2019" tworzy spektakl o początkach obecnej sceny przy ul. Karmelickiej. Efekt ich pracy zobaczymy 6 lipca o godz. 17, a także 7 lipca o godz. 16 i godz. 19 na Scenie na Sarego 7.

Tym razem młodzi aktorzy pod okiem Dariusza Starczewskiego (reżyser) i Łukasza Drewniaka (dramaturg) przyglądają się historii nie tylko samego teatru Bagatela, ale i Krakowowi dwudziestolecia międzywojennego. Na scenie zobaczymy nie tylko postaci aktorów z tamtych czasów, ale także wielkie osobowości świata kultury.

To był niezwykły, szalony, intensywny czas. I to wszystko udaje się zawrzeć na scenie

- mówi Dariusz Starczewski.

Dodaje, że zdecydowana większość historii, które pojawiają się na scenie, to wątki z historii odnalezione przez młodych ludzi, którzy zgłosili się do projektu "Lato w Teatrze Bagatela 2019". Zadaniem było bowiem opisanie wybranej postaci z tamtych czasów.

- To dzięki śledztwu młodzieży dowiadujemy się np., że Solska miała początki choroby Parkinsona i dlatego wyjechała do Warszawy. Nie chciała, by jej wielbiciele z Krakowa, pamiętający jej wielkie role, widzieli ją niedomagającą. Takich ciekawostek jest tu więcej - mówi Łukasz Drewniak.

Przede wszystkim ważne jest to, że młodzież świetnie odmalowuje charakter epoki, zmian, które towarzyszyły powstaniu tego teatru i okresowi dwudziestolecia międzywojennego w ogóle

- dodaje Łukasz Drewniak

Podkreśla, że dialogi i sceny zostały napisane przez samą młodzież uczestniczącą w projekcie "Lato w Teatrze Bagatela 2019".

- Nawet wprowadzenie postaci Ireny Krzywickiej, pisarki i publicystki, której poglądy były wbrew konserwatywnej mieszczańskiej moralności, nie jest żadnym naszym pomysłem. Jej postać w tej sztuce, ubranej w męski strój, pełna dwuznaczności, to pomysł młodzieży, który idealnie wpisuje się w dwudziestolecie międzywojenne, w którym wyzwolenie kobiet, ich przebieranie się w męskie stroje, było światopoglądowym manifestem - tłumaczy Dariusz Starczewski.

Wśród postaci powołanych do życia na scenie widzowie zobaczą między innymi: "ojców założycieli" Teatru, czyli panów Dąbrowskiego, Lubelskiego i Króla, Tadeusza Boya-Żeleńskiego, aktorki Irenę Solską i Marię Malicką, Witkacego, Tadeusza Peipera, siostry Kossakówny - czyli Marię Pawlikowską-Jasnorzewską i Magdalenę Samozwaniec, malarkę Olgę Boznańską i wiele innych osób realnie lub fikcyjnie związanych z Bagatelą i Krakowem w latach 1919 - 1928.

Spektakl to efekt warsztatów "Lato w Teatrze Bagatela 2019". Ich uczestnicy to młodzież w wieku od 12 do 18 lat. W warsztatach wzięli udział: Alanis Alvarez, Olga Arendarczyk, Natasza Bułka, Lidia Branny, Łucja Bielecka, Antoni Blaschke, Emilia Dądela, Weronika Drewniak, Karol Gędłek, Jeremi Goraj, Daria Jaskuła, Zuzanna Kania, Kacper Kania, Julia Karkowska, Julia Komorowska, Aleksandra Kosek, Karolina Kotarba, Paulina Kostaś, Katarzyna Łukasiewicz, Barbara Malinowska, Kacper Madej, Konrad Nowicki, Almira Nawrot, Wiktoria Oleniacz, Julia Piwowarczyk, Łucja Petryk, Zuzanna Postół, Jakub Stanek, Barbara Słodkowicz, Małgorzata Solorz, Iga Szczepańska, Natalia Wójtowicz, Maria Wolska.

Spektakl zobaczymy w teatrze Bagatela, na Scenie na Sarego 7, 6 lipca o godz. 17, a także 7 lipca o godz. 16 i godz. 19. Po wakacjach spektakl zostanie zagrany 7 i 8 września, o godz. 17.

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji