Artykuły

Łódź. Retroperspektywy i jubileusz Teatru Chorea

W piątek rozpoczyna się kolejna edycja festiwalu Retroperspektywy, połączona ze świętowaniem piętnastolecia Teatru Chorea.

Do Łodzi przyjadą artyści z USA, Rosji, Wielkiej Brytanii, Ukrainy, Szwecji i Holandii. Publiczność angażowana będzie w działania performatywne, spotkania z teatrologami i artystami.

Do Łodzi przyjedzie m.in. Erie Andersen, współtwórca grupy Fluxus. - W latach 60. odbył słynną podróż przez Centralną i Wschodnią Europę, osobiście docierając ze swoimi nowatorskimi koncepcjami za żelazną kurtynę, a w naszym kraju napisał nawet kompozycję "Opus 52" dla Polskiego Radia i wielokrotnie prezentował swoje prace - przypomina Tomasz Rodowicz, dyrektor artystyczny Retroperspektyw. - Jego przyjazd do Łodzi 30 lat po transformacji stanowi klamrę. To szansa, by przekonać się, jak idee Fluxusu rezonują dzisiaj, w innych realiach społeczno-politycznych, w obliczu nowych problemów.

Spektakl "Fluxus na 10 rąk, 10 nóg i 10 głów" (sobota, godz. 19, bilety - 30 zł - normalny i 20 zł - ulgowy) współtworzy z Andersenem Arti Grabowski.

- Zrekonstruujemy 10 etuid performatywnych, zapraszając do udziału publiczność - zapowiada artysta. - Proste scenariusze staną się punktem wyjścia do nieco absurdalnych eksperymentów z dźwiękiem, ruchem i intermedialnością.

Ważnym akcentem tegorocznych Retroperspektyw są obchody 15-lecia Chorei. Festiwal otworzy premiera katalogu poświęconego działalności grupy, a w piątek, 23 sierpnia, o godz. 21.30 zaczyna się jubileuszowy koncert "Chorea. Noc muzyki". Urodziny Chorei są okazją do przypomnienia kultowego spektaklu "Po Ptakach/After the Birds" na motywach tragedii Arystofanesa (koprodukcja z brytyjską grupą tańca współczesnego Earthfall), a także - tradycyjnie - prezentacji przedstawień premierowych.

Co warto zobaczyć? Na pewno "Tragedię Jana" w reż. Waldemara Raźniaka według dramatu Jakuba Gawatowica, czyli nawiązanie do staropolskiego teatru jarmarcznego, docenione w Konkursie na Najlepszy Spektakl Teatru Niezależnego The Best Off 2019 (niedziela, 25 sierpnia, godz. 19). Spektakl "Democracy" rosyjskiej grupy AKHE (sobota, 31 sierpnia, godz. 20.15, podwórko przy ul. Milionowej/Tymienieckiego 3). Performance Aurory Lubos "Akty", który powstał w oparciu o prawdziwe historie osób, które doświadczyły przemocy w rodzinie (niedziela, 25 sierpnia, godz. 17.30).

Tegoroczną nowością są Małe Retroperspektywy, czyli blok spektakli dla dzieci. W sobotę o godz. 11 futurystyczno-ekologiczny Smok/g Teatru Sztuczka, w niedzielę - Cie Petit Theatre / Wonderland Collectief z Holandii pokaże dwukrotnie taneczno-muzyczne przedstawienie dla najnajów (6-18 miesięcy) "BB" (godz. 11 i 13).

Fabryka Sztuki (ul. Tymienieckiego 3). Festiwal Retroperspektywy potrwa do 1 września. Więcej informacji na www.retroperspektywy.com.

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji