Artykuły

Bielsko-Biała. Dyrektor Lucyna Kozień odchodzi z Teatru Lalek Banialuka

Z końcem sierpnia z bielskim Teatrem Lalek Banialuka żegna się dotychczasowa dyrektor naczelna i artystyczna Lucyna Kozień - podaje Katarzyna Dendys-Kosecka, specjalista ds. promocji i reklamy sceny. Kozień związana była z teatrem od 1981 r.

Kozień odchodzi na własną prośbę. "Nadszedł moment, gdy uznałam, że powinnam nieco zwolnić swoją aktywność zawodową i znaleźć więcej czasu na dotąd marginalizowane pasje. Zostawiam Teatr w bardzo dobrej kondycji artystycznej, usatysfakcjonowana jego dokonaniami, wierząc, że bielska scena lalkowa i nasz festiwal nadal będą znaczącymi ośrodkami kreowania twórczego oblicza sztuki lalkarskiej, zaświadczającymi o wielkich i ciągle odkrywanych, nowych lalkarskich przestrzeniach" - powiedziała.

Dendys-Kosecka przypomniała, że Lucyna Kozień z Banialuką związana była od 1981 r., najpierw jako jej długoletni kierownik literacki, a od 2003 r. dyrektor. "W okresie jej dyrekcji Teatr zrealizował 65 premier i osiem edycji Międzynarodowego Festiwalu Sztuki Lalkarskiej. Prowadził też szeroką działalność edukacyjną, organizując warsztaty i zajęcia edukacyjne dla dzieci i młodzieży" - podkreśliła.

Teatr pod okiem Kozień każdego roku dawał ok. 400 występów. Zdobył ponad 100 nagród artystycznych, w tym wielokrotnie główne laury na festiwalach, a także 13 Atestów, czyli Świadectw Wysokiej Jakości i Poziomu Artystycznego, które przyznaje Polski Ośrodek Międzynarodowego Stowarzyszenia Teatrów dla Dzieci i Młodzieży (ASSITEJ). Pięć przedstawień Banialuki było finalistami Konkursu na Wystawienie Polskiej Sztuki Współczesnej. Teatr został też m.in. uhonorowany nominacją do Nagrody Prezydenta RP za twórczość dla dzieci i młodzieży "Sztuka Młodym" w 2005 r., a w 2017 roku Złotym Medalem "Zasłużony Kulturze Gloria Artis".

Lucyna Kozień po odejściu z Banialuki nadal będzie prowadziła pismo "Teatr Lalek", którego szefową jest od 2001 r. Pełni też funkcję wiceprezydenta Polskiego Ośrodka Lalkarskiego POLUNIMA.

"Bliska mi jest idea, by być ciągle w drodze, a nie już u celu. Dlatego nie zamierzam rezygnować z udziału w życiu teatralnym. Chcę wrócić do pisania o teatrze, na co w okresie prowadzenia Banialuki nie starczało już czasu, a od czego rozpoczynałam przecież swoją teatralną aktywność" - powiedziała ustępująca dyrektor.

Lucyna Kozień jest z zawodu krytykiem teatralnym. Jest autorką sztuk i adaptacji scenicznych wystawianych w Banialuce, m.in. "Opowieści o chłopcu i wietrze" oraz "Zbójnickiej opowieści". Spod jej pióra wyszło kilkanaście książek na temat teatru, w tym m.in. monografia Banialuki. Jest laureatką wielu prestiżowych odznaczeń i nagród. Otrzymała m.in. Złoty Medal "Zasłużony Kulturze Gloria Artis" oraz nagrodę Związku Artystów Scen Polskich.

Katarzyna Dendys-Kosecka poinformowała, że 2 września scena przedstawi nowego dyrektora. Lokalny portal informacyjny bielsko.biala.pl podał, że ma nim zostać wywodzący się z Bielska-Białej aktor-lalkarz i reżyser Jacek Popławski, który przez wiele lat współpracował ze Śląskim Teatrem Lalki i Aktora "Ateneum" w Katowicach i pełnił funkcję dyrektora artystycznego Teatru "Maska" w Rzeszowie.

Teatr Lalek Banialuka im. Jerzego Zitzmana jest jedną z najstarszych scen lalkowych w Polsce. W 2017 r. świętował 70-lecie. Plastyczny rodowód teatru na wiele dziesięcioleci zadecydował o jego artystycznym obliczu. Kształtowali go przede wszystkim artyści krakowskiej ASP: Jerzy Zitzman, Zenobiusz Zwolski i Andrzej Łabiniec. Z bielską sceną współpracowali m.in. Henryk Machalica, Jerzy Nowosielski, Krzysztof Penderecki i Tadeusz Kantor.

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji