Artykuły

Kurs fabularny i dokumentalny w Szkole Mistrzowskiej Andrzeja Wajdy

Szkoła i Fundacja Andrzeja Wajdy ogłaszają nabór na kurs fabularny Studio Prób (zgłoszenia do 31 sierpnia) oraz na kurs dokumentalny Młody Dokument (zgłoszenia do 15 sierpnia).

STUDIO PRÓB

ZGŁOSZENIA DO 31 SIERPNIA

Do udziału w Studiu Prób zapraszamy tych, którzy maja już jakieś doświadczenie z filmem - choć niekoniecznie ukończyli szkoły filmowe: scenarzystów, ludzi pióra, studentów i absolwentów uniwersytetów lub innych szkół wyższych; absolwentów szkół filmowych i innych szkół artystycznych oraz różnego rodzaju kursów filmowych; osoby zajmujące się dotychczas kinem amatorskim i offowym. Nie wprowadzamy limitu wieku. Kurs przeznaczony jest dla piszących scenariusze reżyserów lub dwuosobowych zespołów: reżyser + scenarzysta.

Szkolenie oparte jest przede wszystkim na zajęciach praktycznych: pisaniu scenariusza, szukaniu właściwego tonu dla filmu, rozwijaniu umiejętności opowiadania historii obrazami, eksperymentowaniu z castingiem i pracy z aktorem, przygotowywaniu produkcji i pracy na planie.

Egzaminy wstępne składają się z dwóch etapów: pierwszym z nich jest wstępna selekcja kandydatów na podstawie przesłanych do szkoły następujących dokumentów:

CV ze szczegółowym opisem dotychczasowych działań artystycznych

Ankiety ze zdjęciem dostępna na (www.wajdaschool.pl )

Podania z listem motywacyjnym.

Pomysłu na film fabularny (treatment - max. dziesięć stron).

Jednej lub kilku prac własnych: najchętniej filmowych lub wideo, ale także prac scenariuszowych lub innych literackich, prac plastycznych, fotograficznych itp.

Spisu załączonych prac

Uwaga: prace własne należy przesłać pocztą lub dostarczyć do szkoły w podpisanej teczce. Nie odsyłamy prac - w ciągu dwóch miesięcy można je odebrać z siedziby Szkoły; po tym terminie zostaną zniszczone.

Drugim etapem są rozmowy kwalifikacyjne z kandydatami. O ich dacie poinformujemy po pierwszym etapie.

INFORMACJE O KURSIE FABULARNYM "STUDIO PRÓB"

Kurs reżyserii fabularnej "Studio Prób" to półroczne intensywne szkolenie połączone z rozwojem projektów zgłoszonych przez uczestników oraz realizacją scen z ich scenariuszy. Wykładowcami i opiekunami "Studia Prób" są: Andrzej Wajda, Wojciech Marczewski i Edward Żebrowski oraz zaproszeni inni wybitni polscy filmowcy.

"Studio Prób" nawiązuje do wspólnego dorobku i doświadczeń Fundacji Edukacji Filmowej Andrzeja Wajdy i Mistrzowskiej Szkoły Reżyserii Filmowej Andrzeja Wajdy, zebranych podczas dotychczasowej działalności. Założyciele i twórcy programu Szkoły i Fundacji poszukiwali formuły edukacji filmowej, która odpowiadałaby na zapotrzebowanie młodych ludzi w tej dziedzinie, a jednocześnie wyznaczała nowe trendy, przybliżające Polskę do europejskich rozwiązań. Największą zaletą naszych warsztatów i kursów, a zarazem ich cechą charakterystyczną jest nacisk na praktykę. Uczestnicy pracują i uczą się, rozwijając swoje własne projekty i scenariusze, przeprowadzają castingi i zdjęcia próbne, a w końcu realizują swoje sceny.

ZAŁOŻENIA

Kurs ma na celu przygotowanie uczestników do zawodu reżysera filmowego.

Kurs przeznaczony jest dla piszących scenariusze reżyserów lub dwuosobowych zespołów: reżyser + scenarzysta.

Studia trwają pół roku.

Składa się na nie sześć intensywnych tygodniowych sesji.

Szkolenie oparte jest przede wszystkim na zajęciach praktycznych.

Uczestnicy rozwijają swoje scenariusze i pracują w oparciu o zgłoszone projekty

W ciągu kursu każdy ze studentów wykonuje 2 samodzielnie zrealizowane sceny ze zgłoszonych scenariuszy, z udziałem zawodowych aktorów.

Uczestnicy pracują na elektronicznym sprzęcie montażowym (Apple Final Cut Pro) oraz kamerach Sony 150, Canon XL1s oraz HDV Sony.

W kursie bierze udział ok 10 osób.

Językiem wykładowym jest polski ale ze względu na międzynarodowy charakter szkoły (wykładowcy i studenci z zagranicy) pożądana jest znajomość j. angielskiego.

Zajęcia są prowadzone na poziomie Master Class (kandydaci muszą więc mieć już doświadczenia twórcze, choć niekoniecznie z dziedziny filmu).

Szkoła nie wprowadza limitu wieku.

Kandydaci muszą mieć wykształcenie co najmniej średnie. Zapraszamy: studentów i absolwentów uniwersytetów lub innych szkół wyższych; szkół filmowych i innych szkół artystycznych oraz różnego rodzaju kursów filmowych; osoby zajmujące się dotychczas kinem amatorskim i offowym, a także dziennikarzy, scenarzystów filmowych, ludzi pióra, aktorów...

Odpłatność za kurs wynosi 5.000 PLN (pieniądze te przeznaczone sa na pokrycie części kosztów produkcji etiud).

PROGRAM

Dramaturgia filmu, sekwencji i sceny filmowej.

Teoria i praktyka pracy z aktorem.

Realizacja sceny filmowej.

Podstawy montażu i użycia dźwięku w filmie.

Podstawy pisania dialogu filmowego.

Konsultacje scenariuszowe.

Analizy filmów.

Projekcje filmowe.

UWAGI OGÓLNE

Każdy ze studentów rocznego kursu otrzyma dyplom ukończenia szkoły (nie jest to dyplom honorowany przez Ministerstwo Oświaty i Edukacji Narodowej).

Ukończenie rocznego kursu powinno zbiec się z zakończeniem pracy nad pierwszą wersją scenariusza. W wypadku naszej pozytywnej opinii o scenariuszu, jak również o umiejętnościach reżyserskich studenta, władze szkoły, WFDiF, inni producenci oraz nasi zagraniczni partnerzy podejmą próbę doprowadzenia do realizacji tego projektu.

Dzięki dofinansowaniu przez Polski Instytut Sztuki Filmowej zredukowaliśmy odpłatność za kurs - wynosi ona 5.000 PLN (pieniądze te przeznaczone są na pokrycie części kosztów produkcji etiud).

Kurs "Studio Prób" nawiązuje do doświadczeń Szkoły Andrzeja Wajdy z międzynarodowego kursu dla profesjonalistów filmowych EKRAN - bardzo intensywnego rozwoju projektów filmowych, połączonego z realizacją scen ze zgłoszonych scenariuszy. "Studio Prób" będzie się opierać na podobnych zasadach.

***

MŁODY DOKUMENT

ZGŁOSZENIA DO 15 SIERPNIA

Ogłaszamy nabór na nową edycję "Młodego Dokumentu"! Zasada "od pomysłu do realizacji" - to intensywny kurs dokumentalny oraz rozwój i produkcja filmów dokumentalnych w Mistrzowskiej Szkole Reżyserii Filmowej Andrzeja Wajdy. Od 2002 r. realizujemy przynajmniej pięć filmów rocznie. Nasze filmy wygrywają festiwale!

Do udziału w "Młodym Dokumencie" zapraszamy pasjonatów filmu dokumentalnego: studentów i absolwentów uniwersytetów lub innych szkół wyższych; absolwentów szkół filmowych i innych szkół artystycznych oraz różnego rodzaju kursów filmowych; osoby zajmujące się dotychczas kinem amatorskim, a także dziennikarzy, scenarzystów filmowych, ludzi pióra. Kandydaci powinni mieć już doświadczenia twórcze, choć niekoniecznie z dziedziny filmu. Nie wprowadzamy limitu wieku.

"Młody Dokument" trwa rok - składa się na niego ok. dziesięciu intensywnych, pięciodniowych sesji. W kursie uczestniczy ok. dziesięciu osób . Szkolenie oparte jest przede wszystkim na zajęciach praktycznych: w ciągu roku każdy ze studentów pracuje nad własnym projektem filmu dokumentalnego. Najlepsze projekty są realizowane.

Tegoroczna edycja "Młodego dokumentu" jest już czwartą z kolei. Egzaminy wstępne składają się z dwóch etapów: pierwszym z nich jest wstępna selekcja kandydatów na podstawie przesłanych do szkoły następujących dokumentów:

CV

Ankiety ze zdjęciem (dostępna na www.wajdaschool.pl )

Podania z listem motywacyjnym.

Pomysłu na krótka 3-minutową etiudę pt. "Podróż" (zapisanego na maksimum dwóch stronach tekstu)

Pomysłu na film dokumentalny ok. 25 minut (zapisanego na maksimum dwu stronach tekstu), który miałby być zrealizowany w trakcie programu.

Jednej lub kilku prac własnych: filmowych lub wideo, prac scenariuszowych lub innych literackich, prac plastycznych, fotograficznych itp. Preferujemy prace filmowe, a w drugiej kolejności ciągi fotograficzne (historie opowiedziane zdjęciami).

Spisu załączonych prac

Uwaga: prace własne należy przesłać pocztą lub dostarczyć do szkoły w podpisanej teczce. Nie odsyłamy prac - w ciągu dwóch miesięcy można je odebrać z siedziby Szkoły; po tym terminie zostaną zniszczone.

Drugim etapem są rozmowy kwalifikacyjne z kandydatami. O ich dacie poinformujemy po pierwszym etapie.

FILMY WYPRODUKOWANE W RAMACH KURSU DOKUMENTALNEGO I "MŁODEGO DOKUMENTU":

CISZA - 20', reż. Marcin Bortkiewicz, Maciej Cuske, Rafał Gliński, Bartek Konopka, Tomasz Wolski, Edyta Wróblewska. 6 filmów, na różne sposoby interpretujących "ciszę".

KURACJA - 58', reż. Maciej Cuske. Zabawny i ciepły portret kuracjuszy sanatorium w Ciechocinku.

REGUŁY GRY - 12'., reż. Marcin Bortkiewicz. Gra w "mafię" ujawnia prawdziwe konflikty w grupie.

KIEDY BĘDZIESZ? - 28', reż. Edyta Wróblewska. Portret pary żyjącej w nowoczesnym związku.

ZA PŁOTEM - 12', reż. Marcin Sauter. Próba powrotu do czasów dzieciństwa, wakacji, upalnego lata.

PO KOLEI - 7', rez. Piotr Stasik. Mieszkańcy sennego miasteczka maja wspólną artystyczną pasję.

KONIEC ULICY - 27', reż. Anna Stepczak-Patyk. Przebudowa ulicy niszczy lokalną społeczność.

CISZA 2 - 19', reż. Thierry Paladino, Marcin Sauter, Magdalena Kowalczyk, Marcin Krawczyk, Anna Skorupa, Jean-Baptiste Delannoy. Drugi zestaw filmów na temat "ciszy" w naszym życiu.

PRZY RZECE - 11', reż. Magdalena Kowalczyk. Świt, chaszcze. Robotnicy regulują brzeg Wisły.

STIEPAN - 13', reż. Radka Franczak. Poruszająca historia starego Rosjanina spotkanego na dworcu w Terespolu.

RENDEZ-VOUS - 8', reż. Marcin Krawczyk. Opowieść o parze, dla której wyjście do restauracji jest czymś niezwykłym.

LATARNICY - 4', reż. Kalina Alabrudzińska. Przesłanie od szczęśliwego małżeństwa latarników.

W SKLEPIE - 15', reż. Thierry Paladino. Zabawny portret klientów sklepu położonego obok domu opieki społecznej.

REFLECTION - 90'. 12 etiud studentów Szkoły Andrzeja Wajdy i Szkoły Filmowej z Kolonii, o mieszkańcach dwóch miast w Polsce i w Niemczech.

FILMY ZREALIZOWANE PRZY WSPARCIU LUB POD OPIEKĄ ARTYSTYCZNĄ SZKOŁY I FUNDACJI ANDRZEJA WAJDY:

BALLADA O KOZIE, reż. Bartek Konopka,

ANTYKWARIAT, reż. Maciej Cuske,

ARTYKUŁ 567 reż. Agnieszka Smoczyńska;

KINO OBJAZDOWE reż. Marcin Sauter;

filmy w ramach programu "Polska-Rosja. Nowe spojrzenie":

ELEKTRYCZKA reż. Maciej Cuske,

7xMOSKWA reż. Piotr Stasik,

NASIONA reż. Wojciech Kasperski i inne.

INFORMACJE O KURSIE DOKUMENTALNYM "MŁODY DOKUMENT"

"Od pomysłu do filmu"

Naszym zdaniem sens filmu dokumentalnego nie polega na opisywaniu rzeczywistości, ale na jej interpretacji. Film dokumentalny bierze się ze zderzenia rzeczywistości z indywidualnością autora: z jego przemyśleniami, intensywnością patrzenia, z jego wrażliwością i intuicją. Twoje życie wewnętrzne jest takim samym elementem rzeczywistości, jak ten, z którym się zetkniesz, robiąc film.

Dlatego interesuje nas:

Twoja umiejętność zobaczenia w rzeczywistości tego co dla Ciebie najważniejsze.

Twój autorski punkt widzenia.

Twoja zdolność znalezienia optymalnych środków wyrazu.

Naszym zadaniem jest tylko pomóc Ci wyrazić się najpełniej poprzez otaczającą nas rzeczywistość. Zapraszamy pasjonatów filmu dokumentalnego: studentów i absolwentów uniwersytetów lub innych szkół wyższych; absolwentów szkół filmowych i innych szkół artystycznych oraz różnego rodzaju kursów filmowych; osoby zajmujące się dotychczas kinem amatorskim, a także dziennikarzy, scenarzystów filmowych, ludzi pióra...

Kurs poprowadzą:

Marcel Łoziński - reżyser, nominowany do Oskara "89 mm do Europy", "Wszystko może się przytrafić"

Jacek Bławut - reżyser, operator; m.in. "Nienormalni", "Kraj urodzenia", "Born Dead"

Katarzyna Maciejko-Kowalczyk - reżyser i montażystka "Benek Blues"

i inni zaproszeni reżyserzy, operatorzy, montażyści, dźwiękowcy.

INFORMACJE PRAKTYCZNE:

Studia trwają 1 rok.

Składa się na nie ok. dziesięciu 5-dniowych intensywnych (8 godzin dziennie) sesji.

Szkolenie oparte jest przede wszystkim na zajęciach praktycznych.

W ciągu roku każdy ze studentów pracuje nad własnym projektem filmu dokumentalnego. Najlepsze pomysły są realizowane.

Studenci pracują na elektronicznym sprzęcie montażowym (program Final Cut Pro 3.0) oraz kamerach Sony 150 PD, Canon XL1s.

W kursie bierze udział ok. dziesięciu uczestników.

Zajęcia są prowadzone na poziomie Master Class (kandydaci muszą więc mieć już doświadczenia twórcze, choć niekoniecznie z dziedziny filmu).

Szkoła nie wprowadza limitu wieku.

Kandydaci muszą mieć wykształcenie, co najmniej średnie.

Odpłatność za cały kurs wynosi 5 000 PLN .

Zajęcia odbywają się w Warszawie.

Uczestnicy kursu pracują z młodymi operatorami i montażystami, zaproponowanymi przez Szkołę.

W uzasadnionych przypadkach studenci mogą pracować z wybranymi przez siebie operatorami.

Ze względu na międzynarodowy charakter kursu (uczestnicy z Francji, Czech, Węgier i Słowacji) przydatna będzie znajomość języka angielskiego.

PROGRAM

Realizacja trzyminutowej etiudy dokumentalnej na zadany temat (do tej pory była to "Cisza" - zestaw etiud "Cisza" uczestników pierwszej edycji kursu pokazywany był m.in. na festiwalach w Krakowie, Łagowie, Kazimierzu nad Wisłą, Clermont-Ferrand, "Etiuda" w Krakowie i wielu innych.)

Analiza wybranych filmów dokumentalnych. Podstawowe klucze warsztatowe. Jak dokumentaliści robią swoje filmy? Jakie stosują środki wyrazu? Po co te filmy zostały nakręcone?

Autorski punkt widzenia. Rozpoznawanie rzeczywistości i własnego stosunku do niej.

Znalezienie tematu. Pomysł wynikający z rzeczywistości a rzeczywistość jako odbicie pomysłu.

Dokumentacja tematu.

Pisanie i omawianie scenariusza.

Zdjęcia.

Montaż filmu. Szukanie optymalnej wersji, która najpełniej odda myśl autora.

Ewentualne dokrętki i dalszy montaż. Funkcjonowanie dźwięku spoza kadru. Rola muzyki.

Zgranie filmu.

Omówienie powstałych filmów.

UWAGI

Każdy ze studentów kursu otrzyma dyplom ukończenia szkoły (nie jest to dyplom honorowany przez Ministerstwo Edukacji Narodowej). Kurs jest dofinansowany przez Polski Instytut Sztuki Filmowej. Dzięki temu mogliśmy zredukować opłatę do 5 000 zł - pieniądze te przeznaczone sa na pokrycie części kosztów produkcji etiud.

UWAGA! W związku z LICZNYMI pytaniami i wątpliwościami wyjaśniamy

Pomimo zbieżności nazw, Pierwszy Dokument i Młody Dokument to dwa różne programy:

Pierwszy Dokument - to program produkcji debiutanckich filmów dokumentalnych, realizowany przez Stowarzyszenie Filmowców Polskich, Mistrzowską Szkołę Reżyserii Filmowej Andrzeja Wajdy i TVP Kultura.

Młody Dokument - to roczny kurs dokumentalny w Mistrzowskiej Szkole Reżyserii Filmowej Andrzeja Wajdy, połączony z realizacją etiud oraz produkcją najlepszych projektów dokumentalnych - w tym roku organizowany już po raz czwarty.

***

Aktualne informacje znajdują się na stronie: www.wajdaschool.pl

MISTRZOWSKA SZKOŁA REŻYSERII FILMOWEJ ANDRZEJA WAJDY

FUNDACJA EDUKACJI FILMOWEJ ANDRZEJA WAJDY

00-724 Warszawa, ul. Chełmska 21; tel. (22) 851 10 56; (22) 851 10 67; tel./fax (22) 851 10 57

www.wajdaschool.pl ; info@wajdaschool.pl

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji