Artykuły

Bydgoszcz. Początek sezonu artystycznego w operze, filharmonii i teatrze

Wakacje dobiegły końca, zatem do pracy wróciły bydgoskie instytucje kultury. W Filharmonii Pomorskiej - Bydgoski Festiwal Muzyczny, na scenie Opery Nova premiera baletu komicznego, a w Teatrze Polskim polsko-japońskie "Wycinanki" i Festiwal Prapremier.

Bydgoski Festiwal Muzyczny organizowany przez Filharmonię Pomorską w tym roku odbędzie się po raz 57. i rozpocznie się 20 września. Tym razem jego hasło to "Kontrasty - śpiewy z różnych stron".

Gwiazdy w filharmonii

Wśród wydarzeń pierwszoplanowych tegorocznego festiwalu jest koncert zespołu L'Arpeggiata, który założyła w 2000 roku Christina Pluhar. Zasłynął z tego, że w nowatorski sposób połączył muzykę XVII-wiecznej, południowej Europy z elementami jazzu i popu.

Program tegorocznego festiwalu został tak skonstruowany, że dla siebie znajdą coś zarówno koneserzy, jak i mniej wymagający melomani. Na inaugurację festiwalu zabrzmi mało znane dzieło Giuseppe Verdiego "Quattro Pezzi Sacri" w wykonaniu Chóru Filharmonii Śląskiej i Orkiestry Symfonicznej FP pod dyrekcją Kaia Bumanna. Wyjątkowy wieczór w 200. rocznicę urodzin Stanisława Moniuszki wypełnią dwie jego kantaty w wykonaniu Orkiestry Filharmonii Poznańskiej oraz Chóru Filharmonii i Opery Podlaskiej pod dyrekcją Łukasza Borowicza. Orkiestra Kameralna Capella Bydgostiensis wraz z chórami z Bydgoszczy, Torunia i Poznania zaprezentują Pasję wg św. Mateusza Bacha. Festiwal zakończy Requiem Verdiego z udziałem Orkiestry Symfonicznej FP, Chóru Opery Narodowej Ukrainy pod batutą Mykoli Diadiury.

Balet w operze

Opera Nova na pierwsze inscenizacje zaprasza od 11 września. Wtedy na afiszu pojawi się "Baron cygański" [na zdjęciu]. Operetka Johanna Straussa to najdroższa produkcja Opery Nova. Od 19 września amatorzy twórczości Stanisława Moniuszki będą mogli zobaczyć "Straszny dwór". A od 27 września na bydgoskiej scenie "Wesele Figara".

Pierwszą premierą nowego sezonu artystycznego będzie "Coppélia" Léo Delibes'a. To historia o szalonym wynalazcy, który chce ożywić lalkę. Akcja baletu rozgrywa się w małym galicyjskim miasteczku, a oprócz duetu naukowiec - lalka mamy też parę młodych zakochanych, Swanildę i Franza. Premiera zapowiadana jest na 9 listopada.

Festiwal w teatrze

W Teatrze Polskim w Bydgoszczy sezon rozpoczął wyreżyserowany przez Martynę Majewską spektakl "Sprawa. Dzieje się dziś". Oprócz tego we wrześniu na afisz wracają dobrze znane przedstawienia: "Koniec miłości" w reżyserii Doroty Androsz, "Trump i pole kukurydzy" Pawła Łysaka i "Kopciuszek" w reżyserii Łukasza Gajdzisa z Katarzyną Figurą w roli macochy.

Pierwsza premiera na bydgoskiej scenie odbędzie się 20 września. Spektakl koprodukcji polsko-japońskiej "Wycinanki" jest ukłonem w stronę najmłodszych widzów. Opowiada o podobieństwach dwóch zupełnie odmiennych kultur. - To historia skupiona wokół kartki papieru, która dla Japończyków stanowi podstawę do tworzenia bajecznych wytworów origami, zaś dla naszych przodków była inspiracją dla wykreowania tradycji ludowych wycinanek. Papier w tej opowieści stanowi jednak tylko pretekst do tego, by poprzez muzykę, sztukę i piękno przybliżyć najmłodszym widzom szczególną cechę człowieka - uniwersalne pragnienie wspólnotowości i bycia razem - zapowiadają twórcy. Spektakl został wyprodukowany z okazji setnej rocznicy nawiązania stosunków dyplomatycznych między Polską i Japonią.

Poznajemy już coraz więcej szczegółów tegorocznego Festiwalu Prapremier, która poświęcona została szeroko rozumianym "nie/obecnym" - zjawiskom, problemom czy postaciom, pomijanym w dyskursie publicznym, ale mającym niebagatelny wpływ na życie prywatne. Podczas dziesięciu festiwalowych dni obejrzymy 15 spektakli, nie tylko z całej Polski, ale też m.in. Iranu czy Litwy. Prapremiery otworzy "Kino Moralnego Niepokoju" z Nowego Teatru w Warszawie. Ciekawie zapowiada się "Nietota" z warszawskiego Teatru Powszechnego w reżyserii Krzysztofa Garbaczewskiego. Będzie też bydgoski spektakl w reżyserii Pawła Łysaka - "Trump i pole kukurydzy", "Być jak Beata" Teatru Współczesnego w Szczecinie, "Morze ciche" Teatru Nowego w Zabrzu czy "Więzi" gdańskiego Teatru Wybrzeże.

Nie zabraknie spektakli z zagranicy - "The Silent House" z Iranu, "Cuda" z Litwy, "An ongoing song" z University of The Arts w Amsterdamie oraz koprodukcja TPB, Blois, NTD Weimar "Post-Europa". Prapremiery zamknie spektakl Wiktora Rubina "O mężnym Pietrku i sierotce Marysi. Bajka dla dorosłych" z Teatru Polskiego w Poznaniu. Bilety w cenie od 25 do 150 złotych już w sprzedaży.

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji