Artykuły

Płock. "Tajemniczy ogród" i "Rodzina" na otwarcie sezonu

U "Szaniawskiego" skończyły się wakacje. Trwają próby do "Rodziny" Antoniego Słonimskiego w reżyserii Rafała Sisickiego oraz "Hotelu Westminster" - propozycji na Sylwestra, którą przygotowuje Jerzy Bończak. 15 września teatr zaprasza na oficjalną premierę "Tajemniczego ogrodu".

Kolejna farsa z repertuaru Raya Cooney'a ma szansę rozbawić widownię. Temat aktualny przed wyborami: przystojny poseł z partii rządzącej spotyka w eleganckim, londyńskim hotelu posłankę z opozycji. Do tego wścibska pokojówka, dziwny kelner, nerwowy dyrektor, żona posła i kochanka powinny sprawić, że sylwestrowy wieczór upłynie lekko i przyjemnie. Przypomnijmy, że Jerzy Bończak wprowadził już na płocką scenę "Prywatną klinikę" i "Chwilę nieuwagi", a w minionym sezonie - "Prawdę". W najnowszej produkcji również pojawi się wśród wykonawców.

5 października teatr zaprasza na "Rodzinę". To jedna z trzech komedii Antoniego Słonimskiego, która cieszyła się powodzeniem w międzywojniu. Cenił ją także sam autor, choć największy sukces przyniósł mu "Murzyn warszawski". Premiera "Rodziny" odbyła się w Teatrze Nowa Komedia w Warszawie w grudniu 1933 roku. Główne role zagrali: Stefan Jaracz, Stanisława Perzanowska (reżyser spektaklu), Maria Zarembińska, Maria Modzelewska. - Jest to sztuka diabelnie aktualna, mimo ze osadzona w realiach Polski przedwojennej. Prześmiewcza komedia mówi o tym, jak jesteśmy różni, co jest niesłychanie widoczne w dzisiejszych czasach.

Ktoś kto ma jakiś rodowód i na niego się fanatycznie powołuje, raptem okazuje się ku swojemu zaskoczeniu zupełnie kimś innym. Nasza inscenizacja będzie przemawiała współczesnym językiem - zapowiada dyrektor Marek Mokrowiecki. W płockiej realizacji wystąpią: Magda Tomaszewska, Sylwia Krawiec, Bogumił Karbowski, Henryk Jóźwiak, Krzysztof Bień. Postać Tomasza Lekcickiego zagra Mariusz Pogonowski.

Od nowego sezonu do zespołu dołączył Adam Gradowski. Jest płocczaninem spokrewnionym z bohaterskim obrońcą Płocka, harcerzem Antolkiem Gradowskim. - Był bratem mojego pradziadka. Miło jest zobaczyć swoje nazwisko w nazwie ulicy - powiedział aktor. Adam Gradowski ukończył PWSFTviT w Łodzi. Mogliśmy go już oglądać w "Dwóch teatrach". W "Rodzinie" będzie partnerował Grażynie Zielińskiej. Spektakl reżyseruje Rafał Sisicki, za scenografię odpowiada Aleksandra Szempruch. Za muzykę - Krzysztof Misiak i Krzysztof Wierzbicki.

15 września odbędzie się premiera "Tajemniczego ogrodu" na podstawie powieści Frances Hodgson Burnett, autorki "Małej księżniczki". Jak zapowiadają realizatorzy to spektakl nie tylko dla młodych widzów - "porusza serca, wszystkich bez względu na wiek i bawi, ale przede wszystkim skłania do refleksji". Przedstawienie wyreżyserował Stefan Szaciłowski. W roli Mary Lennox Sylwia Krawiec. Colina zagra Szymon Kołodziejczyk, Dicka - Bogumił Karbowski, a właściciela ogrodu - Szymon Cempura.

W ramach Sceny Inicjatyw Aktorskich Barbara Misiun przygotowuje monodram "Skowronek" na podstawie tekstów Cypriana Kamila Norwida i współczesnego poety Kazimierza Józefa Węgrzyna. Premierę zaplanowano pod koniec października.

We wrześniu do repertuaru wracają "Dwa teatry". A na Scenie Kameralnej gościom Festiwalu Kultury i Sztuki dla Osób Niewidomych teatr pokaże "M.Zimińską" i "Związek otwarty". Oba przedstawienia z audiodeskrypcją.

Nowy repertuar teatru został przedstawiony podczas konferencji prasowej. Dziennikarze mieli okazję zobaczyć próbkę możliwości nowego sprzętu oświetleniowego i akustycznego. Zakupy to m.in.: system nagłośnienia głównego dużej sceny teatru, dogłośnienie na balkonach, mikrofony bezprzewodowe. Specjalne przyłącza CAT5E, BNC 75 Ohm oraz analogowe umożliwiają zespołom przyjezdnym podłączenie swoich urządzeń do istniejącej infrastruktury dźwiękowej teatru. Także na Scenie Kameralnej zmodernizowano nagłośnienie główne oraz widowni. - Jesteśmy w stanie sprostać najbardziej skomplikowanym wizualizacjom świetlnym i wszelkim wymaganiom zespołów muzycznych nie tylko polskich, ale i europejskich. To najnowocześniejszy system na polskich scenach - poinformował zastępca dyrektora Wojciech Jasiński. Modernizacja objęła trzy sceny. Była możliwa dzięki środkom Samorządu Województwa Mazowieckiego (7 809 600,66 zł).

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji