Artykuły

Szczecin. Nowy sezon artystyczny w teatrach

Szczecińskie teatry powoli rozpoczynają swój nowy sezon artystyczny. Pierwsze premiery są planowane pod koniec września.

5 premier i festiwal Moniuszko Inspiration - to zobaczymy podczas najbliższych dwóch sezonów w szczecińskiej Operze na Zamku.

Opera na Zamku pod kierownictwem Jacka Jekiela, który został dyrektorem Opery na Zamku na kolejne 5 lat, ma zaplanowane premiery na całą jego kadencję, ale na razie poznaliśmy program na dwa najbliższe lata. Opera ma zamiar uchylić rąbka tajemnicy podczas inauguracji sezonu artystycznego 5 października.

- Inauguracja sezonu będzie rodzajem artystycznej etiudy, która skłoni nas do dyskusji o miejscu kultury w naszym życiu - mówi Jacek Jekiel, dyrektor Opery na Zamku. - Na pewno podczas tego koncertu pojawią się fragmenty przyszłych premier.

Najbliższa jesień w operze to przede wszystkim festiwal zorganizowany w ramach Roku Moniuszkowskiego "Moniuszko Inspiration", który odbędzie się w dniach 3-11 listopada. Międzynarodowe grono artystów podczas 7 wydarzeń festiwalowych zinterpretuje muzykę Moniuszki w wielu oddalonych od siebie stylistykach. Od muzyki ludowej, poprzez balet i operę aż po jazz. Nie zabraknie entuzjazmu wykonawców amatorów, talentu wschodzących gwiazd operowych scen, a także uznanych artystów o światowej renomie. Zobaczymy m.in balet "Na kwaterunku" Moniuszki w błyskotliwej interpretacji Roberta Bondary oraz "Pieśń o ziemi" Palestra w choreografii włoskiego twórcy Paolo Mangioli.

Dzień drugi "Romantyzm" to muzyczna ilustracja II cz. "Dziadów" A. Mickiewicza w formie kantaty na solistów, chór i orkiestrę z ważną rolą narratora.

Trzeciego dnia pod hasłem "Jazz" usłyszymy wielokulturowy projekt artystyczny, w którym Sylwester Ostrowski razem ze swoją międzynarodową Brygadą, kwintetem muzyków z Polski, Japonii, Afryki i USA, a także znakomitą wokalistką Deborah Brown, oddaje hołd ikonie polskiej opery Stanisławowi Moniuszce oraz fuzji amerykańskiego i polskiego jazzu.

Dzień pod hasłem "Sacrum" to będą utwory religijne Stanisława Moniuszki na solistów, chór i organy.

Podczas dnia folkowego wystąpi zespół Pieśni i Tańca Szczecinianie ze spektaklem "Verbum nobile - szlachetne słowo honoru".

Poza tym będzie recital Aleksandry Kurzak i Marka Ruszczyńskiego oraz gala operowa z udziałem międzynarodowych i polskich śpiewaków, którzy razem z Orkiestrą Opery na Zamku w Szczecinie pod batutą dyrektora artystycznego Jerzego Wołosiuka, zaproszą Państwa w muzyczną podróż po Europie Stanisława Moniuszki.

Nowy rok kalendarzowy rozpocznie się premierą 14 lutego 2020.

- Zastanawialiśmy się, jaką operę zaprezentować na święto zakochanych i postanowiliśmy, że będzie to najważniejszy dramat miłosny wszech czasów "Romeo i Julia" w reżyserii znanego nam już Michała Znanieckiego - mówi Jacek Jekiel.

16 maja premierę będzie miał amerykański musical "My Fair Lady" w reżyserii Jakuba Szydłowskiego. Choreografię zrobią Jarek Staniek i Katarzyna Zielonka. W roli profesora Higginsa wystąpi Janusz Kruciński, którego znamy ze szczecińskiej realizacji musicalu "Rent". Punktem kulminacyjnym kolejnego sezonu będzie "Król Roger" Karola Szymanowskiego, opera inspirująca twórców na całym świecie. Kolejną inscenizacją będzie balet "Don Kichot" oraz spektakl musicalowy "Książę i żebrak".

Teatry dramatyczne

7 premier w nowym sezonie artystycznym zrealizuje Teatr Współczesny w Szczecinie.

Pierwsze dwie zobaczymy już w ostatni weekend września. 27 września w Malami premierę będzie miało przedstawienie "Wszystko jest dobrze, jesteśmy szczęśliwi" w reżyserii Natalii Sołtysik.

Kolejna premiera już dzień później, 28 września, w Teatrze Małym. Będzie to monodram "Zabić prezydenta" w reżyserii Piotra Ratajczaka. Będzie to spektakl o Eligiuszu Niewiadomskim, zabójcy pierwszego prezydenta RP Gabriela Narutowicza.

- Inspiracją do zajęcia się tym tematem było zamordowanie prezydenta Pawła Adamowicza - mówi Piotr Ratajczak, reżyser. - Agresja polityczna, nastroje społeczne i patologia lat 20. ubiegłego wieku są dzisiaj bardzo aktualne. Chcemy się przyjrzeć motywacjom, analogiom i odniesieniami do współczesności. To próba zrozumienia, jaki jest właściwy klucz do zrozumienia tego zabójstwa.

7 grudnia na dużej scenie będzie premiera "Kaspara Hausera" w reż. Jakuba Skrzywanka, która opowie o dzisiejszej rzeczywistości i kryzysie związanym z uciekinierami, ofiarami systemu, bezpaństwowcami, których wciąż przybywa.

W lutym w Malarni będzie można zobaczyć "Piknik pod Wiszącą Skałą" w reżyserii Miry Mańki.

W marcu zobaczymy ostatnią część projektu "Dorosłość" w I edycji "Totalnie nie nostalgia. Memuar" w reżyserii Waldemara Raźniaka. W maju na dużej scenie pojawi się wspólna realizacja Marcina Libera i Michała Kmiecika, a w czerwcu w Malarni będzie spektakl "Goła dupa" w reżyserii Magdaleny Drab.

Po nowym roku rozpocznie się nowy cykl czytań scenicznych "Inny kurs", w którym młodzi twórcy zrealizują czytania klasycznych dzieł dramatycznych.

Teatr Polski zaprasza na pierwszą premierę w sezonie zaprasza w październiku. Będzie to "Tartuffe albo Szalbierz" Moliera. To klasyka światowej dramaturgii dawnej. Wśród sobie współczesnych sztuka ta wywołała skandal, a to dzięki poruszanej tematyce, czyli sztucznej pobożności. Główny bohater, Tartuffe, dla własnych korzyści manipuluje wiarą. Scena zdemaskowania jego hipokryzji uważana jest za jedną z najdoskonalszych w historii dramaturgii europejskiej.

Teatr Kameralny w październiku zaprasza na Festiwal Euromusicdrama. To koncerty muzyki teatralnej interpretowane nie tylko przez wspaniałych muzyków o międzynarodowej renomie, orkiestrę Filharmonii Szczecińskiej, ale także wydarzenia na pograniczu obu dziedzin sztuki z udziałem wybitnych aktorów, a także spektakle, koncerty-wykłady, sympozja i warsztaty teatralno-muzyczne.

Również Stara Rzeźnia zaprasza na premierę "Pół na pół". To to przesycona czarnym humorem komedia opowiadająca o dwóch przyrodnich braciach, którzy postanowili pozbyć się swojej rodzicielki.

Teatr Lalek Pleciuga zaprasza na spektakl oparty na powieści dla młodzieży Roberta Arthura, "Tajemnica krzyczącego zegara". Dlaczego zegar krzyczy?

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji